PILNE

Koniec Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Co w zamian?

31 lipca 2017 Kultura
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Muzeum Krakowa czy Muzeum Kraków? A może coś zupełnie innego? W wyborze nowej nazwy dla Muzeum Historycznego pomogą mieszkańcy. Prezydent zdecydował właśnie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie. Debata ruszy pod koniec roku.

Z przestrzeni miasta już na wiosnę przyszłego roku zniknie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. - Ta nazwa jest zbyt długa, a przez to skracana w niekontrolowany sposób. Jedni mówią Muzeum Historyczne, inni Muzeum Miasta Krakowa. Chcemy, aby instytucja miała nową, skróconą nazwę, ale ustaloną oficjalnie - tłumaczy Krzysztof Haczewski z kancelarii dyrektora MHMK.

Ma być nowocześnie i światowo

Na posiedzeniu Rady Muzeum, w skład której wchodzą m.in. naukowcy, muzealnicy oraz przedstawiciele UMK i Rady Miasta padła propozycja, by placówka stała się “Muzeum Kraków”, co brzmi bardziej nowocześnie i międzynarodowo. - To wynik naszych obserwacji innych tego typu placówek. W Europie mamy Wien Museum czy Amsterdam Museum, a w Polsce nazwę zmieniło niedawno Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, które stało się po prostu Muzeum Warszawy - wymienia Krzysztof Haczewski.

Nie wszystkim przedstawicielom rady propozycja nowej nazwa dla krakowskiej placówki przypadła jednak do gustu. Niektórzy uznali, że jest ona niegramatyczna i lepiej - ich zdaniem - będzie brzmiało Muzeum Krakowa. - W związku z tym postanowiliśmy zapytać o zdanie samych mieszkańców i przeprowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne - mówi Haczewski.

Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta, a także członek Rady MHMK zwrócił się w interpelacji do prezydenta Jacka Majchrowskiego z propozycją, by takie konsultacje zorganizowało miasto, które - jak przypomina Kośmider - jest organem założycielskim muzeum.

Miasto pomoże w konsultacjach

Radny właśnie otrzymał odpowiedź na swoją interpelację. Podpisany pod nią wiceprezydent Andrzej Kulig zaznaczył, że choć kwestia zmiany nazwy pojawiła się wcześniej w publikacjach medialnych, a muzeum wsłuchiwało się w opinie czytelników na ten temat, to jednak miasto zdecyduje się na przeprowadzenie konsultacji wspólnie z przedstawicielami MHMK. Zgodnie z zapowiedziami wiceprezydenta Kuliga mają one rozpocząć się jesienią. Nadal jednak nie wiadomo, jak będą wyglądać. - Trwają prace nad przygotowaniem ich harmonogramu - informuje Andrzej Kulig.

Prawdopodobnie mieszkańcy będą mogli wybrać między dwiema przedstawionymi już propozycjami. Czy inne, zgłoszone przez krakowian pomysły będą brane pod uwagę? - Jeśli pojawi się jakaś nowa, genialna propozycja, to być może tak - odpowiada Krzysztof Haczewski. - Wkład mieszkańców w tworzenie nowego muzeum jest dla nas bardzo cenny.

Muzeum z barem i bawialnią

Nowa nazwa to nie jedyna zmiana, jaką przejdzie w najbliższym czasie to największe w Polsce miejskie muzeum. Władze placówki zapowiadają, że wkrótce stanie się ona jeszcze bardziej otwarta na kontakt z mieszkańcami.

- Już od pewnego czasu nasze muzeum ewoluuje, przestaje być wyłącznie miejscem gromadzenia eksponatów i ochrony zabytków przeszłości, ale staje się przestrzenią spędzania czasu i budowania relacji społecznych - mówi Haczewski.

W tym celu w głównej siedzibie muzeum, czyli Pałacu Krzysztofory, który do 2020 roku ma przejść gruntowny remont, pojawi się m.in. bar z potrawami krakowskimi, a także miejsce do wypoczynku z czytelnią, kawiarnią i bawialnią dla dzieci.

- Zależy nam na tym, aby nasze muzeum mniej nauczało ex cathedra, a więcej rozmawiało i było bliżej ludzi - tłumaczy Krzysztof Haczewski.

Ponad 100-letnia tradycja

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostało powołane 31 maja 1899 r., początkowo jako oddział przy Archiwum Aktów Dawnych. Obecnie jest największą tego typu instytucją w Polsce. Na terenie miasta działa kilkanaście oddziałów, wśród nich oblegane przez mieszkańców i turystów podziemia Rynku Głównego, czy Fabryka Schindlera.

Obecnie trwa remont głównej siedziby muzeum, czyli położonego przy Rynku Głównym Pałacu Krzysztofory. Pracownicy oddziału już we wrześniu na niemal trzy lata będą musieli opuścić kamienicę i przenieść się do wynajmowanych pomieszczeń na terenie Galerii Krakowskiej. Otwarcie wyremontowanego gmachu zaplanowano na 5 czerwca 2020 roku. Nowa nazwa placówki ma zacząć funkcjonować już w połowie przyszłego roku.

Fot. Archiwum MHMK

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.