Koniec sezonu Ekstraklasy za nami ale to nie znaczy, że nie można pisać o Wiśle czy Cracovii. W końcu rozpoczęło się okienko transferowe a fani obu klubów z niecierpliwością czekają na wiadomości o nowych graczach w swoich zespołach. Nadal trwają też rozgrywki w niższych ligach, lidze kobiet i starty żużlowe. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd najciekawszych sportowych wydarzeń.
Roszady kadrowe w krakowskich klubach Lotto Ekstraklasy:
Otwarte już jest okienko transferowe, które potrwa do końca sierpnia. Czasu jest dużo, ale już teraz dochodzą do kibiców informacje o pierwszych roszadach kadrowych. Poniżej podajemy potwierdzone informacje dotyczące krakowskich klubów występujących w Lotto Ekstraklasie, które będziemy co tydzień aktualizować.
Cracovia - przyszli:
Lukáš Hroššo - 32-letni bramkarz; dotychczas występował w: Nitrze, Slovanie Bratysława, Slovanie Liberec, Dukli Praga i Zagłębiu Sosnowiec. Cracovia podpisała z nim 3-letni kontrakt, począwszy od 1 lipca b.r.
Rafael Lopes - 27-letni napastnik; dotychczas występował w portugalskich drużynach: AD Esposende, Varzim SC, Vitórii Setúbal, Moreirense FC, FC Penafiel, Académice Coimbra, GD Chaves, Boaviscie Porto i cypryjskiej Omonii Nikozja. Z Cracovią związał się 2-letnim kontraktem.
Cracovia - odeszli:
Krystian Stępniowski -bramkarz, spędził w Cracovii 5 lat, z krótką przerwą na jedną rundę sezonu 2017/18, gdy był wypożyczony do Pogoni Siedlce. Rozegrał dwa spotkania ligowe. Jego umowa z "Pasami" zakończyła się i nie zostanie ona przedłużona. Aktualnie szuka klubu.
Wisła - przyszli:
Rafał Janicki - 26-letni obrońca, występował w: Chemiku Police, Ruchu Chorzów, Lechii Gdańsk i ostatnio w Lechu Poznań. Z krakowską Wisłą podpisał 2-letni kontrakt z opcją przedłużenia.
Michał Mak - 27-letni pomocnik, występował w: Babiej Górze Sucha Beskidzka, Wiśle Kraków, Stadionie Śląskim Chorzów, Ruchu Radzionków, GKS-ie Bełchatów, Lechii Gdańsk, Arminii Bielefeld, Śląsku Wrocław. Kontrakt z "Białą Gwiazdą" został podpisany na rok z opcją przedłużenia.
David Niepsuj - 23-letni obrońca, wstępował w: Fortunie Wuppertal, Bayerze Leverkusen, Borussii Mönchengladbach, Fortunie Düsseldorf, Wuppertaler SV, VfL Bochum II, VfL Bochum i Pogoni Szczecin. Umowa została zawarta na 2 lata.
Wisła Kraków - odeszli:
Matej Palčič - obrońca, z końcem czerwca wygasa mu kontrakt z Wisłą i nie zostanie on przedłużony. W barwach "Białej Gwiazdy" spędził 1,5 roku, rozegrał 12 spotkań i zaliczył 2 gole. Na chwilę obecną nie wiadomo gdzie odejdzie.
Wojciech Słomka - pomocnik, wygasa mu kontrakt z Wisłą, który nie zostanie przedłużony. Do Wisły przyszedł jesienią 2016/2017, ale większą część tego czasu spędził na wypożyczeniu do GKS-u Katowice. W Wiśle rozegrał zaledwie 6 spotkań. Aktualnie szuka klubu.
Tobiasz Weinzettel - bramkarz, dołączył do Wisły w trudnym momencie, na rundę wiosenną i jego krótki kontrakt wygasa z końcem przyszłego miesiąca. Zawodnik nie rozegrał żadnego spotkania w barwach Wisły, a umowa nie zostanie przedłużona. Aktualnie brak informacji o jego nowym klubie.
Piłka nożna - III Liga i Puchar Polski na szczeblu Małopolskiego ZPN
W minionym tygodniu krakowski Hutnik rozegrał dwa spotkania - w środę bardzo ważny dla niego półfinał Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim z Orkanem Szczyrzyc, w sobotę zaś, ostatni wyjazd ligowy w tym sezonie - w Świdniku z miejscową Avią. W pierwszym z tych spotkań Hutnik gładko pokonał rywala z niższej ligi. Już po niespełna 20. minutach było po meczu, gdy ekipa z Nowej Huty prowadziła 4-0. W drugiej połowie oba zespoły dołożyły po dwie bramki, dzięki czemu po efektownym 6-2, Hutnicy awansowali do Finału Pucharu Polski w Małopolsce i 12 czerwca, na neutralnym terenie w Kalwarii Zebrzydowskiej, zmierzą się w nim z czwartoligowym Orłem Ryczów. Zwycięzca otrzyma prawo gry w ogólnopolskiej edycji Pucharu Polski w sezonie 2019/2020. W sobotę zaś Nowohucianie, już w silniejszym składzie, niewspomagani dużym zaciągiem z zespołu juniorów, przywieźli ze Świdnika jeden punkt. Na bramkę Marszalika odpowiedział jeszcze przed końcem pierwszej połowy Białek, ustalając wynik tego meczu.
