Miasto ogłosi konkurs na dyrektora Galerii Bunkier Sztuki. Władze Krakowa nie widzą bowiem możliwości, by w trakcie dużego remontu placówką nadal kierowała Magdalena Ziółkowska. Jednocześnie zaprzeczają, że stanowisko dyrektorskie zostało zaproponowane Magdalenie Sroce, byłej wiceprezydent Krakowa, a do niedawna dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
O tym, że miasto zamierza zmienić władze galerii Bunkier Sztuki napisał Dziennik Polski. W fotelu dyrektorskim - według gazety - miała zasiąść Magdalena Sroka, a Magdalenie Ziółkowskiej, która dotychczas kierowała placówką zaproponowano stanowisko zastępcy dyrektora artystycznego.
Jednocześnie Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury, przyznał, że nie ma zastrzeżeń co do działań programowych i artystycznych Ziółkowskiej. Ale z uwagi na remont placówki potrzebna jest osoba, która dobrze wywiąże się z tego zadania.
W obronie Magdaleny Ziółkowskiej wystąpiło Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej skupiające artystów, kuratorów i animatorów kultury. „Wyrażamy stanowczy protest i oburzenie sposobem przeprowadzenia zmian na stanowisku dyrekcji publicznej galerii sztuki współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie” - piszą w liście. Zaniepokojone sytuacją jest również Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki AICA, które wezwało władze Krakowa do pozostawienie na stanowisku dotychczasowej dyrektorki.
Dziś po południu na portalu magistratu ukazało się oświadczenie wiceprezydenta Andrzeja Kuliga, w którym podano listę zarzutów wobec Magdaleny Ziółkowskiej. Dotyczą one źle prowadzonej polityki kadrowej ( m.in. opieszałość w zatrudnieniu pracownika do działu księgowości, zatrudnienie pracownika bez kwalifikacji), a także naruszenia przepisów związanych z gospodarką finansową i gospodarką mieniem. W sumie protokół pokontrolny zawiera 100 zastrzeżeń.
- Wobec ujawnienia, a potem kontynuowania nieprawidłowości i mimo wyraźnego zalecenia ich usunięcia oraz wobec obawy, iż będzie miało to następstwa wobec najważniejszej inwestycji, uznałem, że dalsze dyrektorowanie przez panią Magdalenę Ziółkowską Galerią Bunkier Sztuki jest niemożliwe - czytamy w oświadczeniu .
Andrzej Kulig dodaje też, że ani on, ani prezydent, ani dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zadeklarowali, że fotel dyrektorski w Bunkrze Sztuki obejmie Magdalena Sroka.
- Obsada tego stanowiska bezwzględnie wymaga ogłoszenia konkursu, co też nastąpi w nieodległym czasie, zaraz po opanowaniu stanu organizacyjnego instytucji kierowanej dotąd przez panią Magdalenę Ziółkowską - napisał prezydent Kulig.
Andrzej Kulig podkreśla jednocześnie “wiedzę, umiejętności i kompetencje Magdaleny Sroki, które silnie kształtowały krajobraz kulturalny naszego miasta” . Dodaje też, że jej talent może być wykorzystany z dużo większą korzyścią w innej miejskiej instytucji kultury.
Poprosiliśmy, więc Urząd Miasta o nazwę tej instytucji, oraz o odpowiedź na pytanie, czy stanowisko w niej zostanie powierzone Magdalenie Sroce, czy też weźmie ona udział w konkursie. Czekamy na odpowiedź.
Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego Magdalena Sroka odeszła z PISF po aferze związanej z wysłaniem listu przez jej pracownika do Prezesa Stowarzyszenia Filmów Cyfrowych w USA. Pismo zawierało oskarżenia wobec polskiego rządu o ksenofobię, nacjonalizm i wprowadzanie cenzury w kraju. Magdalena Sroka tłumaczyła, że pismo przygotował pracownik PISF, który użył jej faksymile.
Z kolei niedawno ukazały się wyniki audytu tej instytucji, z których wynika, że za kadencji Magdaleny Sroki dochodziło się PISF do nieprawidłowości; połowę pracowników PISF łączyły relacje rodzinne, a niektóre umowy zawierano ustnie. Magdalena Sroka odpowiadając na zarzuty, twierdziła, że w czasie, kiedy kierowała PISF kontynuowała politykę kadrową i finansową wdrożoną przez swoich poprzedników.
fot. krakow.pl