PILNE

Krakers - wgryź się w sztukę!

21 kwietnia 2017 Kultura
Autor:  Małgorzata Bożek

pexels.com

40 wernisaży w 3 dni, prezentacja dzieł sztuki najnowszej w piwnicach i na poddaszach, spotkania z kolekcjonerami i artystami oraz wspólne spojrzenie na dwudziestowieczną awangardę – jej ślady we współczesnej sztuce i jej kontestację. Cracow Gallery Weekend Krakers 2017 startuje już dziś. Czas więc poddać się intensywnemu działaniu sztuki i ruszyć jej tropem!

Rok 2017 został ogłoszony w Polsce rokiem awangardy, dlatego tematem przewodnim tegorocznej edycji Cracow Gallery Weekend jest zaczerpnięte od Władysława Strzemińskiego pojęcie napięć kierunkowych.

- Hasło przewodnie interpretowane jest przez nas jako różnorodność spektrum awangardy. Chcieliśmy, aby podmioty biorące udział w imprezie, nawiązywały w swoich wystawach do etosu awangardy i tematu przewodniego Krakersa. Pozwala to na nowo zinterpretować pewne zjawiska z historii sztuki współczesnej, unaocznić awangardę w kontekście twórców uznanych, ale także młodych – być może prawdziwie „awangardowych” – zaznaczają organizatorzy imprezy.

Odbywający się od 2012 roku z inicjatywy Małgorzaty i Marcina Gołębiewskich Cracow Gallery Weekend Krakers to okazja do wkroczenia w miejsca związane z życiem artystycznym Krakowa, które na co dzień są niedostępne, zapomniane lub po prostu rzadko odwiedzane. Tymczasem to właśnie tam „dzieje się” sztuka współczesna. Muzea i instytucje publiczne prezentują twórczość tych największych, historycznych już często artystów, ale galerie pokazują to, co najbardziej aktualne, żywe i wciąż jeszcze w procesie kształtowania. Dlatego warto w najbliższy weekend wybrać się na spacer śladami artystycznych działań krakowskich (i nie tylko!) twórców.

Program weekendu galerii w Krakowie obejmie wydarzenia, które wpisują się w nurt sztuki zrodzonej w XX. w, kontynuujące jej tradycje, ale także polemizujące z nią lub nawet kontestujące jej zdobycze. Prócz znanych miejsc jak co roku na mapie Krakersa pojawią się nowe ciekawe punkty, akcje i postacie. Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji Wschód Sztuki, odpowiadającej za organizację wydarzenia, jego siłą jest fakt, że co roku dzięki Krakersowi następuje samoorganizacja ciekawych inicjatyw, artystów, kolektywów, kuratorów i pracowni. - Niektóre z takich działań trwają potem dłużej, zmieniają formułę na bardziej trwałą, jak np. Galeria Potencja – dodają.

W tym roku po raz pierwszy odwiedzić będzie można miejsca takie jak „Elementarz dla mieszkańców miast” na ul. Asnyka, pracownię artystek Kasi Kukuły i Martyny Borowieckiej, Atelier Rajska poczekalnia, siedzibę grupy artystycznej L14 na ul. Lubelskiej, Galerię Nap-dog na ul. Prądnickiej, Domek na Kasprowicza oraz przyjrzeć się inicjatywie studenckiej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego (na Podbrzeziu i ul Mazowieckiej). W CGW swój debiut będą miały również istniejąca od roku Marta Schefter Gallery oraz Galeria Dystans.

W ramach imprezy przez 3 dni odbędzie się około 40 wernisaży. Prócz tego, że galerie i pracownie szeroko otworzą swoje drzwi dla zwiedzających, odbędzie się wiele wydarzeń specjalnych. Po raz pierwszy miało miejsce spotkanie z cyklu ArtCollecting anonsujące CGW z udziałem Wojciecha Fibaka. W niedzielę w Pauzie In Garden odbędzie się wykład o polskim rynku sztuki i zjawiskach na nim w 2016 roku. Studenci ASP pod przewodnictwem Romana Dziadkiewicza zorganizują pokaz filmu relacyjnego w kinie Mikro. Eksperci i wszyscy zebrani na spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Kultury wezmą na warsztat zagadnienie misji kolekcjonera. Jego moderatorem będzie Iwo Zmyślony, a udział w nim wezmą również Monika Bryl, Kamila Bondar, Sara Kiedroń i reprezentujący świat kolekcjonerów Tomasz Tworek.

Kolejny premierowy cykl spotkań, tym razem z artystami, pod nazwą ArtistTalk, zostanie zapoczątkowany w sobotę 22 kwietnia. O swoich doświadczeniach na polu sztuki konceptualnej i awangardowej opowie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa artysta Mirosław Filonik. Nie zabraknie też tradycyjnych spacerów szlakiem krakowskich galerii, warsztatów twórczych, pokazów filmu awangardowego oraz wykładów. Pojawi się też wiele zaskakujących atrakcji, jak choćby wróżenie w Sukiennicach, będące hołdem dla zmarłej wróżki Dzidzianny Solskiej.

Po raz pierwszy galerie oraz inne inicjatywy biorące udział w CGW Krakers 2017 wezmą udział w konkursie „1000+” – na najciekawszą wystawę tegorocznej edycji. Jak zaznaczają organizatorzy, powinny ją cechować wysokie walory artystyczne, ale nie tylko. Przedsięwzięcie to ma stanowić mobilizację do pracy merytorycznej nad kształtem pokazów. Konkurs służy też aktywizacji widzów, ma zachęcać szeroką publiczność nie tylko do kontaktu ze sztuką współczesną , ale także do zaangażowania w akcję głosowania.

- Projekty oceniane będą według następujących kryteriów: innowacyjność; wysoki poziom realizacji w warstwie merytorycznej, audialno-wizualnej czy performatywnej oraz nawiązanie do tematu przewodniego wydarzenia – podkreśla przedstawiciel CGW Krakers.

W wydarzenie zaangażowały się również instytucje publiczne, takie jak MOCAK, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Historii Fotografii, Muzeum Narodowe oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA.

Cracow Gallery Weekend Krakers 2017 "Kierunki Napięć”
21-23 kwietnia
Szczegółowy program wydarzenia na stronie cracowgalleryweekend.pl oraz na Facebooku

Zdjęcie: pexels.com (Public Domain)

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.