PILNE

Jakieś plany na weekend? Mamy kilka propozycji, które mogą was zainteresować

26 kwietnia 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Kino? Buszowanie po księgarniach? Spacer szlakiem muzeów? A może zawody kajakowe czy mistrzostwa w... łyżwiarstwie figurowym? W najbliższy weekend w Krakowie nie będzie można się nudzić. Oto nasze propozycje na miłe spędzenie wolnych dni. 


OFF Camera

Kino niezależne znów będzie rządzić Krakowem! Od piątku do kolejnej niedzieli w Krakowie po raz 12. będzie odbywać się Mastercard OFF Camera. Co nas czeka tym razem? Jak zwykle Konkurs Główny oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. W ramach tego drugiego zobaczymy m.in. nowy film Jacka Borcucha "Słodki koniec dnia" z nagradzaną rolą Krystyny Jandy. Nie zabraknie juz znanych i lubianych sekcji - "Amerykańscy niezależni" oraz "Festiwalowe hity". Wśród hitów m.in. "Gloria Bell", nowy film Sebastiana Lelio z Julianne Moore w roli głównej. Pogoda powinna dopisać podczas licznych seansów plenerowych - na pl. Szczepańskim, nad Wisłą czy na dachach krakowskich kamienic. Wśród tytułów, które zobaczymy pod chmurką m.in. "La La Land" czy "Atomic Blonde". Nie zapominajmy też o fanach seriali, którzy będą mieli okazję wziąć udział w kolejnym SerialCON-ie. Spotkania z twórcami i aktorami polskich (i nie tylko seriali), a także seanse wybranych produkcji, m.in. "Ślepnąc od świateł" czy "Pod powierzchnią". Program jak zwykle jest niesamowicie bogaty -sprawdźcie na stronie festiwalu!

Bezpłatny spacer z przewodnikiem 

W najbliższą sobotę, 27 kwietnia dokładnie w południe wyruszymy na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii. Na trasie z cyklu "Poczuj Kraków" będziemy wędrować śladami Krakowa, którego już nie ma. Zaczniemy przy Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21), który będzie miejscem zbiórki, zapoznając się ze śladami Krakowa, który odszedł jako ofiara "modernizacji" miasta. Na miejscu dawnego klasztoru Duchaków będziemy mogli spróbować wirtualnego przewodnictwa oprowadzając grupę po klasztorze. Będziemy też tropić ślady po Duchakach w kościele św. Krzyża. Wzdłuż Plant - odwiedzając baszty miejskie, po których zostały tylko tabliczki - dojdziemy do miejsca po dawnym kościele św. Gertrudy, gdzie można będzie wcielić się w rolę nieszczęśników, których droga życia kończyła się właśnie w tym miejscu. Zobaczymy też miejsce po dawnym systemie kontroli miasta - gródku wójtowskim (można wcielić się w żołnierzy królewskich). Stąd udamy się na Plac Marii Magdaleny, by na miejscu kościoła pod tym wezwaniem zadumać się nad zmiennymi losami Fortuny (kościół był przeznaczony do opieki nad paniami lekkich obyczajów). Następnie przejdziemy na miejsce po dawnym kościele p.w. Wszystkich Świętych, a u o.o. Franciszkanów wyśledzimy, co po nim pozostało. Przewodnikiem na trasie będzie Grzegorz Szymanowski. Udział jest bezpłatny.