Orkan Szczyrzyc - Hutnik Kraków 2-6 (0-4)
Piekarczyk 53' (k.), Wsół 90+1' - Sobala 2', Świątek 6', 18', 90', Kotwica 11', Marszalik 81'.
Orkan: Piwowarczyk - Gargas (60' R. Augustyn), Śmierciak (46' Limanówka), Olejarz, M. Augustyn - Mrózek, Wojtasiński (46' Śliwa), Kurczab, Piekarczyk, Tabor (80' Świerczek) - Krywoborodenko (60' Wsół).
Hutnik: Zając - Jaklik, Kołodziej, Bienias, Tetych - Sobala, Świątek, Reczulski, Linca, Marszalik - Kotwica.
MKS Avia Świdnik - Hutnik Kraków 1:1 (1:1)
Białek 41' - Marszalik 7'.
Avia: Piotrowski, Dwórzyński, Głaz, Plesz (Lusiusz 79'), Wójcik, Kuliga (Ozimek 81'), Maluga (Dziedzic 75'), Orzędowski, Mroczek, Białek (Poleszak 90'), Prędota (Strug 89')
Hutnik: Chorążka - Janecki, Jaklik, Sosna, Tetych - Sobala (66' Kotwica), Świątek, Reczulski (46' Bienias), Linca (63' Radwanek), Marszalik (57' Bukowczan) - Rozkrut (81' Ptak).
Żółte kartki: Mroczek - Bienias, Świątek.
Czerwona kartka: Mroczek 83' (w konsekwencji dwóch żółtych).
Źródło: własne.
Piłka nożna - IV Liga
KS Olkusz - Clepardia Kraków 1:1 (0:0)
Kiczyński 75' - Kostuj 88'.
Olkusz: Sroka - Mrożek, Kiczyński, Szczepanik, Żak - Lewandowski, Repa, Tumiłowicz (60'Kubański), Kozicki, Iskierka - Szymański.
Clepardia: Murzański - Bąk, Olkuski, Chlebowski, Gumula (75' Martuszewski) - Bosak (13' Sajdak), Próchno (75' Czerlunczakiewicz), Tracz (70' Ujda), Wiśniewski, Sadowski - Michalski (65' Kostuj).
Żółte kartki: Mrożek - Chlebowski, Bąk.
Jutrzenka Giebułtów - Orzeł Piaski Wielkie 0-1 (0-0)
Uwakwe 50'.
Jutrzenka: Iliński - Bizoń, Arian, Michalec, Rozmuzga, Majcherczyk, Balawender, Litewka, Wcisło, Stec (46' Danaj), Michniak (79' Banaś).
Orzeł: Wiśniewski - Zabzdyr, Uwakwe, Jurek, Kret, D. Serafin, Banaszek (90' R. Serafin), Śliski, Wajda, Sosnowski, Kozieł.
Żółte kartki: Stec, Bizoń, Majcherczyk - Kozieł.
Orzeł Piaski Wielkie - Beskid Andrychów 0:0
Orzeł: Palczewski - Skóbel (70' Putek), Uwakwe, Kret, Jurek - Banaszek (46' Zabzdyr), Śliski (61' R. Serafin), D. Serafin, Wajda, Sosnowski - Kozieł.
Beskid: Czaplak - Kapera, Sanok, Tylek (70' Semik), Moskała - Łożniak, Kasiński, Motyka, Węglarz, Mendela - Stuglik.
Żółte kartki: Jurek, Zabzdyr, D. Serafin.
Piłka nożna - Ekstraliga Kobiet
AZS UJ Kraków - Olimpia Szczecin 1-0 (0-0)
Maziarz 81'.
Jagiellonki ze szczeciniankami spotkały się w tym sezonie po raz trzeci. Pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 1-1, drugie zdecydowaną wygraną 4-0 na korzyść krakowianek. Z trzeciego starcia zwycięsko wyszły również Jagiellonki, ale już ze skromniejszym wynikiem, bo 1-0. Mecz był wyrównany i dopiero w 81. minucie udało się Justynie Maziarz pokonać dobrze spisującą się w bramce Joannę Pastusiak. Wygrana w tym spotkaniu pozwoliła utrzymać krakowiankom 9. miejsce w tabeli i niezależnie od wyniku ostatniego spotkanie, to właśnie tuż pod grupą mistrzowską zakończą sezon 2018/2019. Ostatnie spotkanie zawodniczki UJ rozegrają u siebie w sobotę, 8 czerwca, o godzinie 16:00 i podejmą AZS PSW Biała Podlaska. Aktualnie Jagiellonki mają na koncie 42. punkty.
