PILNE

Kraków na sportowo. Podsumowanie tygodnia

02 wrzesnia 2019 Sport
Autor:  Małgorzata Skiba

Zwycięstwa Wisły i Cracovii w Ekstraklasie, ostatnie roszady kadrowe w zespołach, mecze niższych lig - zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd wydarzeń sportowych. 

Piłka nożna - PKO Ekstraklasa, 7. kolejka:

Wisła Kraków - Zagłębie Lubin 4-2 (2-2)
Mak 19', Brożek 23', 84', Wojtkowski 58' - Živec 27', Balić 37'.

Sobotnie spotkanie przy Reymonta obfitowało zarówno w emocje, jak i bramki. Już w 5. minucie przed szansą stanął kapitan drużyny, Jakub Błaszczykowski, jednak był ustawiony pod ostrym kątem, w związku z czym nie miał jak podać piłki, a jego strzał trafił w boczną siatkę. Chwilę później, w odpowiedzi, Czerwiński posłał dobrą piłkę w pole karne, ale Živec nie trafił dobrze w futbolówkę. Kilka minut później, świetne dośrodkowanie otrzymał Brożek z prawej strony, strzelał głową, ale niestety niecelnie. Kibice jednak na bramkę nie czekali długo, bo dosłownie 2 minuty poźniej Michał Mak otworzył wynik spotkania, idealnie zamykając dośrodkowanie.  Ledwie kibice usiedli po fetowaniu pierwszej bramki, to już mogli cieszyć sie z kolejnej. Paweł Brożek podwyższył prowadzenie "Białej Gwiazdy" strzelając naprawdę pięknego gola.  Niestety, radość Wiślaków nie trwała długo. W 27. minucie po błędzie Carlosa, Živec strzelił bramkę kontaktową . Najpierw strzelał Starzyński, ale Buchalik świetnie zablokował strzał, piłka ponownie trafiła do Starzyńskiego, który próbował uderzać głową, znowu niecelnie, ale do piłki doskoczył Živec i tym razem wykorzystał sytaucję. Minutę później znowu był blisko zdobycia gola, ale tym razem jego strzał był niecelny. W odpowiedzi, Savićević wykonał świetną wrzutkę w pole karne do Wojtkowskiego, ale ten nie trafił w piłkę. Udało się to Michałowi Makowi, ale Forenc zdążył złapać piłkę, ratując tym samym swoją drużynę. W 37. minucie po rozegraniu drugiego z rzędu rzutu rożnego wyrównującą bramkę zaliczył Balić po otrzymaniu piłki od Starzyńskiego. Jeszcze przed przerwą, w 40. minucie, z rzutu wolnego Blaszczykowski dośrodkowywał w pole karne, strzelać główką próbował Klemenz, ale piłka ostatecznie wyszła na aut.

Po zmianie połów strzał z lewego skrzysła oddał Sadlok, ale Forenc wypiąstkował piłkę, do której dopadł Błaszczykowski, ale niestety przeniósł futbolówkę ponad bramką. Chwilę później uderzać próbował jeszcze Michał Mak, ale piłka przeszła obok słupka. W odpowiedzi,bramkę Buchalika zaatakował Szysz po podaniu od Starzyńskiego, ale został skutecznie zablokowany. Chwilę później Błaszczykowski nie mając dogodnej pozycji do strzału, podał piłkę do kolegi, ten nie miał jak jej przyjąć, ale udało się to Savićeviciowi, który upadł po starciu z Kopaczem. Sędzia ogwizdał faul i wręczył żółtą kartkę zawodnikowi Zagłębia. Wszystkie osoby na trybunach szykowały się do obejrzenia rzytu karnego, jednak sędzia udał się do linii bocznej boiska aby osobiście ocenić sytuację za pomocą VAR. Po krótkiej chwili arbiter Daniel Stefański anulował kartkę i rzut karny. Co się nie udało wywalczyć rzutem karnym, udało się Kamilowi Wojtkowskiemu, który wyprowadził Wisłę na prowadzenie. Minął trzech zawodników Zagłębia i strzałem z lewej nogi zaliczyl piękne trafienie.  Kilka minut później Wojtkowski ponownie miał okazję do strzału, jednak tym razem niecelnie główkował. Chwilę później przed naprawdę dobrą okazją stanął Jean Carlos oddając kapitalne uderzenie z dystansu, niemal z połowy boiska, chcąc wykorzystać w ten sposób dalekie wyjście Forenca z bramki, wynikające z wcześniejszej akcji Wisły, ale ostatecznie piłka wpadła na górną siatkę. Kolejną świetną akcję "Białej Gwiazdy" rozpoczął Wojtkowski, który podał do Brożka, ten do Sadloka, ale piłka minęła się bramkę o centrymetry po strzale tego ostatniego. Sztuka podwyższenia wyniku udała się w 84. minucie po uderzeniu Pawła Brożka. Najpierw zagrał on do Boguskiego, ten oddał piłkę, a "Broziu" spokojnym strzałem pokonał golkipera gości. Kibice zgromadzeni na trybunach w ilości 14 616 osób wpadli w prawdziwą euforię. W 88. minucie sędzia podyktował rzut wolny dla Zagłębia. Po strzale Guldana świetną interwencją popisał się Buchalik, piąstkując piłkę daleko przed siebie. Na koniec z woleja próbował strzelać Jean Carlos po podaniu od Błaszczykowskiego, ale niestety niecelnie. 

