PILNE

Koncert ludzi wielkich serc w Teatrze Variété

13 listopada 2018 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

W ubiegłą sobotę (10.11) w Krakowskim Teatrze Variété odbył się wyjątkowy koncert charytatywny "Black or White?". Celem tej cyklicznej imprezy jest zwiększenie społecznej świadomości i pogłębienie wiedzy dotyczącej nowotworów NET oraz zbiórka funduszy na rzecz osób zmagających się z nowotworami tego typu.

10 listopada przypada Światowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych. Z tej okazji już po raz 3. Klinika Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie we współpracy z Miastem Kraków zorganizowała koncert charytatywny "Black or White?". Jak podkreślają organizatorzy: "Black or White?" jest koncertem ludzi wielkich serc i dobrej woli, których połączyła pasja do muzyki - dlatego motto wydarzenia od pierwszej edycji brzmi: "muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów!". Potwierdzeniem tych słów jest znakomita atmosfera oraz sala pełna zadowolonych widzów!

Wydarzenie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wyjątkowych artystów. Wieczór zainaugurował występ młodych tancerzy z Krakowskiej Akademii Tańca "L'Arte de la Danse". Po nich na gościnnej scenie krakowskiego Teatru Variété pojawili się aktorzy Teatru Muzycznego Roma - Malwina Kusior i Jan Bzdawka, którzy zaprezentowali znane i lubiane utwory z repertuaru gwiazd muzyki popularnej m. in. Bonnie Tyler czy zespołu ABBA.

Tegorocznej imprezie przyświecało hasło "Niech połączy nas tango"; w repertuarze znalazły się najpiękniejsze tanga, m.in. przedwojenny utwór Carlosa Gardela, "Por una Cabeza". Na chwilę scena Teatru Variété zamieniła się w gorącą argentyńską ulicę! Widzowie mieli także okazję obejrzeć występ wspaniałych tancerzy ze Szkoły Tańca TangoVirri.

Podczas koncertu Black or White nie mogło zabraknąć grupy Akustyczna OpeRacja, której współzałożycielką, autorką tekstów i wokalistką jest dr hab. Anna Sowa-Staszczak, na co dzień endokrynolog w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i pomysłodawczyni koncertu Black or White. Dr Sowa-Staszczak swoją muzyczną pasję realizuje również w zespole wokalnym Colour Voices, który również wystąpił podczas wykonując m. in. hymn Festiwalu.

Black or White to nie tylko artystyczne wrażenia, to także możliwość pogłębienia wiedzy nt. guzów NET rozwijających się z komórek neuroendokrynnych. Ich lokalizacja może być bardzo różna, jednak aż 70 proc. guzów NET występuje w obrębie przewodu pokarmowego. Ich prawidłowa diagnoza zajmuje średnio 5-7 lat, ponieważ nowotwory te nie dają charakterystycznych objawów lub imitują inne choroby. Podczas wydarzenia specjaliści z Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie chętnie odpowiadali gościom na nurtujące ich pytania.

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów został przekazany Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej "Pro Endocrinologia" Kliniki Endokrynologii celem poprawy diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych pozostających pod opieką Kliniki m. in. poprzez wdrażanie nowoczesnych metod diagnostycznych.

Festiwal ma także swoją drugą medyczną odsłonę. Już 24 listopada rozpoczyna się konferencja naukowa "Nowotwory endokrynne z pułapu lekarza internisty, lekarza rodzinnego, endokrynologa i gastrologa". Wydarzenie adresowane jest do lekarzy rodzinnych, endokrynologów, internistów, gastrologów a także zainteresowanych lekarzy innych specjalizacji. Organizatorzy wierzą, że konferencja stanie się  sukcesem edukacyjnym i platformą wymiany informacji w środowisku internistów i endokrynologów.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.