AZS UJ Kraków: Klabis - Woźniak, Wróbel (53' Bolko), Maziarz, Nieciąg, Zapała (75' Gęślak), Sitarz, Włodarczyk (59' Bartosiewicz), Wilk, Tracz (64' Ładocha), Wójcik (85' Bryzek).
Olimpia Szczecin: Pastusiak - Brodzik, Sirant, Witczak (82' Oleszkiewicz), Bińkowska (75' Łaniewska), Michalczyk, Brzozowska, Shahbazyan, Ratajczyk, Radochońska, Hryb (65' Kalmus).
Żółte kartki: Maziarz- Hryb, Ratajczyk, Brzozowska.
Piłka nożna - I Liga Kobiet.
Wanda Nowa Huta - Respkt Myślenice 0-2 (0-1)
Węglarz 20', 90+4'.
Ostatni mecz sezonu 2018/2019 przed własną publicznością zakończył się niestety porażką nowohucianek, chociaż żalu do zawodniczek chyba nikt nie miał, w przeciwieństwie do oceny poziomu sędziowania, na który większość zgromadzonych na stadionie narzekała. Mimo porażki, Wanda jest pewna utrzymania w 1 Lidze Kobiet i kolejny sezon rozpocznie na tym samym poziomie rozgrywkowym. Ostatnie spotkanie bieżącego sezonu, zawodniczki Wandy rozegrają na wyjeździe w sobotę, 8 czerwca, o godzinie 16:00. Zmierzą się wredy z Golem Częstochowa, który znajduje się oczko niżej w tabeli I Ligi. Dla gospodyń będzie to ważny mecz, gdyż nie są one jeszcze pewne utrzymania.
Wanda: Jarocka - Kaźmierowska (46' Kamieńska), Kisiel, Pietrzyk (85' Gruca), Zaporowska, Stachurska (30' Bukowiec), Fiałek, Janus, Rusek (71' Kurkiewicz), Zabagło, Basta (85' Płaza).
Respekt (wraz ze zmienniczkami): Socha, Kania, K. Topa, M. Topa, N. Topa, Karolina Topa, Węglarz, Jurka, Stojeba, Bobowska, Dziadkowiec, Martinczak, Słomka, Rypel.
Żużel - 2 Liga
Speedway Wanda Kraków - ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz 38-52
Kolejne spotkanie Wandy i Polonii również nie miało pozytywnego rozstrzygnięcia dla krakowian i Polonia po raz kolejny tryumfowała - tym razem na krakowskim torze. Warto jednak zaznaczyć, że porażka nowohuckiej drużyny nie była aż tak spektakularna jak na torze w Bydgoszczy. Co więcej, w pierwszych czterech biegach obie drużyny remisowały i dopiero od piątego biegu zaczęła być widoczna przewaga gości, ale nie była ona przesadnie wielka. Od 13. biegu goście zaczęli mocniej odjeżdżać i to oni ostatecznie cieszyli się z wygranej. Liderami punktowymi po stronie krakowskiej drużyny byli: Tero Aarnio i Sebastian Niedźwiedź. Kolejne spotkanie, jeśli tylko pogoda pozwoli, Wanda rozegra na swoim torze z Euro Finance Polonia Piła w niedzielę, 9 czerwca.
Speedway Wanda Kraków - 38 pkt.
9. Jordan Stewart - 4 (2,1,0,1,-)
10. Tero Aarnio - 10+1 (1*,3,3,3,t)
11. Sebastian Niedźwiedź (gość) - 10 (3,2,2,2,d,1)
12. Wojciech Lisiecki - 1 (0,0,1,0)
13. Stanisław Burza - 8 (2,1,3,0,2)
14. Krystian Stefanów - 2 (2,0,0)
15. Mateusz Pacek - 3 (1,1,1,0)
ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz - 52 pkt.
1. Kamil Brzozowski - 13+1 (3,3,2,3,2*)
2. Matic Ivacic - 3 (0,1,u,2)
3. Josh Grajczonek - 7+3 (1*,2*,2,1*,1)
4. Dimitri Berge - 11+2 (2,3,1*,2*,3)
5. Marcin Jędrzejewski - 14 (3,2,3,3,3)
6. Tomasz Orwat - 4 (3,0,1)
7. Mateusz Jagła - 0 (u/ns,ns,ns)
Fot. Pixabay