12 wrzesnia 2017 Magdalena Strzebońska-Jasińska

Jak uwolnić od korków dojazd do Dworca Głównego?

Komunikacja

Odkąd Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu skierował cały ruch busów na ul. Wita Stwosza, codziennie tworzą się tam jeszcze większe korki. Przewoźnicy, by wjechać lub wyjechać na parking pod estakadą muszą objeżdżać rondo, które i tak jest już bardzo zapchane.

O tym, że taka organizacja ruchu może spowodować ogromne utrudnienia mówiło się już w pierwszych dniach po jej wprowadzeniu. Ulicą Wita Stwosza przejeżdżały autokary, miejskie autobusy, indywidualni kierowcy, a od sierpnia skierowano tam też prywatnych przewoźników wykonujących kilkadziesiąt kursów dziennie. Efekt jest taki, że na ul. Wita Stwosza cały czas tworzy się korek . Nie pomogło za wiele przekształcenie rond  w tzw. turbinowe, gdzie ruch pojazdów jadących pasem wewnętrznym i zewnętrznym nie krzyżuje się.

- To dlatego, ze kierowcy jadą cały czas na pamięć, nie patrząc na nowe oznakowanie. Trzymają się prawego pasa, więc przejazd wcale nie stał się płynniejszy – mówi Grzegorz Kompa, który tropi  absurdy w transporcie i komunikacji Krakowa. 

Jego zdaniem, już dużym błędem było skierowanie na trasę łącząca Krowodrzę z Grzegórzkami ruchu autobusów krajowych i zagranicznych, które zapychają rondo wjeżdżając na dolną płytę Małopolskiego Dworca Autobusowego. Ten stan już tylko pogłębił się, gdy podjęto decyzję o wyznaczeniu tej trasy również dla wszystkich busów mających końcowy przystanek przy Dworcu Głównym.  

Dlatego też, ponad miesiąc temu Dariusz Tarnawski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Osobowych skierował do ZIKiT pismo z prośbą o wprowadzenie prostego rozwiązania. Chodzi o umożliwienie busom wjazdu na parking pod estakadą, bez konieczności objeżdżania ronda przy MDA. To pomogłoby w duże mierze rozładować korki. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

- To dlatego, że w dalszym ciągu ten wniosek rozpatrujemy . Jest on jednak sensowny - powiedział nam Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Wszelkie zmiany w organizacji ruchu wprowadzimy po 18 września, kiedy nastąpi otwarcie ul. Basztowej.

fot. news.krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.