PILNE

Kopiec Kościuszki czekają poważne zmiany. Są na to pieniądze

18 lipca 2017 Miasto
Autor:  m.s.

 Za dwa lata Kopiec Kościuszki – jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych symboli Krakowa – stanie się dla mieszkańców i turystów jeszcze bardziej atrakcyjny. Dzięki ponad 6 milionowej dotacji w zabytkowym forcie powstanie interaktywna i nowoczesna wystawa, a także ogród kościuszkowski.

W ramach projektu planowana jest także: trasa edukacyjna przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz makieta kopca i fortu dla osób niewidomych i słabowidzących.

- Kopiec Kościuszki to nie tylko jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Krakowa i okolic. To przede wszystkim prawdziwa wizytówka turystyczna miasta i całej Małopolski. Cieszę się, że dzięki przyznanemu dofinansowaniu nie tylko zrekonstruowane zostaną elementy XIX-wiecznego fortu „Kościuszko”, ale powstanie w nim także muzeum z prawdziwego zdarzenia -  powiedział Leszek Zegzda, wicemarszałek Małopolski odpowiedzialny  m.in. za turystykę.

Fort nr 2 „Kościuszko” okalający kopiec to jeden z najstarszych zachowanych obiektów dawnej Twierdzy Kraków. Aktualnie mieszczą się w nim wystawy stałe i czasowe, centra konferencyjne oraz siedziba radia. Nowa wystawa będzie ukazywać historię Tadeusza Kościuszki i Polski w kontekście globalnym, a dzięki zastosowanym nowoczesnym technologiom – m.in. prezentacjom 3D czy  wizualizacjom – będzie jeszcze lepiej spełniać swoją funkcję edukacyjną. Dzięki tym zabiegom autorzy projektu chcą trafić z przekazem także do młodzieży, która stanowi aż 60-70% wszystkich odwiedzających wystawy.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu mamy szansę urzeczywistnić jeden z głównych celów prowadzonej przez nasz komitet od blisko 200 lat działalności – utworzyć Muzeum Kościuszkowskie z prawdziwego zdarzenia. Da to między innymi możliwość pokazania odwiedzającym eksponatów, które do tej pory nie były prezentowane – powiedział Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki.

dzięki unijnemu dofinansowaniu możliwe będzie także utworzenie specjalistycznej biblioteki, z której będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy, studenci czy badacze zainteresowani postacią Tadeusza Kościuszki. Będzie można także korzystać z przestronnych sal konferencyjnych, gdzie będą organizowane spotkania naukowe, seminaria czy kongresy. Planowany termin realizacji projektu to wrzesień 2019 r. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.