Mimo wielu wątpliwości radni niemal jednogłośnie przyjęli wczoraj projekt uchwały o parku Kulturowym Stare Miasto, a to oznacza, że za nieco ponad 3 miesiące z Rynku i jego okolic znikną panie z różowymi parasolkami, nagabywacze z ulotkami i smażone kiełbaski. Uchwała rozprawia się również z klubami go-go.
Nowelizacja przyjętej w 2010 roku uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto powstała już na początku tego roku, ale dopiero pod koniec czerwca trafiła na sesję rady miasta, skąd szybko zniknęła na wniosek prezydenta. Projekt wrócił dwa tygodnie później z niewielkimi zmianami, ale znów został zdjęty z porządku obrad, a prezydent zdecydował o przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Te odbyły się we wrześniu, a najwięcej uwag zgłosili właściciele firm wożących turystów meleksami.
Meleksy zostają
Początkowo miasto chciało ograniczyć ich ruch do ulic poza I obwodnicą, ale po konsultacjach zmieniono te plany. Meleksy nadal będą mogły poruszać się jak obecnie, a więc podjeżdżać pod samą płytę Rynku Głównego, ale ma być ich mniej.
Zgodę na wjazd do Parku Kulturowego otrzyma jedynie 70 pojazdów rocznie. Mają być one wyłaniane w drodze konkursu, dodatkowo będą musiały spełniać określone warunki techniczne i estetyczne (ich wygląd w uchwale został dokładnie określony) i nie będą mogły używać urządzeń nagłaśniających.
Kiełbaski znikają
Sporo emocji wzbudził zakaz używania paliw stałych na stoiskach gastronomicznych zlokalizowanych na Rynku i w jego okolicach, co jest związane z uchwałą antysmogową województwa małopolskiego.
Radny Przyjaznego Krakowa Łukasz Wantuch zgłosił poprawkę, by dopuścić możliwość smażenia kiełbasek na drewnie. - Kto będzie chciał jeść kiełbaski z pieca elektrycznego? - dopytywał i przekonywał, że wielu przedsiębiorców może z tego powodu splajtować.
Ta poprawka została jednak odrzucona przez radnych. Podobnie jak ta zgłoszona również przez Wantucha, a dotycząca zakazu prezentowania na terenie Parku Kulturowego zdjęć abortowanych płodów.
Czy to koniec klubów ze striptizem?
Wantuch chciał również wykreślenia z uchwały fragmentu mówiącego o zakazie prowadzenia działalności sprzecznej z moralnością publiczną w lokalach, w których prowadzona jest działalność gastronomiczna, kulturalna lub rozrywkowa, co wymierzone jest w kluby ze striptizem. Uznał bowiem, że ten zapis jest niemożliwy do wykonania. Pozostali radni nie podzielili jego obaw i odrzucili poprawkę. - Właśnie stworzyliśmy fikcyjne prawo, które nie będzie przestrzegane, a winna będzie oczywiście straż miejska - denerwuje się Wantuch.
Ostatecznie radni przyjęli uchwałę o Parku Kulturowym Stare Miasto. Większość obecnych na sali była za. Od głosu wstrzymała się jedynie radna Małgorzata Jantos z Nowoczesnej, argumentując, że zanim podejmie decyzję chciałaby zobaczyć sprawozdanie z przeprowadzonych w tej sprawie konsultacji i dowiedzieć się, jakie postulaty były zgłaszane przez mieszkańców i jakie nie zostały przez urzędników uwzględnione.
W 2010 roku, Kraków jako pierwsze polskie miasto, wprowadziło uchwałę o ochronie krajobrazu kulturowego i historycznego przestrzeni Starego Miasta i Plant krakowskich wraz ze wzgórzem wawelskim.
Jakie najważniejsze zmiany wprowadza do Parku Kulturowego nowelizowana uchwała?
Zakaz reklamowania działalności handlowej i usługowej poprzez noszenie kostiumów i przebrań, z dopuszczeniem strojów noszonych przez osoby znajdujące się bezpośrednio przy wejściu do budynku lub lokalu, w którym prowadzona jest reklamowana działalność, przy czym stroje te nie mogą być sprzeczne z tradycją kulturową Parku i związaną z nią estetyką,
Zakaz rozdawania ulotek z informacjami o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną,
Zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym w lokalu, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność gastronomiczną, kulturalną lub rozrywkową,
Zakaz działalności polegającej na nagabywaniu osób przebywających na obszarze Parku, a także powiadamiania o towarach, usługach lub imprezach polegającego na nagabywaniu.
Zakaz stosowania paliw stałych na stoiskach gastronomicznych.
Zakaz umieszczania reklam sprzecznych z moralnością publiczną,
Zakaz umieszczania na terenie ogródków gastronomicznych (kawiarnianych): urządzeń gastronomicznych, stoisk handlowych, urządzeń nagłaśniających oraz stosowania podestów i sztucznych wykładzin na istniejącej nawierzchni,
Powierzchnia ogródka gastronomicznego (kawiarnianego) o szerokości większej niż 1 m wymaga ograniczenia ogrodzeniem albo donicami lub skrzyniami z kompozycjami roślinnymi
Zakaz prowadzenia działalności usługowej oraz handlowej w bramach, przejściach i przejazdach do budynków, w tym wystawiania i oferowania do sprzedaży towarów (nie dotyczy to obrazów, sprzedawanych przy murach obronnych w rejonie Bramy Floriańskiej, przy ul. Pijarskiej oraz przy Sukiennicach)
Zakaz wystawiania i oferowania do sprzedaży towarów przed budynkami frontowymi oraz na elewacjach tych budynków;
Dopuszcza się handel obwoźny wyłącznie certyfikowanymi obwarzankami krakowskimi, kasztanami jadalnymi lub pamiątkami o charakterze krakowskim
Zakaz sprzedaży „z ręki”,
Zakaz emisji do przestrzeni publicznej związanych z prowadzoną działalnością handlową lub usługową obrazów, dźwięków i światła za pomocą urządzeń emitujących, znajdujących się na zewnątrz budynków, jak również znajdujących się wewnątrz budynków, w tym w bramach i przejściach, jeśli emisja skierowana jest przede wszystkim do przestrzeni publicznej; w szczególności dotyczy to emisji za pomocą głośników, wyświetlaczy LCD, wyświetlaczy, taśm i listew LED, neonów i laserów oraz używania do podświetlenia obiektów znajdujących się w witrynach, oknach, bramach i przejściach światła innego niż białe lub zbliżone do białego, w tym także światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego lub pulsującego.
Zakaz podświetlania w sposób widoczny od strony przestrzeni publicznej położonych na kondygnacjach powyżej parteru okien lokali, w których prowadzona jest działalność handlowa lub usługowa, światłem innym niż białe lub zbliżone do białego, w tym także światłem o zmieniającym się natężeniu, błyskowym lub pulsującym;
Zakaz umieszczania nośników reklamowych i nośników informacji wizualnej w bramach, przejściach i przejazdach do budynków w sposób przesłaniający światło bram, przejść i przejazdów oraz otwarte do wewnątrz skrzydła okien, drzwi, bram i krat.
Zakaz stosowania światła innego niż białe lub zbliżone do białego w iluminacji obiektów budowlanych.