PILNE

Jak przenieść konto bankowe/

Czasem zdarza się, że opłaty związane z prowadzeniem naszego rachunku bankowego wzrastają, a liczba dodatkowych usług już nas nie zadowala. Co w tym wypadku zrobić?

06 maja 2020
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Jak przenieść konto bankowe?

Dopasuj konto bankowe do swoich potrzeb

Jeśli chcemy przenieść rachunek, musimy najpierw wybrać nowe  konto osobiste. W tym wypadku należy wiedzieć, na czym najbardziej nam zależy. Jeśli priorytetem jest brak opłat za prowadzenie rachunku i kartę, powinniśmy szukać właśnie takich ofert. 

Z drugiej strony możemy wymagać dodatkowych usług, takich jak możliwość otwarcia lokaty czy nowoczesne płatności telefonem lub zegarkiem - a może szukamy przede wszystkim darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów? Ustal, co jest najważniejsze i w oparciu o swoje preferencje szukaj odpowiednich produktów. Trochę czasu może zająć znalezienie najbardziej korzystnej oferty, jednak warto poświęcić na to dłuższą chwilę, aby ostatecznie móc cieszyć się z nowego konta.

Złóż wniosek o otwarcie konta osobistego

Gdy już wiemy, z usług którego banku chcemy skorzystać, powinniśmy  założyć konto w nowej instytucji finansowej. Można to zrobić poprzez złożenie wniosku przez Internet lub bezpośrednio w placówce. Wypełniamy go podając podstawowe dane, takie jak informacje z dowodu osobistego czy numer kontaktowy. 

Przenieś operacje i środki na nowy rachunek bankowy

Finałowym etapem w całym procesie jest faktyczne przeniesienie naszych środków i operacji ze starego konta na nowy rachunek. Istnieją dwa sposoby, aby to zrobić.

Pierwszy z nich polega na dokonaniu przeniesienia samodzielnie, bez pomocy osób trzecich. W tym celu wystarczy udać się do placówki instytucji finansowej, w której dotychczas prowadziliśmy rachunek. Na początku najlepiej jest tylko zrezygnować z korzystania karty i poinformować rodzinę, pracodawcę czy znajomych o nowym numerze konta. Jeśli po pewnym czasie na starym rachunku pojawią się jakieś środki to znak, że jeszcze zapomnieliśmy o powiadomieniu danej osoby o niedawnej zmianie. Gdy nie będzie tam żadnych środków, śmiało można ponownie odwiedzić nasz dotychczasowy bank i zakończyć z nim współpracę poprzez zamknięcie starego konta. Należy pamiętać, że nikt nie może zmusić nas do kontynuowania korzystania z usług danej instytucji finansowej - mamy prawo do rezygnacji. Oczywiście trzeba uwzględnić okresy wypowiedzenia czy ewentualne zobowiązania.

Drugi sposób może okazać się wygodny w szczególności dla tych, którzy korzystają ze zleceń stałych czy poleceń zapłaty i muszą poinformować ZUS, Urząd Skarbowy czy inne instytucje o nowym numerze konta. W tym wypadku lepiej poprosić o pomoc bank, który za nas powiadomi dane podmioty o przeniesieniu. Nowa instytucja finansowa może także wyręczyć nas w procesie zamykania starego rachunku. Co trzeba zrobić? Wystarczy oprócz wniosku podpisać dokument pełnomocnictwa. Wszystkie formalności związane z przeniesieniem trwają zazwyczaj 7, a maksymalnie 21 dni roboczych. Oczywiście w przypadku komplikacji zostaniemy o tym poinformowani.

Kiedy przenoszenie konta może zostać zablokowane?

Nie zawsze jednak możemy przenieść swój rachunek. Jedną z sytuacji jest taka, gdzie środki zostały zablokowane lub gdy ogłosiliśmy stan upadłości konsumenckiej. Blokada procesu przeniesienia może wystąpić także w przypadku nierozliczonych transakcji, gdzie nr konta został podany jako rachunek do spłaty zadłużeń. Wtedy należy sporządzić odpowiedni aneks. Dotychczasowy bank poinformuje zarówno nową instytucję finansową oraz klienta o zaistniałych przeszkodach.

Jeśli masz zamiar przenieść swoje konto a nie wiesz gdzie porównać oferty, możesz skorzystać z porównywarki kont bankowych na Loando.pl. Znajdziesz tam także więcej przydatnych porad finansowych, a także oferty darmowych chwilówek.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.