Kraków to bez wątpienia miasto sztuki, która coraz częściej wychodzi z muzeów i galerii, docierając do miejsc nieoczywistych. Murale, naklejki, a nawet ceramika stare kamienice, bloki z wielkiej płyty, bramy czy mury nieistniejących fabryk. O nowy przykład sztuki ulicznej wzbogaciło się w ostatnim czasie nowohuckie os. Złotej Jesieni.
Ekomural autorstwa Dariusza Milczarka nawiązuje do przemysłowego charakteru dzielnicy i jej przeszłości, odnosząc się równocześnie do malarstwa awangardowego. Kompozycja kubihutyczna 1, bo tak brzmi jego tytuł, powstała w związku z obchodami 100 lat Awangardy w Polsce. Przedstawia nowohuckie kominy w zgeometryzowanej formie i przyciąga uwagę soczystymi kolorami.
Nagrodzona w plebiscycie zorganizowanym przez Urząd Miasta Krakowa i Związek Polskich Artystów Plastyków Oddział Krakowski zrealizowana została w ramach projektu Awangarda – między kulturą a naturą. Ekomural. Założeniami konkursu było stworzenie wielkoformatowego muralu, który kojarzyłby się z Nową Hutą i jej klimatem, ale też nawiązywał do dorobku krakowskich artystów tworzących w XX-leciu międzywojennym.
To już kolejna tego typu praca w Krakowie. Murali i przykładów tzw. sztuki ulicznej przybywa na artystycznej mapie miasta. Powstają zwłaszcza w miejscach poprzemysłowych, zaniedbanych lub w jakiś sposób wymagających rewitalizacji – choć oczywiście nie tylko. Najwięcej można ich znaleźć w Nowej Hucie, w Starym Podgórzu czy wśród uliczek Kazimierza. Murale powstają też przy instytucjach związanych z kulturą czy nauką.
Street art, który często budzi skrajne emocje, bez wątpienia ożywia przestrzeń miejską i nadaje jej nowy charakter, nawiązując niejednokrotnie do historii i charakteru miejsca, w którym powstaje. Podążając jego śladem, można wybrać się na długi i bardzo ciekawy spacer po Krakowie, który pozwoli odkryć nieco inne, mniej znane oblicze miasta.
Zresztą już w przyszłym tygodniu Kraków zyska kolejne obok nowohuckiego tego rodzaju dzieło. 7 sierpnia na Zabłociu będzie miało miejsce odsłonięcie muralu oraz mozaiki współtworzonej przez mieszkańców na ścianie jednego z budynków Centrum Filmowego Kraków – Creative Art Center przy ul. Lipowej.
Fot. Małgorzata Bożek