Wiemy, jak będą wyglądać stojaki rowerowe zrobione ze starych pieców. Pierwsze pojawią się na ulicach Krakowa w październiku tego roku.
Wzór stojaka wybrali mieszkańcy w internetowym plebiscycie. Wzięły w nim udział trzy finałowe prace, wytypowane przez jury w pierwszym etapie konkursu, do którego zgłoszono blisko 200 projektów.
Internautom najbardziej spodobał się stojak wykonany przez Jakuba Szczygielskiego – prosty, funkcjonalny i nawiązujący do jednego z symboli Krakowa – Sukiennic. Zdobył on 6274 głosy spośród 16 867 oddanych.
Organizatorem konkursu była huta ArcelorMittal Poland, która obiecała, że przetopi wszystkie likwidowane przez krakowian stare piece węglowe właśnie na stojaki rowerowe. – Sezon wymiany pieców trwa, wciąż gromadzimy złom ze starych pieców, z którego zostaną wykonane stojaki dla Krakowa - mówi Sylwia Winiarek z ArcelorMittal Poland.
Główną nagrodą w konkursie „Drugie życie starych pieców” jest realizacja zwycięskiego projektu stojaka rowerowego, którego egzemplarze zostaną zamontowane przy krakowskich szkołach i ulicach.
Autor wybranego przez internautów projektu otrzyma również nagrodę finansową w wysokości 3000 złotych. - Chciałem, by ten stojak wpisywał się w przestrzeń miejską Krakowa, a jego kształt był unikalny, niespotykany w innych miastach. Pomyślałem, że miejscem, które nieodłącznie kojarzy się z Krakowem są Sukiennice i to ich detal architektoniczny i wykończenie arkad zainspirowało mnie do zaproponowania takiej formy stojaka - mówi Jakub Szczygielski, autor zwycięskiego projektu.
Podkreśla, że starał się nadać stojakowi kształt, który będzie mocno kojarzony z Grodem Kraka, ale równocześnie będzie spełniał swoją funkcję – zapewni bezpieczne przymocowanie roweru w strategicznych miejscach: za przednie koło, ramę i tylne koło.
- Bardzo się cieszę, że projekt się spodobał, a największą nagrodą będzie zobaczyć stojak wykonany według mojego pomysłu w przestrzeni miejskiej – dodaje Jakub Szczygielski.
Pierwszy stojak wykonany ze stali odzyskanej z zebranych pieców zostanie zamontowany w Krakowie 24 października w Międzynarodowym Dniu Roweru.
W konkursie nagrody otrzymają również autorzy dwóch pozostałych, finałowych projektów, które brały udział w internetowym plebiscycie. Drugą pod względem liczby oddanych głosów była praca Agnieszki Paluszek – która otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych. Trzecie miejsce i nagroda w wysokości 1000 złotych przypadła Martynie Krajewskiej.
Konkurs na projekt stojaka rowerowego „Drugie życie starych pieców” to element działań ArcelorMittal Poland na rzecz miejskiego programu ograniczania niskiej emisji, będącej głównym sprawcą powstawania smogu w Krakowie. Od kilku miesięcy mieszkańcy Krakowa, którzy wymieniają stare piece na ekologiczne źródła ciepła otrzymują od firmy bonusy pieniężne w wysokości 150 złotych. Aby otrzymać taki bonus, wystarczy wymienić stary piec w dofinansowaniem z Urzędu Miasta w Krakowie i zgłosić się do krakowskiej huty
ze specjalnym zaświadczeniem z magistratu.