Do końca lutego powstanie projekt uchwały zakazującej stosowanie w Krakowie niskiej jakości paliw stałych. To reakcja marszałka Małopolski na wczorajszy list prezydenta Krakowa, w którym apelował o wprowadzenie dla miasta takich samych regulacji antysmogowych, jak w całej Małopolsce.
W styczniu małopolscy radni przegłosowali uchwałę antysmogową, na mocy której od lipca przyszłego roku zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości, m.in. mułów i flotów.
Uchwała ta nie dotyczyła jednak Krakowa, bowiem wcześniej miejscy radni przyjęli własne przepisy, które całkowicie zakazują stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Problem w tym, że będą one obowiązywać od 1 września 2019 roku. Wychodziło więc na to, że przez dwa sezony grzewcze krakowianie – w przeciwieństwie do innych mieszkańców Małopolski - mogli jeszcze ogrzewać mieszkania paliwem złej jakości. Problem miało jednak rozwiązać rozporządzenie resortu energii dotyczące norm dla jakości dla paliw stałych zakazujące sprzedaży mułu i flotokoncentratu odbiorcom indywidualnym.
Kilka dni temu rząd przedstawił jednak propozycje norm jakości dla węgla i te rozwiązania – według ekspertów- nie eliminują ze sprzedaży najbardziej trujących mułów i miałów. W związku z tym prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił się wczoraj do Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy o "przyjęcie rozwiązań, analogicznych do tych, które zostały przyjęte dla Małopolski".
Prezydent Majchrowski twierdził, że projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie, bo nadal dopuszcza stosowanie miałów węglowych i węgla o mało rygorystycznych parametrach jakościowych.
- Podzielamy obawy prezydenta Krakowa, że projekt rozporządzenia ministra energii nie daje gwarancji znaczącej poprawy powietrza w Krakowie. Wiązaliśmy z tym dokumentem duże nadzieje na rozwiązanie problemów Krakowa, ale projekt nadal dopuszcza stosowanie miałów węglowych i niskiej jakości węgla – powiedział marszałek Jacek Krupa.
– Dlatego sami musimy podjąć zdecydowane kroki, jakość powietrza w Krakowie jeszcze nigdy nie była tak dramatycznie zła – dodał wicemarszałek Wojciech Kozak.
Marszałek Kozak, poinformował, ze prace nad nowymi, przejściowymi przepisami dla Krakowa już się rozpoczęły.
- Projekt uchwały powstanie do końca lutego, a w marcu planujemy ruszyć z konsultacjami społecznymi. Zaprosimy do dyskusji mieszkańców, organizacje pozarządowe, naukowców, lekarzy – wszystkich, którym poprawa jakości powietrza leży na sercu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec kwietnia uchwałę będzie głosował sejmik – zapowiada wicemarszałek Kozak.