PILNE

Karetka dla krakowskich bezdomnych

01 marca 2019 Zdrowie
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

- Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby można było zakupić tę karetkę, by ona mogła służyć najbardziej potrzebującym ludziom - mówił abp Marek Jędraszewski podczas poświęcenia karetki dla ubogich i bezdomnych na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Karetka została zakupiona ze środków zebranych podczas 2. Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji krakowskiej i przeznaczona do użytku Fundacji Przystań Medyczna. 

Podczas poświęcenia karetki metropolita krakowski podkreślił, że Planty są pięknym miejscem Krakowa i swoistą wizytówką naszego miasta, ale gromadzą się na nich także ludzie, którym trzeba pomóc. - Ta karetka jest właśnie symbolem tej innej rzeczywistości krakowskich Plant. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby można było zakupić tę karetkę, by ona mogła służyć najbardziej potrzebującym ludziom. Dziękuję tym wszystkim, którzy już od jakiegoś czasu z tej karetki korzystają, okazując bardzo konkretną pomoc i wsparcie ratujące życie i zdrowie naszych sióstr i braci - powiedział metropolita. 

Ks. Łukasz Michalczewski, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży tłumaczył, że karetka została zakupiona dzięki środkom zgromadzonym podczas zbiórki organizowanej w ramach 2. Światowego Dnia Ubogich. - To jest odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, żeby ubogich nie zauważać tylko raz w roku, ale codziennie. I my chcemy pokazać, że archidiecezja krakowska wraz z instytucjami, które skupiają się przy archidiecezji, rzeczywiście pomagają bezdomnym i rzeczywiście nosimy ich w swoim sercu i chcemy, żeby ich życie także było godne, mimo słabości, których doświadczają.

Mateusz Gajda, wiceprezes Fundacji Przystań Medyczna wyjaśnił, że karetka funkcjonuje już od miesiąca. - Można nas spotkać na Plantach w każdą środę i każdą niedzielę od godz. 18.30 do ostatniego potrzebującego. Zaopatrujemy także dwie krakowskie noclegownie i dodatkowo wyjeżdżamy razem ze Strażą Miejską w ramach akcji "Zima". Karetka zapewnia nam głównie warunki komfortu i intymności dla pacjentów i przede wszystkim w warunkach zimowych komfort termiczny.

Wiceprezes wyjaśnił, że problemy, z jakimi najczęściej się spotykają to owrzodzenia pourazowe i choroby, na które wszyscy chorujemy - w zimie to przeziębienia i infekcje, a w lecie głównie rany, które często leczy się kilka miesięcy. Fundacja jest otwarta i gotowa na wszelką pomoc, dlatego Mateusz Gajda zachęcał, by, jeśli zobaczymy potrzebującego ubogiego, reagować - można zadzwonić pod numer podany na stronie internetowej fundacji, a wolontariusze przyjadą, zbadają pacjenta i zdecydują jakiej pomocy potrzebuje.

Wskazał także, że miesięczny koszt funkcjonowania karetki wynosi ok. 500 zł. Ekipę fundacji, która posługuje w karetce stanowią studenci medycyny, ratownictwa, pielęgniarstwa a także osoby, które są po kursach pierwszej pomocy, ale właściwie każdy kto jest w stanie i chce pomóc, może dołączyć.


Fot. Justyna Walicka, Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.