Już wkrótce w Krakowie rozpoczną się Targi Wielkanocne
Już w piątek, 23 marca rozpoczną się tradycyjne targi wielkanocne. Udział w nich zapowiedziało prawie 60 kupców z Małopolski i innych regionów kraju.
Oferowane przez nich produkty to przede wszystkim artykuły świąteczne stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, a także ręcznie malowana porcelana, biżuteria, obrusy, wyroby z masy solnej, czy drewna.
Można będzie znaleźć churros, czyli hiszpańskie pączki, naturalną chałwę turecką, maskotki pachnące kawą, czekoladą i cynamonem, biżuterię z tkanin oraz bursztynu, kierpce, koszule i kożuchy ręcznie haftowane, a także rękodzieło z Nepalu.
Na targach pojawi się stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy. Dla krakowian i turystów odwiedzających targi przygotowano punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, stoisko z pierogami wg staropolskich receptur m.in. z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami, z soczewicą i suszonymi pomidorami, z mięsem, szpinakiem i serem feta, bobem i boczkiem, z owocami, serem, stoisko serwujące zupy: żurek, kwaśnicę, pomidorową, czosnkową, dyniową, barszcz ukraiński, grochówkę oraz grzybową.
Będzie też można skosztować cieszącą się od kilku lat powodzeniem pajdę chleba ze smalcem, masłem czosnkowym, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Będą też smaczne kiełbasy, sery góralskie, oscypki, węgierskie placki tzw. kurtoszo-kołacze, litewskie wędliny i ciemny chleb, miody, desery z suszonych owoców, orzechy prażone, migdały, słonecznik, owoce w czekoladzie i marcepanie, narzędzia i figurki z czekolady, ciasta domowe oraz tradycyjne pierniki.
Dla najmłodszych wielbicieli słodyczy wystawcy przygotowali lizaki w kształcie jajek, serc oraz postaci z ulubionych bajek. Na Targach znajdzie się tradycyjnie miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim”. Jak co roku będzie też można odwiedzić kuźnię, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa.
Przez cały okres trwania targów na Rynku Głównym prezentować się będą twórcy ludowi z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Można będzie zobaczyć, jak powstają pisanki ludowe, zawieszki, tradycyjne palmy wielkanocne, hafty, serwety, ozdoby świąteczne. Ponadto wykonywane będą kwiaty z bibuły, koronka klockowa, frywolitkowa, szydełkowa, rzeźba ludowa, drewniane ptaki, itp. Wszelkie dodatkowe informacje o targach można uzyskać na stronie internetowej www.kiermasze.com.pl.