Tak, dobrze przeczytaliście - już za kilka dni Kraków zamieni się w prawdziwą stolicę polskiej urologii. Wszystko za sprawą 5. edycji Festiwalu KultURO - wyjątkowej imprezy łączącej rockową energię z profilaktyką na rzecz chorób układu moczowego.
Jak skutecznie przełamywać tabu mówienia o wstydliwych dolegliwościach ze strony układu moczowego? Najlepiej...śpiewająco! Wie o tym pomysłodawca Festiwalu KultURO prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ. Jak rozpoczęła się historia jednej z najciekawszych cyklicznych imprez na mapie Krakowa?
- Kiedy w 2015 roku po raz pierwszy organizowaliśmy Festiwal KultURO, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo potrzeba tej inicjatywy - wspomina prof. Chłosta - Wspólnie z kolegami po fachu prof. Marcinem Słojewskim i Tomaszem Szydełko mieliśmy już EndoPower, nasz rockowy zespół, śpiewaliśmy przede wszystkim o pracy i pasji - urologii, która wtedy stanowiła wielkie społeczne tabu. Pięć lat odczarowywania syndromu białego fartucha przyniosło efekty, ale nadal jest przed nami wiele do zrobienia. Konsekwentnie zwracamy uwagę, że w kwestiach zdrowotnych, pojęcie wstydu należy wymazać ze swojego słownika. Wstydem jest dowiedzieć się o chorobie zbyt późno - podkreśla.
Jak pokazują statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskaźnik zachorowalności na choroby nowotworowe układu moczowego będzie systematycznie wzrastał. rak nerki i pęcherza moczowego znajdują się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących w populacji, a ze wstydliwym problemem nietrzymania moczu boryka się co trzecia kobieta, dlatego tak ważne jest przełamywanie tabu mówienia o dolegliwościach ze strony układu moczowego oraz nakłanianie do regularnego przeprowadzania badań kontrolnych, co stanowi podstawę misji Festiwalu KultURO.
Najważniejsza jest profilaktyka
Kluczowym elementem programu KultURO będzie Tydzień Otwarty w dwóch krakowskich szpitalach: Klinice Urologii CM UJ oraz w specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego. W ramach tego wydarzenia organizatorzy zapraszają na bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz badania profilaktyczne. W zeszłym roku, z podobnej akcji skorzystało blisko 300 osób, aż u 40 wykryto zmiany o potencjale nowotworowym.
- Doświadczenie poprzednich Festiwali pokazuje, że często, żeby wykonać pierwszy krok w trosce o swoje życie i zdrowie, pacjenci potrzebują solidnego bodźca. Same statystyki nie wystarczają. Możliwość konsultacji ze specjalistą, rozmowa o niepokojących dolegliwościach, pomagają przełamać wstyd - mówi prof. Piotr Chłosta. - Na Dni Otwarte zapraszamy wszystkich, kobiety i mężczyzn, tych którzy już zauważyli niepokojące symptomy, i tych którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. W tym roku po raz pierwszy pacjenci będą mogli skorzystać z konsultacji w dwóch szpitalach, mam nadzieję, że dzięki temu pomożemy jeszcze większej liczbie osób.
Rejestracja na Dni Otwarte ruszyła w środę (17.09 br.). Zapisów można dokonywać pod numerami telefonów: Szpital Uniwersytecki - 12 424 79 67, w godz. 11.00-15.00; Specjalistyczny Szpital im. S. Żeromskiego - 12 622 95 29, w godz. 11.00-15.00).
Wspólnie ze Stowarzyszeniem Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator przygotowano także sesję naukową dedykowaną pacjentom oraz ich rodzinom "Im wcześniej tym lepiej - rak gruczołu krokowego i osteoporoza - współczesne wyzwania medyczne", podczas której uczestnicy będą mieli okazję nawiązać kontakt z najlepszymi specjalistami w kraju. Spotkanie odbędzie się w sobotę 28 września w godz. 11.00-15.00 w Katedry Chirurgii Ogólnej CM UJ (ul. M. Kopernika 40).
Rockowa impreza do białego rana!
Jak co roku Festiwal KultURO zakończy wyjątkowy koncert "EndoPower i Przyjaciele", który odbędzie się 28 września br. w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (sala F). Impreza rozpocznie się o godzinie 19.00.
Podczas jednego wieczoru, publiczność usłyszy największe osobowości polskiej sceny muzycznej. W solowym projekcie zaprezentuje się znany z formacji TSA, juror popularnego The Voice of Poland - Marek Piekarczyk. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę dla fanów jazzu - występ Janusza Grzywacza i Marka Stryszowskiego, muzyków legendarnego Laboratorium. Do grona artystów dołączy także grupa o medycznym rodowodzie, wywodząca się z Kliniki Endokrynologii CM UJ Akustyczna OpeRacja, żywiołowa pop-rockowa Immersja oraz znany festiwalowej publiczności Olek Klepacz, znany z Formacji Nieżywych Schabuff.
Gospodarzem wieczoru jest ostro brzmiąca kapela EndoPower, gdzie obok wspomnianego już prof. Piotra Chłosty, występuje dwóch specjalistów urologii: prof. Marcin Słojewski i prof. Tomasz Szydełko. Koncert poprowadzą dziennikarka radia RMF FM Ewa Kwaśny i oraz przebojowy standuper Michał Pałubski.
W trakcie imprezy prowadzona będzie zbiórka charytatywna na rzecz Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" im. prof. Tadeusza Koszarowskiego. Uczestnikom koncertu rozdamy także testy PSA do samodzielnego wykonania.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Więcej na: www.festiwalkulturo.pl i facebook.com/festiwalkulturo
Fot. materiały prasowe