PILNE

Kochasz czytać? Te nowości mogą być Twoje! [KONKURS]

07 sierpnia 2019 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Wydawnictwo Krytyka polityczna niedawno zaprezentowało kolejne nowości na rynku czytelniczym. Należą do nich m.in. trzy tytuły:FORD. Reżyser autorstwa Michała Danielewicza, Jak u Barei, czyli kto to powiedział, autorstwa Rafała Dajbora i Nieboskie stworzenie. Jak Kościół wyklucza, autorstwa: Doroty Sumińskiej, Tomasza Jaeschke i Ireny A. Stanisławskiej. Książki te są  z różnych gatunków, o różnej tematyce - być może trafią w gusta szerokiemu gronu naszych Czytelników. Poniżej prezentujemy krótki opis tych pozycji. A dla naszych Czytelników mamy również związany z nimi konkurs! 


Michał Danielewicz:  FORD. Reżyser

Janusz Rudnicki  recenzuje książkę następującymi słowami: "Napisane wartko i, to rzadkość, nareszcie z humorem. Do tego, to też rzadkość, z takim powściagliwym i lakonicznym. Całość jest po prostu inteligentna." Miłośnikom kina zapewne nie trzeba tłumaczyć kim był Aleksander Ford (inaczej: Mosze Lifszyc). Mimo braku wykształcenia, w wieku 21 lat, ten miłośnik kina (jeszcze niemego) odebrał nagrodę za najlepszy film roku. Ma ogromny talent, ale lawiruje między komercyjnymi wymogami prymitywnego rynku filmowego, państwową cenzurą oraz ambicją robienia filmów "istotnych społecznie". Wyrósł na pierwszego filmowego buntownika II RP, gdyż przyparty do ściany, wolał zrezygnować z gotowego filmu niż okroić go zgodnie z zaleceniami cenzury. To czego pragnął Ford to robić filmy i żyć jak uznany reżyser - tym bardziej, że był wyjątkowym twórcą - w swoich filmach potrafił nie tylko podsycać mity narodowe, ale też jepodważać. Polański wspominam go wspomina jako "niebywale kompetentnego filmowca". Był też niezwykłym człowiekiem - wchodząc na plan filmowy każdego członka ekipy witał serdecznym uściskiem dłoni. Mimo to, kiedy stał się celem głównych ataków w świecie filmowym, w marcu 1968 roku, to nikt nie stanął w jego obronie. 

Rafał Dajbor:Jak u Barei, czyli kto to powiedział.

Filmy Barei są znane i rozpowszechnione. Czy znamy osobę, która nie zna takich sformułowań jak: : "Jest zima, to musi być zimno" albo "Golę się, jem śniadanie, idę spać"? Stwierdzenia: "Bareja wiecznie żywy" czy "Jak u Barei" są powszechnie stsosowane czy to w codziennych rozmowach, czy też w internetowych memach, komentujących np, działania polityków. Rok 2019 to 90-te urodziny Stanisława Barei. Z tej okazji, Rafał Dajbor postanowił przypomnieć przypomina króla polskiej komedii poprzez jego aktorów i najsłynniejsze kwestie. Za pomocą anegdot, wspomnień rodziny i znajomych, cytatów z prasy, Dajbor odtworzył biografię bohaterów filmów Barei  i odkrył kulisy powstania kultowych scen kina Barei. Warto pamiętać, że w każdym z filmów występowali ludzie, których życiorysy pełne są dramatycznych wydarzeń, takich jak: alkoholizm, nieudane związki, frustracja zawodowa, występy w produkcjach uznawanych za "reżimowe", przedwczesna śmierć. Z szacunku dla samego Stanisława Barei, warto zatrzymać się na chwilę i wspomnieć dawne czasy i kultowe komedie. 

Dorota Sumińska, Tomasz Jaeschke, Irena A. Stanisławska:Nieboskie stworzenie. Jak Kościół wyklucza.

Ta książka to inspirująca inspirująca rozmowa o Kościele, zwierzętach, ekologii, kobietach i braku wspólnego języka, ale także jest to zaproszenie do dyskusji. Pytanie tylko czy Kościół jest gotowy o chce ją podjąć? Książka ta to rozmowa Ireny A. Stanisławskiej z Dorotą Sumińską, najsłynniejszą polską doktor weterynarii i Animalpastorem Tomaszem Jaeschke, duszpasterzem ludzi i zwierząt. Zadawane są trudne pytania: Dlaczego Kościół nie kocha wszystkich boskich stworzeń, choć chrześcijaństwo jest ponoć religią miłości? Dlaczego wyklucza zwierzęta? Dlaczego godzi się na rzeźnie, polowania i sprowadza czujące istoty do roli pożywnego posiłku? Czemu nie ma poszanowania dla ekologii planety w jej stworzonej przez Boga nieskalanej doskonałości? Skąd się bierze lęk kleru przed traktowaniem kobiet jako pełnoprawnych osób? Skąd taki problem z ludzkim podejściem do uchodźców, osób niepełnosprawnych, czy homoseksualnych? Czy Kościół może się jeszcze zmienić? 

Jeśli któraś z powyższych pozycji Was zainteresowała, to z przyjemnością informujemy, że można ona być Wasza! Wystarczy dodać komentarz z informacją, jaką książkę chcielibyście otrzymać i dlaczego. Najciekawsze komentarze nagrodzimy książkami Wydawnictwa Krytyka Polityczna. Czas trwania konkursu? Do niedzieli, 11.08.2019 do godziny 24:00. Powodzenia! 



Fot. Wydawnictwo Krytyka Polityczna 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.