06 października 2017 ANKO

Jak będzie wyglądać nowa krakowska filharmonia? W przebudowie pomogą naukowcy

Kultura

Zabytkowy budynek Filharmonii Krakowskiej wkrótce przejdzie gruntowny remont. Prace, które mają kosztować ponad 17 mln złotych, zakończą się jesienią przyszłego roku.

W tym czasie gmach przy ul. Zwierzynieckiej 1, w którym od 73 lat ma swoją siedzibę Filharmonia zyska nową scenę, komfortową i przestronną widownię, na której fotele zostaną obite bordowym materiałem, pojawi się klimatyzacja, windy i dodatkowe toalety. Niewykorzystane dotąd podwórko zamieni się w foyer, a muzycy dostaną sale do pracy indywidualnej i prób oraz garderoby.

Na przebudowanej estradzie będzie zastosowana profesjonalna mechanika sceny oraz zamontowane nowoczesne oświetlenie. Jednym z ważniejszych punktów inwestycji jest opracowany przez naukowców z Instytutu Wibroakustyki AGH i Politechniki Krakowskiej projekt służący poprawie akustyki i słyszalności dźwięku w sali koncertowej.

Remont rusza w listopadzie. Największe prace będą prowadzone od czerwca do września przyszłego roku, wówczas koncerty, które są zaplanowane na czerwiec zostaną przeniesione do siedziby NOSPR-u, Opery Krakowskiej i Radia Kraków. Do tego czasu miłośnicy muzyki będą mogli korzystać z pełnej oferty zaplanowanej na ten sezon.

Duża część środków na tę inwestycję, bo niemal 14,7 mln zł, pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, które rozdzieliło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Pozostałą kwotę – prawie 2,7 mln zł – dołożyło Województwo Małopolskie. 

Fot. Filharmonia Krakowska

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.