Kraków rozpoczyna kampanię przeciwko nienawiści
Kraków uruchamia nowy projekt, którego celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści w środowisku szkolnym oraz promowanie pozytywnej, budującej komunikacji. Pierwszy etap kampanii ruszy już z końcem stycznia - to specjalistyczne warsztaty dla nauczycieli oraz Krakowski Tydzień Dobrego Słowa.
W pierwszym etapie kampanii Krakowski Ośrodek Terapii przeprowadzi warsztaty dla nauczycieli szkół i placówek (od 29 stycznia do 1 lutego), wspierające i przygotowujące kadrę pedagogiczną do pracy z dziećmi i młodzieżą w tym obszarze. Wiedzę i inspiracje zdobyte podczas tych zajęć nauczyciele i wychowawcy będą mogli wykorzystać podczas Krakowskiego Tygodnia Dobrego Słowa (od 4 do 8 lutego), pomyślanego jako wydarzenie angażujące przede wszystkim uczniów i ich opiekunów w różnorodne działania, mające na celu uwolnienie przestrzeni szkolnej od mowy nienawiści i hejtu oraz wypełnienie jej pozytywnym przekazem, pokazującym, że możemy i że warto mówić do siebie dobrze.
Będzie to pierwszy, interwencyjny etap działań, a także cenna pomoc w przygotowaniu - przez kolejne miesiące - kompleksowej kampanii społecznej, wspólnie ze specjalistami, naukowcami i praktykami, która ruszy wraz z nowym rokiem szkolnym i obejmie już nie tylko uczniów, ale również rodziców.
Warsztaty przygotowujące nauczycieli do rozmawiania o problemie mowy nienawiści będą się odbywały przez cztery dni w dwóch lokalizacjach - w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie oraz w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Krakowski Ośrodek Terapii" w Krakowie. Ze względu na krótki termin zgłoszenia udziału przyjmowane będą najpóźniej do 28 stycznia do godz. 15.00 - należy wybrać jeden z podanych terminów oraz odpowiednią grupę. Zapisy odbywają się w formie elektronicznej, decyduje kolejność zgłoszeń.
"Wszystkich nas dotknęła tragedia, jaka wydarzyła się w Gdańsku w wyjątkowym dniu jednoczenia się Polaków, w dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chciałbym, abyśmy coraz skuteczniej uczyli młodych szacunku do innych i podejmowania dialogu w atmosferze poszanowania drugiego człowieka" - napisał w liście otwartym prezydent Jacek Majchrowski.
Fot. Pixabay