Miasto rozdzieliło zadania do realizacji w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Najwięcej pracy będzie miał Zarząd Zieleni Miejskiej. Tymczasem wiele zadań z ubiegłorocznej edycji BO wciąż czeka na realizację.
Na liście projektów wybranych do wykonania podczas tegorocznej edycji BO są 92 zadania, w tym 14 ogólnomiejskich i 78 dzielnicowych.
Na efekty czerwcowego głosowania będziemy musieli jednak poczekać. Część projektów ma zostać zrealizowana w przyszłym roku, pozostałe uda się zakończyć prawdopodobnie dopiero za dwa lata. Oczywiście pod warunkiem, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.
O tym, że nie zawsze tak jest świadczy chociażby ubiegłoroczna edycja budżetu. Większość zadań nadal czeka na realizację. Spośród 13 projektów ogólnomiejskich status “zrealizowany” ma jedynie projekt polegający na wykonaniu nakładki asfaltowej na drodze przy bramie cmentarza grębałowskiego. Wiele jest w trakcie realizacji, jak chociażby Fantastyczne kino plenerowe przy Krupniczej, jednak są też takie, które nieprędko doczekają się finału.
Kiedy odlecą skrzydła Krakowa?
Największy problem miasto ma z projektem Skrzydła Krakowa, polegającym na organizacji szkoleń szybowcowych oraz lotów widokowych. Pod koniec czerwca prezydent unieważnił konkurs ofert na realizację tego zadania. Swoją ofertę złożył jedynie Aeroklub Krakowski, ale nie uzyskał minimalnej liczby punktów określonej w ogłoszeniu.
- Kolejny konkurs ofert zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dni - zapowiada Jan Machowski z biura prasowego magistratu. - Zależy nam, żeby projekt, na który zagłosowali mieszkańcy został w końcu zrealizowany - zapewnia.
Nie chcą łączyć parków
Już wiadomo, że w tym roku na pewno nie uda się połączyć parków Krakowa. Nie ma bowiem chętnych na wykonanie zadania polegającego na połączeniu bezkolizyjną trasą rowerową parków oraz budynków użyteczności publicznej na terenie Starego Miasta, Krowodrzy, Białego Prądnika i Zwierzyńca. Taka trasa miałby w przyszłości sięgnąć aż do Ojcowa. Do przetargu ogłoszonego przez ZIKiT nie zgłosił się jednak ani jeden wykonawca. Tymczasem identyczny projekt wygrał również tegoroczną edycję BO.
Wodny plac zabaw i park w Czyżynach dopiero za rok
Spory problem miasto miało także z rozpoczęciem realizacji projektu, który w ubiegłym roku zajął 3 miejsce, a polega na budowie w Parku Jordana pierwszego w Krakowie wodnego placu zabaw. ZZM dwukrotnie musiał unieważnić przetarg, bo nie zgłosił się ani jeden chętny do zaprojektowania takiego miejsca. Udało się dopiero za trzecim razem i - jak zapowiada urząd miasta - projekt placu będzie gotowy 27 października. Być może uda się ukończyć całą inwestycję latem przyszłego roku.
Dopiero w grudniu ma być z kolei gotowy projekt budowy nowego parku obok gęstej zabudowy wokół pasa startowego na Czyżynach. Zadanie “Zamieszkaj obok parku” zajęło drugie miejsce w ubiegłorocznej edycji BO, a jego realizacja ma kosztować ponad 2,5 mln złotych.
Tablice z poślizgiem
Od kilku lat na realizację czeka natomiast zwycięski projekt z pierwszej edycji BO, polegający na montażu tablic informujących o smogu. Dopiero w połowie kwietnia tego roku udało się rozstrzygnąć przetarg na to zadanie. Urządzenia mają pojawić się w listopadzie przy skrzyżowaniu ulic Starowiślnej i Dietla, Rondzie Mogilskim oraz w pobliżu kina Kijów. Koszt zadania wynosi niemal 300 tys. złotych.
ZZM będzie miał pełne ręce roboty
W tym roku najwięcej zadań do realizacji otrzymał Zarząd Zieleni Miejskiej, któremu przypadły aż 24 projekty, w tym 6 ogólnomiejskich. Wśród nich jest projekt, który zdobył najwięcej głosów krakowian, czyli zagospodarowanie Zalewu Bagry.
Zakłada on przygotowanie terenu do celów rekreacyjno-wypoczynkowych: uporządkowanie zieleni, remont alejek, instalację oświetlenia i ustawienie małej architektury. W planach jest również uruchomienie bezpiecznego kąpieliska. Prace rozpoczną się dopiero w 2019 r. Koszt zadania oszacowano na 3 mln zł.
Pozostałe zielone projekty ogólnomiejskie, które zostaną zrealizowane w naszym mieście ze środków budżetu obywatelskiego to: „100 drzew dla każdej dzielnicy!” (2. miejsce na liście), „Zaciągnij się po-TĘŻNIE – SOLANKOWE orzeźwienie dla Krakowa” (4. miejsce), „Zdrowy Kraków – zielenieje!” (8. miejsce), „Park przy ul. Wadowickiej” (9. miejsce) oraz „Strefy Chilloutu – relaks na leżakach” (11. miejsce).
Zarząd Zieleni Miejskiej zrealizuje też 18 projektów dzielnicowych, w tym aż cztery na Prądniku Białym, po dwa na Prądniku Czerwonym, w Krowodrzy, Dębnikach i na Wzgórzach Krzesławickich.
ZIKiT znów ma łączyć parki
Sporo pracy czeka też Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który ma odpowiadać za realizację ośmiu projektów. Trzy z nich to zadania ogólnomiejskie: „Łączymy Parki Krakowa – z Dzielnicy I, IV, V, VI, VII do Ojcowa” (3. miejsce), „Szybciej tramwajem – wydzielenie torowisk tramwajowych” (7. miejsce) oraz „Remont ul. Kocmyrzowskiej – bis” (10. miejsce).
ZIKiT będzie też remontował schody przy ul. Opolskiej i instalował lampy na alei Róż.
Pływający pomost na Wiśle
Pięć projektów zrealizuje Zarząd Infrastruktury Sportowej. Na liście ogólnomiejskiej zmieścił się „Pływający pomost kajakowy na Wiśle w Nowej Hucie”, który zakłada zakup pomostu przystosowanego dla kajakarzy. Pozostałe to zadania w dzielnicach IV, IX, XI i XII – bezpłatne szkolenie piłkarskie dla dzieci i młodzieży, street workout park, minisiłownia na otwartym powietrzu, otwarte zajęcia biegowo-ruchowe.
Więcej informacji na temat zwycięskich projektów i podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację znajduje się TUTAJ
Fot. pixabay.com