PILNE

Jak w dawnym Krakowie protestowano przeciwko nowinkom technicznym?

20 lipca 2017 Apetyt na Kraków
Autor:  m.s.

Co krakowianie sądzili niegdyś o tramwajach, dlaczego jazda nimi mogła być szczególnie niebezpieczna dla młodych dam i z jakiego powodu gazownia krakowska wzbudzała liczne kontrowersje. Jeśli chcesz się tego się dowiedzieć, wybierz się na rowerową wycieczkę Krakowskim Szlakiem Techniki, którą w niedziele organizuje Muzeum Inżynierii Miejskiej.

 Podczas wyprawy będzie można poznać tajemnice miejsc związanych z rozwojem przemysłu i infrastruktury w naszym mieście. Na szlaku prowadzącym przez Kazimierz i Podgórze uczestnicy zatrzymają przy: zajezdni tramwajowej, elektrowniach: krakowskiej i przy ul. Nadwiślańskiej, mostach: Podgórskim i Piłsudskiego oraz gazowni krakowskiej i bulwarach wiślanych.

Zwiedzanie rozpocznie się w zajezdni tramwajowej ( godz. 10:30). Na tym przystanku uczestnicy dowiedzą się, co ówcześni krakowianie sądzili o nowince technicznej, jaką był tramwaj i dlaczego jazda nimi mogła być szczególnie niebezpieczna dla młodych dam. Kolejny obiekt – gazownia krakowska – wzbudzał tak liczne kontrowersje, że musiała zostać powołana specjalna komisja badająca przyczynę licznych plotek.

Rowerzyści zatrzymają się również w miejscu, gdzie dawniej znajdował się most Podgórski (dzisiejsza kładka Bernatka) i poszukają odpowiedzi na pytanie – dlaczego był to tak ważny most łączący Królewskie Miasto Podgórze ze Stołecznym Królewskim Miastem Kraków? To tylko kilka punktów na trasie wycieczki, reszta w niedzielę.

fot. Muzeum Inżynierii Miejskiej

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.