Kolejne spotkanie Wisła rozegra na wyjeździe z Koroną Kielce, w sobotę, 14. września o godzinie 20:00. Brak kolejki w najbliższy weekend sposodowany jest przerwą na mecze reprezentacji Polski w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy 2020. Spotkania eliminacyjne odbędą się 6. września ze Słowenią i 9. września z Austrią.  Najbliższe spotkanie u siebie Wisła rozegra w niedzielę, 29. września  o godzinie 17:30 i będzie to derbowe spotkanie z Cracovią.

Konferencja prasowa po meczu: 

Ben van Dael, trener Zagłębia Lubin:Wynik jest taki, że jesteśmy zawiedzeni. Jakbym miał analizować, to Wisła lepiej i szybciej operowała piłką, mieliśmy z tym troche kłopotu. Później, wyszliśmy już z cienia i zaczęliśmy lepiej grać, coraz lepiej to wyglądało. Dla Wisły zrobiło się więcej przestrzeni, stworzylismy im dużo sytuacji, a oni je wykorzystali.  W początkowej fazie II połowy dobrze zaczęliśmy, ale w zbyt łatwy sposób straciliśmy bramkę na 3-2. Zawodnicy dali z siebie wszystko, tylko zbyt łatwo straciliśmy bramki. 

Maciej Stolarczyk, trener Wisły Kraków:Dzisiejszy dzień to dla nas szczególny moment. Przed meczem uczciliśmy pamięć pani Sabiny, a zespół w tym momencie chciał uczcić tę pamięć zwycięstwem. Chcieliśmy aby ten dzień był okraszony widowiskiem, na który zasługiwała i mam nadzieję, że cieszy się z góry.Moim zdaniem mecz mógł sie podobać i było to widowisko, na które miło się spoglądało.

Wisła: Buchalik - Niepsuj, Klemenz,  Janicki, Sadlok - Błaszczykowski, Savićević (65' Boguski), Jean Carlos Silva, Wojtkowski, Mak (85' Chuca) - Brożek (89' Zdybowicz). 

Zagłębie: Forenc - Kopacz, Guldan, Oko, Balić - Czerwiński (85' Bohar), Tosik (75' Sirk), Slisz, Starzyński, Živec (85' Poręba) - Szysz. 

Żółte kartki: Sadlok, Savićević, Błaszczykowski - Tosik, Balić.

W sobotni wieczór na oficjalnej stronie klubu Zagłębia Lubin pojawiło się następujące oświadczenie: "Decyzją Zarządu oraz Pionu Sportowego Zagłębia Lubin S.A., w sobotę 31 sierpnia 2019 roku trener Ben van Dael został zwolniony z obowiązku prowadzenia pierwszego zespołu KGHM Zagłębia Lubin. Nazwisko następcy zostanie podane przez klub w oddzielnym komunikacie. Do czasu zatrudnienia nowego trenera obowiązki szkoleniowca pierwszej drużyny przejmie Paweł Karmelita - II trener Miedziowych" .

Piłka nożna - PKO Ekstraklasa, 7. kolejka:

Lech Poznań - Cracovia 1-2 (0-1)
Tomczyk 88' - Râpă 27', van Amersfoort 68'.

