PILNE

Jak będą wyglądać stojaki zrobione ze starych pieców?

19 maja 2018 Apetyt na Kraków
Autor:  ANKO

Rozstrzygnięto pierwszy etap konkursu na projekt stojaków rowerowych, które powstaną ze starych pieców likwidowanych przez mieszkańców Krakowa. Spośród 193 nadesłanych pomysłów wybrano trzy, na które teraz będzie można głosować za pośrednictwem internetu.

Pomysłodawcą akcji jest huta ArcelorMittal Poland, która obiecała, że przetopi wszystkie piece likwidowane przez mieszkańców Krakowa i zrobi z nich oryginalne stojaki rowerowe.

Pięcioosobowe jury konkursowe wyłoniło laureatów pierwszego etapu dopiero po „dogrywce”, ponieważ pierwsze typowania jurorów były bardzo odmienne. – Wybór trzech najlepszych projektów nie był łatwy, bo wpłynęło wiele interesujących propozycji. Musieliśmy wziąć pod uwagę funkcjonalność, atrakcyjność, oryginalność i walory artystyczne. Sam jestem ciekaw, który z projektów najbardziej spodoba się internautom – mówi Marcin Dumnicki, prezes Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

W kolejnym, decydującym etapie konkursu, głos należy do internautów. To oni wybiorą zwycięski projekt, głosując do 27 maja. Wskazane przez jury prace można obejrzeć na stronie www.jutrobezsmogu.pl. Tam także można oddać swój głos.

Wyniki zostaną ogłoszone 28 maja. Wtedy też stanie się jasne, jak będą wyglądały stojaki, które powstaną ze stali odzyskanej ze starych „kopciuchów”.

Główną nagrodą w konkursie jest realizacja zwycięskiego projektu i 3000 zł. Dwa pozostałe, wybrane przez jury projekty, również będą nagrodzone. Ich autorzy otrzymają 2 000 i 1 000 zł odpowiednio za drugie i trzecie miejsce.

Gotowe stojaki, wykonane według zwycięskiego wzoru, już jesienią pojawią się w mieście. Staną w miejscach wytypowanych przez krakowian w internetowym plebiscycie.

Program „Drugie życie starych pieców” jest częścią projektu „Jutro bez smogu”, którym ArcelorMittal Poland włączył się w miejski Program Ograniczania Niskiej Emisji, która jest głównym sprawcą smogu. Dla mieszkańców, który wymieniają stare piece na ekologiczne źródła ciepła, firma przygotowała bonusy pieniężne w wysokości 150 złotych. Wystarczy skorzystać z dofinansowania z urzędu miasta i z zaświadczeniem z krakowskiego magistratu zgłosić się do oddziału ArcelorMittal Poland w Nowej Hucie.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.