Od 7 sierpnia do 12 września, na zlecenie Urzędu Miasta zostały przeprowadzone kompleksowe badania 48 koni dorożkarskich, pracujących w obrębie Starego Miasta. Jaki wniosek płynie z raportu?
Tuż przed wyruszeniem do pracy koniom zakładano pulsometry, które w sposób ciągły zapisywały w pamięci urządzenia liczbę uderzeń serca na minutę, pokonywaną trasę oraz temperaturę powietrza mierzoną tuż przy skórze zwierzęcia. Zapisane dane kilkukrotnie w czasie dnia sczytywano do komputera. Warunki mikroklimatyczne w miejscu postoju koni były monitorowane około godziny 12.00, 14.00 oraz 18.00 przy pomocy urządzenia WBGT (wypożyczonego przez UMK na czas badań). W celu dokładniejszego zobrazowania rozkładu temperatur, na ciele zwierząt oraz w miejscach ich postoju kilkukrotnie przeprowadzono pomiar przy pomocy kamery termowizyjnej.
- Z badań wynika, że wysokie temperatury powietrza nie powodowały istotnych, przekraczających fizjologiczne, zmian w kontrolowanych parametrach krwi badanych koni. Poziom analizowanych mikroelementów nie odbiegał od fizjologicznych norm, podobnie jak i częstotliwość uderzeń serca. W trakcie pomiarów nie stwierdzono stanu odwodnienia koni, ani procesu konwekcji ciepła z podłoża do kopyt (nagrzewania się puszki kopytowej). Potwierdzono także, że podczas upałów optymalne warunki mikroklimatyczne występują u wylotu ulicy Mikołajskiej, w cieniu kościoła Mariackiego, a zawyżone wskazania temperatury termometru zawieszonego na północnej ścianie Sukiennic mogą wynikać z bliskości otworów wentylacyjnych, usuwających ciepłe powietrze (około 47°C) z pomieszczeń muzeum pod powierzchnią Rynku - czytamy w raporcie.
Fot. Pixabay
Źródło: Magiczny Kraków