Przez 13 lat Cracovia nie wygrała na stadionie Lecha Poznań. W niedzielnym spotkaniu ligowym wreszcie udała się im ta sztuka. W pierwszej połowie gospodarze mieli de facto jedną interesującą akcję, kiedy to w 18. minucie piękny strzał oddał Gytkjær, jednakże Peškovič idealnie się odnalazł w tej sytuacji. Cracovia natomiast starała się grać agresywnie. W 27. minucie goście wywalczyli sobie rzut rożny i po dośroskowaniu Hancy główkował Râpă, który wyrwał się "spod kontroli" Kostewycza. Dosłownie chwilę później przed świetną okazją stanął van Amersfoort, ale jego niezwykle mocny strzał został zablokowany w okolicach 10. metra.

Po zmianie połów Râpă ponownie przyczynił się do zdobycia bramki. Tym razem podał futbolówkę do van Amersfoorta, który wybiegł sam na sam z van der Hartem, pozostawiając go bez szans po idealnym uderzeniu. Przed dobrą okazją stanął również Rafael Lopes, który jednak zamiast od razu strzelić chciał wcześniej przyjąć piłkę, przez co zawodnicy Lecha zdążyli odpowiednio zareagować. W 88. minucie Tomczyk skutecznie wykorzystał podanie Amarala i strzelił bramkę kontaktową. Jednak było już za późno na zmianę wyniku, ostatecznie gol ten okazał się bramką honorową Lecha w tym spotkaniu. W odpowiedzi dwukrotnie strzelać próbował jeszcze van Amersfoort, ale Šatka skutecznie blokował jego uderzenia. 

Aktualnie Cracovia zajmuje 4. miejsce w tabeli, mając na koncie 13 punktów. Do lidera, którym jest Śląsk Wrocław traci zaledwie 2 punkty. Najbliższe spotkanie Cracovia rozegra u siebie, w poniedziałek, 16. września o godzinie 18:00 z aktualnym mistrzem Polski - Piastem Gliwice, który zajmuje 6. lokatę. 

Lech: van der Hart - Gumny, Šatka, Crnomarković, Kostewycz - Puchacz (63' Klupś), Muhar (73' João Amaral), Tiba, Jevtić (86' Tomczyk), Jóźwiak - Gytkjær. 

Cracovia: Peškovič - Râpă, Dytiatjew, Datković, Diego Ferraresso (62' Pestka) - Wdowiak (79' Vestenický), Gol, Lusiusz (70' Dimun), van Amersfoort, Hanca - Rafael Lopes. 

Żółte kartki: Diego Ferraresso, Rafael Lopes, Lusiusz, Hanca, Wdowiak.

Piłka nożna - II Liga, 7. kolejka: 

Górnik Polkowice - Garbarnia Kraków 1-1 (0-1)
Sobków 77' - Kuczak 29'.

Z Polkowic Garbarnia przywiozła 1 punkt, zamykając tym samym spotkania z beniaminkami II Ligi w tej rundzie. Oczywiście podopieczni trenera Surmy mogli przywieźć kolejne zwycięstwo, szczególnie, że bliski strzelenia bramki był Adrian Jurkowski jeszcze przed strzałem Kuczaka, jednak naprawdę warto docenić starania całej drużyny i poszanować ten jeden punkt. Garbarnia objęła prowadzenie, gdy Kamil Kuczak świetnie wykorzystał podanie Wyjadłowskiego i mocnym strzalem pokonał Kopanieckiego. Aktualnie piłkarze z Rydlówki zajmują 3. miejsce w tabeli, mając na koncie 14 punktów i tracąc zaledwie 1 oczko do lidera, Stali Rzeszów, z ktorą nota bene wygrali (2-1). Najbliższe spotkanie "Brązowi" rozegrają u soebie z Elaną Toruń w sobotę, 7. września  o godzinie 17:00. 

Górnik: Kopaniecki - Radziemski, Kowalski-Haberek, Magdziak, Azikiewicz (86' Osiadły) - Bancewicz, Ekwueme (84' Galas), Wacławczyk, Bednarski (61' Opałacz), Baranowski (73' Szymkowiak) - Sobków. 

Garbarnia: Kozioł - Kowalski, Duda (45' Mruk), Masiuda Jurkowski, Marszalik - Wyjadłowski, Kostrubała (61' Kołbon), Kuczak, Słoma (72' Feliks) - Wójcik (53' Szewczyk). 

Żółte kartki: Bancewicz, Radziemski - Wyjadłowski, Mruk, Jurkowski.


Piłka nożna - III Liga, 6. kolejka: 

Wisła Puławy - Hutnik Kraków 3-2 (2-0)
Wojczuk 12', 25', K. Puton 71' (k.) - Ogar 81', Kołodziej 90+3'.

