PILNE

Kolejne cenne pozycje na rynku wydawniczym - sprawdź jakie!

30 października 2019 Kultura
Autor:  Małgorzata Skiba

Krytyka Polityczna to na pewno znane już naszym Czytelnikom Wydawnictwo. Jako że w księgarniach pojawiły się kolejne, nowe tytuły, postanowiliśmy je nieco przybliżyć - być może coś Was zainteresuje? 

1. Anda Rotenberg,Lista. Dziennik 2005.

Anda Rotenberg  jest absolwentką historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką wielu wystaw i książek, a dodatkowo prowadzi dział kultura w magazynie "Vogue Polska". Z początkiem roku 2005 naszym krajem wstrząsnęła lista. W mediach wrzało, spekulowano kto rzekomo "donosił". Anda w swojej książce przedstawia zapis sześciu miesięcy swojego życia z listą. Od chwili jej ogłoszenia aż do dnia, w którym otrzymala status pokrzywdzonej.  Warszawa, Wawer, Kraków i Paryż. Bliska emerytura i kolejne angaże. Wir pracy i chwila na refleksję. Błyskotliwe obserwacje dnia codziennego słynna polska kuratorka przeplata z ostrymi komentarzami na tematy towarzyskie i społeczne. Aleksandra Boćkowska recenzuje tą pozycję następująco:"Lista" to również opowieść o (względnie) zwykłym życiu, O mocowaniu i zrywaniu rodznnych więzów, krzątaninie, starzeniu się, kotach. No bo też na nic byłoby całe to publiczne życie, którego stale trzeba doglądać i strzec przed zapadnięciem mroku, gdyby nie prywatność. (...) Dlatego warto czytać dzienniki. W nich splata się bowiem prywatne z publicznym. I ukazuje sens.
https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/lista-dziennik-2005-anda-rottenberg-778

2. Galopujący Major,Pancerna brzoza. Słownik prawicowej polszczyzny.

Galopujący Major to bloger, komentator życia politycznego, współpracownik Krytyki Politycznej. Publikował na gazeta.pl, polityka.pl i - co ciekawe - w Gazecie Polskiej. Internetowy język prawicy przeniknął do głównego nurtu polskiej polityki. Pomaga onwygrywać debaty i kształtuje zbiorową wyobraźnię Polaków. Słownik stworzony przez Galopującego Blogera jest próbą odkodowania pojęć i zwrotów, które poprzez memy, tweety i lajki przeniknęły do głównego nurtu debaty politycznej. W swoim przystępnym i odrobinę złośliwym słowniku, Galopujący Major wyjaśnia podstawowe terminy i zwroty pozwalające zrozumieć meandry prawicowej logiki i sedno polskiego, reakcyjnego myślenia. Z książki Czytelnicy będą mogli się dowiedzieć: Czym jest risercz ziemkiewiczowski, bruzda dotykowa, ciamajdan i syndrom ocaleńca? Gdzie możemy spotkać KODomitę, paski grozy, kuca Korwina, czy szechterowców? O co chodzi z biegactwem, kredkami na asfalcie, puczem kanapkowym, maskirowką i przekładaniem wajchy? Dlaczego Bartoszewski ponoć wyszedł na L4, a krul zawsze odpala protokół 1%? I co to w ogóle jest ta słynna prawicowa interpunkcja?
https://krytykapolityczna.pl/kraj/fragment-ksiazki-pancerna-brzoza/ 

3. Jędrzej Napiecek,Król, który uciekł.

Jędrzej Napiecek jest scenarzystą filmowym, teatralnym i gier komputerowych. Opublikował kilkadziesiąt artykułów i esejów w prasie ogólnopolskiej, pisał scenariusze telewizyjne i jest również autorem dwóch dramatów wystawianych w teatrze. Ponadto, jest założycielem niezależnego studia ACT ZERO, które realizuje gry z nurtu indie oraz "serious games".

Jego książkaKról, który uciekł, to opowieść o kryzysie władzy w historii Polski. Prawie prawdziwym. Jest to napisana współczesnym językiem komedia historyczna, w której autor odczarowuje i wyśmiewa narodowe mity - polskie, francuskie. Bez wyjątku i taryfy ulgowej. W swojej debiutanckiej powieści Napiecek co prawda umieszcza akcję w latach 70. XVI wieku, ale wszystko brzmi zdumiewająco współcześnie. Jej bohater, karzeł Jan Krasowski, jest postacią historyczną, ale czy to rzeczywiście jego misterny plan zadecydował o tym, że to Henryk Walezy został pierwszym polskim królem elekcyjnym? - nie wszyscy historycy potwierdzą, ale czytelnicy będą zachwyceni. Zwłaszcza że z takimi scenami erotycznymi rozgrywającymi się na wawelskim dworze jeszcze się nie zetknęli, a dowcip karła ze szlacheckim herbem zadowoli najwybredniejszy gust. W książce być może znajdzie się odpowiedzieć na pytanie: W jaki sposób francuski lekkoduch i fetyszysta damskich strojów Henryk Walezy trafił na tron Rzeczypospolitej, a wyszydzany przez całe życie karzeł polskiego pochodzenia Jan Krasowski stał się szarą eminencją pierwszej wolnej elekcji?
https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/krol-ktory-uciekl-jedrzej-napiecek-768

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.