PILNE

"Koniec roku to czas podsumowań". Elżbieta Koterba i jej osiągnięcia

11 grudnia 2018 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Wiele osób chciałoby malować obraz Elżbiety Koterby i lata jej pracy w roli Zastępcy Prezydenta ds. Rozwoju Miasta jedynie w czarnych barwach - jednocześnie bagatelizując lub milcząc na temat wielu jej sukcesów. Mało kto pamięta o tym, że gdy przyjmowała stanowisko wiceprezydenta, Kraków był objęty planami przestrzennymi tylko w 3 proc., gdy zaś odchodziła - w 50 proc. Na tym jednak nie koniec, o czym przekonuje w swoim wpisie na portalu społecznościowym sama zainteresowana. 

Do wpisu na swoim oficjalnym koncie na portalu Facebook zmusiły Elżbietę Koterbę wyjątkowe okoliczności. - Koniec roku to zawsze dobry czas do podsumowań, jednak do tej formy wypowiedzi skłoniło mnie kilka artykułów prasowych, w których mój wkład pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców został niezwykle wypaczony - pisze Elżbieta Koterba. Wykupienie terenów wokół Zakrzówka od prywatnych inwestorów, przyspieszone prace rewitalizacyjne przy powstawaniu Parku Reduta? - wydaje się, że dziś mało kto już o tym pamięta. Sama Koterba postanowiła jednak o nich przypomnieć, o czym informowała już wcześniej krakowian. - W najbliższych dniach na swoim profilu będę przedstawiała działania, które realizowałam podczas pracy w Urzędzie Miasta Krakowa w latach 2011-2018. To wartościowe inicjatywy, które były inicjowane i organizowane przeze mnie, bądź też praca nad nimi odbywała się pod moim bezpośrednim nadzorem merytorycznym. Szczególne miejsce w moich działaniach zajmował dialog z mieszkańcami, który wcześniej nie był traktowany przez władze miasta w należyty sposób. To właśnie jemu poświęciłam dużo uwagi, co zaowocowało setkami spotkań z krakowianami i krakowiankami, a także rozwiązaniem wielu konfliktów - pisze Elżbieta Koterba. 

W swoim pierwszym wpisie, była wiceprezydent ds. rozwoju miasta, skupiła się na osiągnięciach w dziedzinie ochrony przestrzeni Krakowa. Można je zawrzeć w kilku punktach: 

1. Inicjatywa powołania i przewodniczenie pracom zespołu urbanistycznego, którego celem jest przygotowywanie wytycznych w zakresie warunków zabudowy opracowywanych w Wydziale Architektury i Urbanistyki UMK. - Od czasu powołania zespołu warunki zabudowy nie są opracowywane jednoosobowo, ale przez zespół osób dysponujących wiedzą z dziedziny architektury i urbanistyki, co wyeliminowało uznaniowość oraz ujednoliciło wskaźniki zagospodarowania - tłumaczy Koterba.

2. Zostały opracowane i wdrożone do realizacji minimalne wskaźniki ilości miejsc postojowych dostosowanych do danego rodzaju funkcji oraz wielkość powierzchni biologicznie czynnej zieleni. - Do czasu mojego odwołania zespół wypowiedział się aż 5888 razy - pisze. 

3. Rozwiązanie problemu "Szkieletora" i umożliwienie dokończenia inwestycji, której budowa trwała od 40 lat, a przestrzeń miasta była szpecona przez niszczejący obiekt, poprzez doprowadzenie do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego.

4. Uniemożliwienie wybudowania w miejscu istniejącego hotelu Cracovia galerii handlowej, poprzez szybką reakcję doprowadzenie do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan chroni ten obszar przed możliwością zbudowania sklepu wielkopowierzchniowego.

5. Uniemożliwienie zabudowy Wzgórza św. Bronisławy.

6. Uniemożliwienie dalszej zabudowy Młynówki Królewskiej poprzez opracowywanie planów "nakładkowych", tak by w wyniku uchylenia planu przez sąd teren nie został bez ochrony. 

7. Ochrona drzew na działkach zlokalizowanych pomiędzy os Avia a os. Czyżyny, które miały być wycięte pod dalszą rozbudowę os. Avia i niewydanie zgody na wycinkę drzew przez podległy mi Wydział Kształtowania Środowiska. 

- Niestety, na powstanie kilku dysfunkcyjnych osiedli (np. Avia, Ruczaj oraz tego przy ul. Wrocławskiej) nie miałam wpływu, gdyż decyzje administracyjne umożliwiające ich realizację powstały przed powołaniem mnie na stanowisko zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa - kończy pierwszy ze swoich wpisów Elżbieta Koterba. 



Fot. Fokusmedia 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.