Aktualnie drużyna Hutnika znajduje się na 5. miejscu w tabeli mając na koncie 10 punktów.Kolejne spotkanie podopieczni trenera Leszka Janiczaka rozegrają u siebie, w sobotę, 7. września o godzinie 17:00. Podejmą wtedy Siarkę Tarnobrzeg. 

Wisła: Socha - Wolanin, Kiczuk, Rogala, Pigiel (58' Barański), Zuber, Skałecki, Kobiałka (76' Szczotka), K. Puton (82' Chudyba), Kacprzycki (62' Zmorzyński), Wojczuk (66' Stanisławski).

Hutnik: Zając - Pyciak (46' Jaklik), Garzeł, Kołodziej, Antoniak (46' Tetych) - Sobala, Reczulski (79' Matysek), Gamrot, Świątek, Linca - Ogar.

Żółte kartki: Skałecki, Wolanin - Sobala.

Piłka nożna - IV liga, 5. kolejka:

Beskid Andrychów - Clepardia Kraków 4-1 (2-1)
Różycki 25', 42', Chlebowski 60' (s.), Koim 66' - Przesławski 12'.

Clepardia: Sowa - Gumula (Pasternak 46'), Matyja, Chlebowski, Bąk (Białek 70') - Kupiec - Przesławski, Tracz (Czerlunczakiewicz 65'), Próchno, Sajdak - Michalski.

Beskid: Czaplak - Tylek (Węglarz 69'), Sanok, Kapera, Moskała - Koim (Gondko 88'), Sobala, Kasiński (Maciejczyk 90') Łozniak, Mendela (Budka 83') - Różycki.

Żółte kartki: Gumula, Przesławski, Próchno, Kusia.

Orzeł Piaski Wielkie - Cracovia II Kraków 0-6 (0-2)
Vestenicky 17', 23', 52', 67', Strózik 73', Biernat 79'.

Orzeł: Kunek - Skóbel (59' Piekarski), Kret, Uwakwe, Tatarski, Ciesielski, Kądziołka (59′ Putek), Kieliś, Serafin, Banaszek, Kozik (75' Strojek).

Cracovia II: Wilk - Pituła, Jarzynka, Kruppa, Pestka, Strózik (80' Stachera), Supryn, Ożóg (58' Malisz), Zaucha (69' Zięba), Mihalik (66' Wiśniewski), Vestenicky (74' Biernat).

Żółte kartki: Ożóg, Pestka.

Węgrzcanka Węgrzce Wielkie- Wisła II Kraków 1-3 (1-0)
Ślaski 17'- Kumah 50', Chmiel 72', Nocoń 76'.

Węgrzcanka: Bozhok - Łatka, Grotkowski, Ślęczka A., Lewiński - Ślaski, Ślęczka R., Prochwicz (71' Surma), Dudzik (71' Jamrozy), Grandinetti (80' Kalicki), Pishchevskyi (60' Filipowski).

Wisła II Kraków: Zagórowski - Bartosz, Szota, Zima, Korczyk - Chmiel, Bentkowski (85' Paczka), Plewka, Kumah (60' Nocoń) - Kasia, Balicki (76' Wolak).

Żółte kartki: Dudzik, Prochwicz, Ślaski - Kumah, Balicki, Chmiel, Szota.
Czerwona kartka:  Ślaski 86' (brutalny faul).

Piłka nożna - IV liga, 6. kolejka:

Cracovia II- Beskid Andrychów 1-0 (0-0)
Matheus 65'.

Cracovia: Wilk, Zaucha,Supryn, Jarzynka, Ożóg (46' Stachera), Kruppa, Pituła, Mihalik (46' Malisz), Biernat (54' Matheus), Zięba, Wiśniewski (89' Bała).

Beskid Andrychów: Czaplak, Tylek, Kapera, Sanok, Moskała, Kasiński, Sobola, Koim, Mendela, Lozniak, Różycki.

Żółte kartki: Zaucha, Kruppa, Matheus, Jarzynka, Ożóg - Mandela.

Wisła II Kraków - Cleperadia Kraków 3-0 (0-0)
Burliga 60', Morys 67', Szot 74'. 

Wisła II Kraków: Broda - Burliga (79' Korczyk), Szota, Zima, Grabowski - Bartosz (46' Morys), Szot, Pawłowski (83' Kasia), Chuca (60' Kumah) - Zdybowicz (72' Chmiel), Drzazga.

