PILNE

Kim była Ina Benita? Poznaj jej fascynującą historię

19 lutego 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Ina Benita to wielka gwiazda przedwojennego kina i kabaretu. Swoje wykształcenie zdobyła w paryskiej szkole Sacré-Cœur oraz na warszawskich Kursach Wokalno-Dramatycznych H. J. Hryniewieckiej. Więcej o tej fascynującej kobiecie dowiecie się podczas spotkania z autorem jej najnowszej biografii. Zapraszamy serdecznie!

Jej aktorski debiut odbył się 29 sierpnia 1931 na deskach warszawskiego teatrzyku "Nowy Ananas", w programie "Raj bez mężczyzn". Na srebrnym ekranie zaś zadebiutowała w roku 1932 w filmie "Puszcza" Ryszarda Biske. Ina Benita brylowała przede wszystkim w komediach na ekranach u boku takich wybitnych postaci jak Bodo, Dymsza czy Żabczyński. Nie zabrakło jej również w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda, gdzie zagrała dramatyczną rolę.

Aktorka była jednak kontrowersyjną postacią z uwagi na romans z oficerem Wermachtu. Oboje zostali oskarżenia o rassenschande (z niem. zhańbienie rasy): oficer został wysłany na front wschodni, a Ina została umieszczona przez Gestapo na Pawiaku, gdzie urodziła syna. Została również potępiona przez Polskie Państwo Podziemne za grę w jawnych teatrach. Nie do końca wiadomo co się z nią później działo - czy zginęła w kanałach w podziemnej Warszawie, czy też wyemigrowała.

Więcej o tej postaci będzie można się dowiedzieć na spotkaniu z autorem biografii o tytule: "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć", Piotrem Gackiem. Krakowską premierę tej książki poprowadzi Marcin Wilk. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 21.02.2019 w godzinach 18:00-20:00 w Księgarni Karakter, zlokalizowanej przy ulicy Tarłowskiej 12. Zainteresowane osoby będą mogły nabyć książkę w cenie 35,00 zł. 

Zachęcamy do śledzenia wiadomości na naszym portalu, gdyż niebawem pojawi się kolejny konkurs dla naszych Czytelników. 


Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.