Na dachach kilkunastu miejskich budynków powstanie zespół pasiek, którymi będą się opiekować wykwalifikowani pszczelarze. Kraków chce w ten sposób ratować zagrożone gatunku owadów.
Projekt zakłada urządzenie pasiek na dachach 11 budynków w różnych częściach miasta. Pierwsze pasieki powstaną na dachach: Nowohuckiego Centrum Kultury, Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca przy ul. Kordylewskiego, Domu Erazma przy ul. 28 Lipca, Zarządu Budynków Komunalnych przy ul. Czerwieńskiego oraz Centrum Obsługi Mieszkańców na ul. Wielickiej. Na każdym z tych budynków powstanie pasieka złożona z pięciu uli, a obok niej pojawi się również specjalne poidełko dla pszczół. Owadami opiekować się będą wykwalifikowani pszczelarze
Badania w USA wykazały, że przeżywalność pszczół w mieście wynosi ponad 60% (średnia poza miastem 40–50%). Zakład Pszczelnictwa Państwowego Instytutu Ogrodnictwa w Puławach potwierdza, że miejski miód jest zdrowy, a przy tym czystszy od miodu z pasiek wiejskich, gdzie rolnicy nadmiernie używają sztucznych środków ochrony roślin.
fot. UMK