Clepardia Kraków: Lusia, Pasternak, Matyja, Chlebowski, Kupiec, Sarnacha (72' Czercunczakiewicz), Procho, Bosak, Przesławski (60' Sadowski), Michalski (72' Gumula), Wiczkowski.

Żółta Kartka: Burliga

Czarni Staniątki - Orzeł Piaski Wielkie 0-4 (0-2)
Sosnowski 16', Kozieł 41', Wajda 65', Ciesielski 78'.

Czarni Staniątki: Aksamit, Świeca (48' Manaseryan), Burkowicz, Iwanicki (46' Piątek), Orłowski, Czapla (48' Fryda), Barnaś, Wrześniak (46' Bogusławski), Dudek, Otfinowski, Gawlik.

Orzeł Piaski Wielkie: Kunek, Tatarski (79' Jurek), Serafin (57' Wajda), Kieliś (68' Kozik), Kozieł, Uwakwe, Kret, Sosnowski (84' Banaszek), Ciesielski, Kądziołka, Skóbel (86' Piekarski).

Hokej

19-letni Antoni Dziurdzia od najmłodszych lat jest związany z hokejową Cracovią. Klub ten reprezentował we wszystkich grupach młodzieżowych, począwszy od minihokeja. Świetnie radził sobie również w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów, co potwierdza fakt, że był był czołowym strzelcem juniorskiej "Pasów". W sezonie 2017/2018 otrzymał szansę debiutu w drużynie seniorskiej. Zagrał wtedy w trzech spotkaniach Polskiej Hokej Ligi i zaliczył punkt za asystę. W minionym sezonie tych szans było więcej. Antoni wystąpił łącznie w 25. spotkaniach i zdobył premierowego gola w I drużynie w wygranym 4-2 sparingu z AZ Hawierzów. 

Aktualnie zawodnik podpisał profesjonalny, 3-letni kontrakt  z Cracovią. Młody napastnik tak komentuje to wydarzenie: -Bardzo się cieszę z podpisania pierwszego profesjonalnego kontraktu w swojej karierze. To dla mnie ogromne wyróżnienie i nagroda za wiarę w to co się robi. Jestem szczęśliwy, że mogłem przebić się do pierwszego składu i ze swej strony chciałbym zachęcić dzieci i młodzież do treningów w Cracovii.
[Źródło: mat.prasowe].


Roszady kadrowe w krakowskich klubach Lotto Ekstraklasy:

Otwarte jest okienko transferowe, które potrwa do końca sierpnia. Poniżej podajemy potwierdzone informacje dotyczące krakowskich klubów występujących w Lotto Ekstraklasie oraz II i III lidze, które będziemy co tydzień aktualizować.

Cracovia - przyszli: 

Lukáš Hroššo - 32-letni bramkarz; dotychczas występował w: Nitrze, Slovanie Bratysława, Slovanie Liberec, Dukli Praga i Zagłębiu Sosnowiec. Cracovia podpisała z nim 3-letni kontrakt, począwszy od 1 lipca b.r. 

Rafael Lopes - 27-letni napastnik; dotychczas występował w portugalskich drużynach: AD Esposende, Varzim SC, Vitórii Setúbal, Moreirense FC, FC Penafiel, Académice Coimbra, GD Chaves, Boaviscie Porto i cypryjskiej Omónii Nikozja. Z Cracovią związał się 2-letnim kontraktem. 

Rubén López Huesca "Rubio" - 23-letni napastnik; dotychczas występował w hiszpańskich drużynach: Elche CF, Elche Ilicitano CF, CE L'Hospitalet, Real Zaragoza CD B i CD Alcoyano. Z Cracovią podpisał kontrakt na 3 lata. Prywatnie, jest bratem Carlitosa, grającego aktualnie w Legii Warszawa (wcześniej w Wiśle Kraków).

David Jablonský - 27-letni obrońca; dotychczas występował w czeskich drużynach: FK Teplice, FC Zenit Čáslav, FK Arsenal Česká Lípa, FK Ústí nad Labem, FK Baník Sokolov, Tom Tomsk i ostatnio w bułgarskiej Lewski Sofia. Z "Pasami" związał się trzyletnim kontraktem. 

Pelle van Amersfoort - 23-letni pomocnik; dotychczas występował w holenderskich drużynach: FC Haarlem, ADO '20 (Heemskerk), sc Heerenveen i Almere City FC.  Z drużyną trenera Probierza związał się trzyletnią umową. 

