22 sierpnia 2017 Magdalena Strzebońska-Jasińska

Jak będzie wyglądać Małopolskie Centrum Nauki?

Inwestycje

W najbliższych dniach ogłoszony zostanie konkurs na opracowanie architektoniczno-urbanistycznej koncepcji Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie. Zdecydował już o tym Zarząd Województwa Małopolskiego.

Decyzja o konkursie zapadła ze względu na rangę i znaczenie przedsięwzięcia, którego celem jest uzyskanie najlepszej koncepcji Małopolskiego Centrum Nauki.

Zdaniem władz Małopolski,  koncepcje obiektu, który ma powstać w Czyżynach przy al. Bora-Komorowskiego powinny przewidywać rozwiązania przyszłościowe oraz realne do wykonania. Mają też nie budzić zastrzeżeń zarówno pod względem architektonicznym, czyli samej bryły budynku, ale też funkcjonalno-użytkowym, estetycznym, czy eksploatacyjnym. Liczyć się będzie zarówno uzyskanie jak najlepszej efektywności ekonomicznej, jak również późniejszych kosztów eksploatacji budynku.

- Konkurs zostanie ogłoszony w najbliższych dniach - usłyszeliśmy w biurze prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Będzie on mieć charakter dwuetapowy. Uczestnik, którego praca zostanie uznana za najlepszą otrzyma nagrodę pieniężną oraz zostanie zaproszony do negocjacji w zakresie szczegółowego opracowania konkursowej koncepcji.

Przypomnijmy, że w styczniu małopolscy radni zdecydowali o zakupie działek położonych w Czyżynach. Cały teren pod inwestycję to prawie 4 ha. Szacuje się, że powierzchnia użytkowa nowego obiektu będzie wynosić ok. 10 tys. m2. W budynku znajdą się wystawy, laboratoria oraz sale przeznaczone do prowadzenia warsztatów i innych zajęć. Na zewnątrz budynku mają powstać tereny zielone z małą architekturą. Jeden rekreacyjno-warsztatowy drugi zaś widowiskowy. Planowane jest też stworzenie miejsca plenerowego na potrzeby pokazów czy urządzeń interaktywnych.

Małopolskie Centrum Nauki ma być unikatowym miejscem na mapie Małopolski., gdzie prezentowane będą aktualne osiągnięcia naukowe, ale też w atrakcyjny i oryginalny sposób zachęcać do zgłębiania tajników nauki, inspirować do jej wykorzystywania na co dzień, rozbudzać ciekawość, rozwijać talenty i współpracę pomiędzy przedstawicielami wielu dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości, działalności społecznej.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.