Weekend Księgarń Kameralnych 

Od czwartku do niedzieli czekają nas spotkania autorskie, spacery, koncerty, warsztaty, głośne czytania, kluby książkowe i animacje dla dzieci. W akcji biorą udział m.in. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, De Revolutionibus Books&Cafe czy Księgarnia pod Globusem. Poza tym Księgarnia Karakter zaprosi m.in. na spotkanie dla maniaków pięknych okładek książkowych z Przemkiem Dębowskim i czytanie Marcina Wilka w ramach cyklu "Przed korektą", a w niedawno otwartej księgarni Swoją Drogą w Podgórzu czeka nas spotkanie z wybitnym wspinaczem nowej fali lat 80., Andrzejem Marciszem. Sprawdź szczegółowy program na stronie: miastoliteratury.pl

Krakowskie slalomy

Od piątku do niedzieli na torze kajakarstwa slalomowego przy ul. Kolnej 2 odbędzie się impreza pod nazwą Krakowskie Slalomy. Organizatorem wydarzenia jest Krakowski Klub Kajakowy. W zawodach udział wezmą zarówno czołowi polscy kajakarze, jak również reprezentacje z zagranicy. Impreza pozwala na zaprezentowanie naszego miasta zawodnikom z poza granic kraju, jako ośrodka dysponującego odpowiednią infrastrukturą do realizacji zawodów w kajakarstwie górskim. Rywalizacja obejmować będzie kategorie młodzieżowców, juniorów i seniorów. Łącznie we wszystkich kategoriach wystartuje około 140 zawodników. Więcej informacji na temat imprezy na stronie:kolna.pl

Puchar Krakowa w... łyżwiarstwie figurowym 

W najbliższy weekend, 27-28 kwietnia, na lodowisku Cracovii przy ul. Siedleckiego 2 odbędą się Ogólnopolskie Zawody o Puchar Krakowa 2019 w Łyżwiarstwie Figurowym. Realizatorem imprezy jest Klub Łyżwiarstwa Figurowego "Lajkonik". Organizacja Ogólnopolskich Zawodów o Puchar Krakowa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zawodników z całej Polski. Do udziału w tegorocznej edycji zawodów zgłosiło się blisko 90 zawodniczek i zawodników w wieku od 6 do 14 lat. W czasie imprezy uczestnicy wykonywać będą bogate w trudne elementy techniczne układy choreograficzne. Emocji nie braknie! Więcej informacji pod adresemlajkonik.net.

"Śpiąca Królewna" w Agrafce

W sobotę z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Kino Agrafka zaprasza na retransmisję przedstawienia "Śpiąca Królewna" prosto z Teatru Bolszoj. Spektakl nie tylko opowiada historię śpiącej królewny, ale jest przede wszystkim pełnym uroku, barw i tanecznej wirtuozerii baletowym koncertem, wymagającym zaangażowania olbrzymiego zespołu, w tym uczniów szkoły baletowej, a także kilkudziesięciu solistów. "Śpiąca królewna" to także przedstawienie o niezwykłej urodzie plastycznej, przenoszące nas w czasy carskiej Rosji i bogatych wstawień w carskich teatrach. Początek o godz. 15.

Koncert Paschalny na Wzgórzach Krzesławickich

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, która przypada 28 kwietnia, w kościele Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach 1A) odbędzie się specjalny Koncert Paschalny, który będzie jednocześnie odsłoną cyklu "Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich". Podczas wydarzenia zgromadzeni usłyszą muzykę autorstwa Johanna Sebastiana Bacha, jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów.  Kompozycje Bacha usłyszymy w wykonaniu dwóch muzyków i badaczy. Pierwszy z nich to uznany w całej Europie nauczyciel Bruno Cocset. Artysta nadaje barokowej wiolonczeli jej własny, niepowtarzalny głos, będący efektem nieustannego dążenia do doskonałej symbiozy gestu instrumentalnego i gestu muzycznego. Drugi to wybitny organista i klawesynista prowadzący bardzo intensywną działalność artystyczną i pedagogiczną Marek Pilch. Obecnie piastuje stanowisko kierownika Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W wykonaniu tego duetu usłyszymy min. Suity na wiolonczelę, organową Toccatę adagio i fugę oraz sonatę triową. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp na koncert jest bezpłatny i odbywa się przy wsparciu finansowym Miasta Kraków.Fot. Pixabay 

Źródło: krakow.pl, materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.