Kamil Pestka -po udanym Mundialu U-20, niespełna 21-letni obrońca powrócił do Cracovii z wypożyczenia do pierwszoligowego Chrobrego Głogów i będzie walczył o miejsce w pierwszym skladzie "Pasów".

Dorian Pituła -19-letni obrońca, wychowanek "Pasów" został włączony do drużyny seniorów, po ukończeniu wieku juniora.

Jaroslav Mihalík - 25-letni słowacki pomocnik powrócił z wypożyczenia do MŠK Žiliny. W Cracovii był wiosną sezonu 2016/2017 i jesienią 2017/2018. Przed przyjściem do "Pasów" w 2017 roku grał również w FK Spišská Nová Ves i SK Slavia Praga.

Tomáš Vestenický - 23-letni słowacki napastnik powrócił z wypożyczenia do FC Nitry. W Cracovii był od wiosny sezonu 2015/2016 do jesieni sezonu 2017/2018. Przed wyjście do "Pasów" w 2016 roku grał w MFK Topoľčany, FC Nitra, AS Roma i Modena FC 1912.

 Cracovia - odeszli:

Krystian Stępniowski -bramkarz, spędził w Cracovii 5 lat, z krótką przerwą na jedną rundę sezonu 2017/18, gdy był wypożyczony do Pogoni Siedlce. Rozegrał dwa spotkania ligowe. Jego umowa z "Pasami" zakończyła się i nie zostanie ona przedłużona. Podpisał dwuletnią umowę z Zagłębiem Sosnowiec.

Airam Cabrera - napastnik, spędził w Cracovii 1 sezon. Grając w drużynie "Pasów" rozegrał  27 spotkań i strzelił 14 bramek, zaliczając dodatkowo 2 asysty. Jego umowa wypożyczenia się zakończyła i wraca do hiszpańskiej UD Extremadury.

Adrian Danek - pomocnik, spędził w Cracovii 1 sezon, w którym rozegrał zaledwie jeden mecz. 24-latek ostatecznie powrócił do Sandecji Nowy Sącz, z której przyszedł rok temu do krakowskiego klubu. 

Gerard Oliva - napastnik, spędził w Cracovii 1 sezon, w którym rozegrał 3 mecze, strzelając 1 bramkę. Szybko, bo w sierpniu ub.r. zerwał więzadło krzyżowe i nie pojawił się więcej na boisku "Pasów".  Postanowił nie przedłużać kontraktu, który wygasa z końcem czerwca. 

Javi Hernández - pomocnik, po tym jak zgłosił w klubie, że otrzymał ofertę i chce odejść z Cracovii za darmo mimo trwającego kontraktu, został przez trenera odesłany ze zgrupowania i przeniesiony do rezerw Cracovii. Ostatecznie przeszedł do indyjskiego ATK na zasadzie transferu definitywnego.

Jakub Serafin - pomocnik, spędził w drużynie "Pasów" 1 sezon, w trakcie którego rozegrał 6 meczów w I drużynie. Został wypożyczony na rok do I-ligowej Puszczy Niepołomice.

Filip Majchrowicz -19-letni bramkarz, który 1,5 roku temu trafił do Cracovii z Polonii Warszawa przeszdł na zasadzie rocznego wypożyczenia do drugoligowej Resovii Rzeszów.

Marcin Budziński - pomocnik, po powrocie z Melbourne City spędził w Cracovii sezon 2018/2019. Podpisał kontrakt z Arką Gdynia, obowiązujący do 30.06.2020 r. z opcją przedłużenia o kolejny rok. 

Damian Dąbrowski - pomocnik, po siedmiu latach gry w Cracovii związał się trzyletnim kontraktem z Pogonią Szczecin. 

Wisła - przyszli:

Rafał Janicki - 26-letni obrońca, występował w: Chemiku Police, Ruchu Chorzów, Lechii Gdańsk i ostatnio w Lechu Poznań.  Z krakowską Wisłą podpisał 2-letni kontrakt z opcją przedłużenia. 

Michał Mak - 27-letni pomocnik, występował w: Babiej Górze Sucha Beskidzka, Wiśle Kraków, Stadionie Śląskim Chorzów, Ruchu Radzionków, GKS-ie Bełchatów, Lechii Gdańsk, Arminii Bielefeld, Śląsku Wrocław.  Kontrakt z "Białą Gwiazdą" został podpisany na rok z opcją przedłużenia. 

