Przed nami kolejne spotkania w ramach „Szkoły Czytania” – programu edukacyjnego, przedsięwzięcia Krakowskiego Biura Festiwalowego, którego celem jest prezentacja wartościowych dzieł literackich różnym grupom odbiorców.
W lipcu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie oraz Aresztu Śledczego w Krakowie spotkają się z Grzegorzem Jankowiczem z Działu Literackiego KBF, dyrektorem programowym Festiwalu Conrada. – Spotykamy się w różnych miejscach (oczywistych, jak szkoła czy biblioteka, i nieoczywistych, jak areszt czy szpital), by dyskutować o przeczytanych tekstach. Założenie, które przyjęliśmy, jest następujące: świat nabiera sensu dzięki opowieści, dlatego lektura pozwala nam zrozumieć rzeczywistość. Z literatury możemy – i powinniśmy – zrobić użytek. Nie znaczy to, że od samego początku wszystko jest jasne, że czytane przez nas teksty zawierają instrukcję obsługi życia. Wręcz przeciwnie – mówi Grzegorz Jankowicz z Działu Literackiego KBF.
Podczas najbliższych spotkań uczestnicy rozmawiać będą o dwóch tekstach: Stłuc świnkę" Etgara Kereta " i „Wyspa w południe” (z tomu: „Opowiadania zebrane”) Julio Cortázara. Ta pierwsza będzie pretekstem do dyskusji na temat tego, dlaczego warto oszczędzać, w jaki sposób można to robić, a także kiedy należy przestać. Druga natomiast będzie zaczynem debaty o doświadczeniu czasu i jego związkach z wyobraźnią.
„Szkoła Czytania 2018” to program, którego celem jest promocja czytelnictwa i postaw czytelniczych, rozwijanie kompetencji czytelniczych u różnych grup odbiorców, a także stworzenie narzędzi, które w przyszłości ułatwią wspomnianym grupom odbiorców łatwiejszy i efektywniejszy dostęp do kultury, w szczególności literatury, umożliwiając im aktywny udział w życiu literackim. Cykl realizowany jest w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zainteresowani udziałem w warsztatach proszeni są o kontakt mailowy: szkolaczytania@biurofestiwalowe.pl.
Fot. materiały prasowe KBF