David Niepsuj - 23-letni obrońca, wstępował w: Fortunie Wuppertal, Bayerze Leverkusen, Borussii Mönchengladbach, Fortunie Düsseldorf, Wuppertaler SV, VfL Bochum II, VfL Bochum i Pogoni Szczecin. Umowa została zawarta na 2 lata. 

Denys Bałaniuk - 22-letni napastnik, powrócił z rocznego wypożyczenia do Arsenału Kijów. W ukraińskiej ekstraklasie w poprzednim sezonie rozegrał 8 spotkań, nie zdobywając gola.

Jean Carlos Silva - 23-letni brazylijski napastnik z hiszpańskim obywatelstwem, występował w: CD Tenerife, CD Parla Escuela, juniorskich zespołach Realu Madryt, CF Fuenlabrada, Granada CF B, Granada CF, Club recreativo Granada. Podpisał dwuletnią umowę z opcją przedłużenia. 

Paweł Koncewicz-Żyłka -15-letni obrońca Unii Tarnów podpisał 3-letni profesjonalny kontrakt z Wisłą i został włączony do pierwszej drżyny.

Vivtor Moyà Martínez "Chuca" - 22-letni pomocnik, występował w: Kelme CF, Villarreal CF, CD Roda, Elche CF. Z drużyną Wisły Kraków podpisał 3-letni kontrakt. 

Serafin Szota - 20-letni obrońca, dotychczas grał w: Starcie Namysłów, Lechu Poznań, Zagłębiu Lubin i Odrze Opole. Z "Białą Gwiazdą" podpisał 3-letni kontrakt. 

Przemysław Zdybowicz - 19-letni napastnik, wychowanek GKS Bełchatów, którego barwy reprezentował zarówno z rozgrywkach juniorskich, jak i seniorskich. Z krakowską Wisłą podpisał 4-letni kontrakt i na chwilę obecną został zgłoszony do rezerw Wisły, występujących w IV lidze.  

Damian Pawłowski - 20-letni pomocnik, wychowanek Salosu Szczecin, skąd trafił najpierw do AP Pogoń Szczecin, a następnie rezerw Pogoni Szczecin, I drużyny Pogoni, na wypożyczenie do Wigier Suwałki i z powrotem do Pogoni, skąd przyjechał do krakowskiej Wisły. Z "Białą Gwiazdą" związał się 2-letnim kontraktem z opcją przedłużenia. 

Wisła - odeszli:

Matej Palčič - obrońca, z końcem czerwca wygasł mu kontrakt z Wisłą i nie został on przedłużony. W barwach "Białej Gwiazdy" spędził 1,5 roku, rozegrał 12 spotkań i zaliczył 2 gole. Nową umowę podpisał z mistrzem Mołdawii - Sheriffem Tiraspol.

Wojciech Słomka - pomocnik, wygasa mu kontrakt z Wisłą, który nie zostanie przedłużony. Do Wisły przyszedł jesienią 2016/2017, ale większą część tego czasu spędził na wypożyczeniu do GKS-u Katowice. W Wisle rozegrał zaledwie 6 spotkań.  Odszedł do pierwszoligowego Zagłębia Sosnowiec.

Tobiasz Weinzettel - bramkarz, dołączył do Wisły w trudnym momencie, na rundę wiosenną i jego krótki kontrakt wygasa z końcem przyszłego miesiąca. Zawodnik nie rozegrał żadnego spotkania w barwach Wisły, a umowa nie zostanie przedłużona. Aktualnie brak informacji o jego nowym klubie. 

Maciej Śliwa - pomocnik, z końcem czerwca wygasła jego umowa z Wisłą i nie została ona przedłużona. Śliwa, podpisał 4-letni kontrakt z Miedzią Legnica. Młody zawodnik był podstawowym graczem wiślackiej CLJ, a w pierwszej drużynie Wisły rozegrał 5 spotkań i strzelił 1 bramkę. 

Marko Kolar -napastnik, odszedł do holenderskiego FC Emmen. W ciągu prawie 2 sezonów spędzonych w Wiśle rozegrał 31 meczów w Ekstraklasie (26 z nich w poprzednim sezonie), zdobywając  11 bramek (wszystkie w poprzednim sezonie). Wisła otrzyma za niego kwotę odstępnego zapisaną w umowie z piłkarzem. Jak podała "Gazeta Krakowska" wyniesie ono 600 tys. euro.

Sławomir Peszko - pomocnik, zakończyło się jego wypożyczenie z Lechii Gdańsk, do której były reprezentant Polski powrócił i został już zgłoszony do kadry na sezon 2019/2020. 

Rafał Pietrzak -obrońca, po wygaśnięciu kontraktu odszedł do belgijskiego Excelsior Mouscron, gdzie podpisał trzyletnią umowę. W poprzednim sezonie zagrał w barwach Wisły 36 spotkań i zdobył w nich trzy bramki.

Kacper Chorążka - bramkarz, powrócił z wypożyczenia do III-ligowego Hutnika Kraków, w którym w rundzie wiosennej minionego sezonu rozegrał 9 spotkań. Został zgłoszony do rozgrywek w sezonie 2019/2020, a dodatkowo w jego kontrakcie aktywowano klauzulę, która przedłużyła go o kolejny rok - do końca czerwca 2020, następnie został wypożyczony do końca sezonu do I-ligowego Zagłębia Sosnowiec.

Piotr Świątko - 20-letni obrońca, powrócił z wypożyczenia do III-ligowego Hutnika Kraków, w którym w wiosną minionego sezonu rozegrał 12 spotkań i strzelił 1 bramkę. Wisła Kraków zgłosiła go do rogrywek w sezonie 2019/2020, jednak nie rozegrał żadnego spotkania i odszedł do Miedzi Legnica. 

Artur Balicki - 19-letni napastnik został wypożyczony do II-ligowej Pogon Siedlce. 

Denys Bałaniuk - kontrakt z 22-letnim ukraińskim napastnikiem został rozwiązany z porozumieniem stron. Na chwilę obecną nie wiadomo gdzie docelowo trafi Bałaniuk.

Piłka nożna - II Liga

Garbarnia Kraków - przybyli:

Kamil Kuczak (Soła Oświęcim), Grzegorz Marszalik (Hutnik Kraków), Rafał Surmiak (Sokół Sieniawa), Krzysztof Szewczyk (Wiślanie Jaśkowice), Adrian Wójcik (Soła Oświęcim), Dorian Frątczak (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski), Tomasz Kołbon (Watra Białka Tatrzańska), Krystian Kujawa (ROW Rybnik), Jakub Kowalski (Górnik Łęczna), Bartosz Baran (rezerwy), Michał Feliks (rezerwy), Mateusz Duda (Soła Oświęcim), Adrian Jurkowski (Wigry Suwałki), Jan Klimek (Lech II Poznań), Mateusz Wyjadłowski (Soła Oświęcim).

Garbarnia Kraków - odeszli: 

Arkadiusz Garzeł (Hutnik Kraków), Krzysztof Kalemba (Wieczysta Kraków), Serhij Krykun (Resovia Rzeszów), Tomasz Ogar (Hutnik Kraków), Paweł Pyciak (Hutnik Kraków), Wojciech Wojcieszyński (Orzeł Ryczów), Marcin Cabaj (Wiślanie Jaśkowice), Michał Czekaj (Radunia Stężyca), Maciej Firlej (Pogoń Siedlce), Szymon Kiebzak (GKS Katowice), Przemysław Lech (Bytovia Bytów), Dawid Nowak (szuka klubu), Remigiusz Szywacz (Olimpia Grudziądz), Filip Wójcik (Stal Stalowa Wola), Damian Nieśmiałowski (GKS II Tychy), Grzegorz Gawle (Cracovia II).


Piłka nożna -III Liga

Hutnik Kraków - przybyli:

Arkadiusz Garzeł (Garbarnia Kraków), Paweł Pyciak (Garbarnia Kraków), Tomasz Ogar (Garbarnia Kraków), Mateusz Gamrot (ŁKS Łódź), Karol Wątroba (Słomniczanka Słomniki), Piotr Cholewa (juniorzy), Kacper Szewczyk (juniorzy).

Hutnik Kraków - odeszli:

Błażej Radwanek (Zagłębie Sosnowiec), Grzegorz Marszalik (Garbarnia Kraków), Dariusz Gawęcki (Wieczysta Kraków), Piotr Świątko (powrót z wyp.do Wisły Kraków), Kacper Chorążka (powrót z wyp.do Wisły Kraków), Jakub Ptak (Sokół Kocmyrzów), Mateusz Kotwica (Wiślanie Jaśkowice), Mariusz Bienias (Wiślanie Jaśkowice), Kamil Sosna (Polonia Nysa), Konrad Bukowczan (Spójnia Zebrzydowice), Mikołaj Ogonowski (TS Węgrzce), Gor Sargsyan (szuka klubu).
Źródło:https://tiny.pl/tfz2p 



Fot. Małgorzata Skiba

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.