PILNE

Kraków Zdrój? Chcą stworzyć w mieście mini uzdrowiska

20 marca 2017 Apetyt na Kraków
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Dziś wieczorem poznamy zwycięzców pierwszego KrakHak. Do finału zakwalifikowało się 10 projektów, wśród nich plan wykorzystania krakowskich wód mineralnych.

KrakHack, czyli pierwszy krakowski Hackathon miejski będący częścią Strategii Rozwoju Krakowa 2030 wystartował w minioną sobotę. Przez 24 godziny ponad 150 osób zastanawiało się, jak powinien wyglądać Kraków przyszłości. Uczestnicy prezentowali i dopracowywali swoje pomysły, a jury wybrało spośród nich 10, które dziś wieczorem zostaną przedstawione w urzędzie miasta podczas gali finałowej. O tym, kto zwycięży zadecydują m.in. urzędnicy i przedstawiciele rządu. Najlepsze pomysły trafią następnie do Strategii Rozwoju Krakowa 2030, a co za tym idzie dostaną szansę na realizację. Autorzy zwycięskiego projektu otrzymają z kolei 10 tys. złotych.

Wśród wyróżnionych projektów, które dziś będą prezentowane w magistracie, znalazł się pomysł studentów ostatniego roku geografii na UJ pod nazwą „Kraków Zdrój”.

- Kraków szybko się rozwija, a co za tym idzie wzrasta tempo życia w mieście. Mieszkańcy będą potrzebować przestrzeni slow, w której będą mogli odpocząć i się wyciszyć. My znaleźliśmy miejsce na stworzenie takiej strefy – mówi Waldemar Boczar z „Kraków Zdrój” i przypomina, że nasze miasto stoi na wodzie mineralnej!

Odkryto to w latach 80-tych kiedy robiono odwierty przygotowując się do budowy metra. W kilku miejscach trysnęła woda mineralna o właściwościach lepszych niż niejedna butelkowana, którą można znaleźć na sklepowych półkach. Plany budowy metra zarzucono, a w miejscach odwiertów powstały studnie artezyjskie. W Krakowie mamy kilka takich zdrojów. Najbardziej znane to „Nadzieja” przy ul. Podchorążych, „Królewski”, w Parku Krakowskim, „Lajkonik” przy ul. Kościuszki, „Jagielloński” na pl. Sikorskiego i „Dobrego Pasterza” przy. ul. Majora.

Eksperci przekonują, że tak wspaniałych wód podziemnych nie ma żadne miasto w Polsce. Jest zasobne i chronione grubymi warstwami geologicznymi przed skażeniami zewnętrznymi, zarówno przed bakteriami jak też przed szkodliwymi związkami chemicznymi znajdującymi się na powierzchni ziemi np. azotynami.

Niestety miejsca, w których znajdują się studnie są dziś mocno zaniedbane i właśnie ich rewitalizację przewiduje projekt krakowskich studentów.

- Chcielibyśmy, aby powstały tam mini uzdrowiska, które będą miejscem relaksu i odpoczynku dla mieszkańców miasta – mówi Waldemar Boczar.

Fontanny, hamaki, dużo zieleni, ściany pochłaniające zanieczyszczenia – to wszystko mogłoby znaleźć się w otoczeniu studni. – Jednak, to mieszkańcy powinni zadecydować o tym, jak ostatecznie będą wyglądać te miejsca – dodaje Boczar.

O tym, czy projekt młodych geografów dostanie szansę na realizację dowiemy się dziś wieczorem podczas gali finałowej KrakHaku.

Pozostałe projekty, które zostaną dziś zaprezentowane w magistracie:

AGH StartUp Developers. Aplikacja dostosowująca umiejętności ucznia do jego ścieżki rozwoju. #SkokNaŻycie to aplikacja pozwalająca młodym osobom świadomie i mądrze kreować ścieżkę rozwoju. Dzięki niej użytkownik dowie się jakie umiejętności może zdobyć oraz gdzie je rozwijać i wykorzystać.

Project: Cracow. Lajkon – zabawna komunikacja miasta z mieszkańcami. #kraheszki - Spójny system komunikacji miasta z ludźmi. Pozytywnymi znakami wywołamy poczucie wspólnoty i uśmiech, co przełoży się na zdrowie, zadowolenie z życia, wizerunek miasta i 18 mln rocznie.

AquaRoofFarm / RoofFarm Systems. Projekt, który stworzy zautomatyzowane szklarnie, które można umieszczać na dachach budynków. Wewnątrzmiejska zdrowa żywność. Zamknięty obieg wody w tych uprawach. Technologia, ekologia, roboty i rośliny. Wyobraź sobie w pełni automatyczne i autonomiczne plantacje dachowe - Twój prywatny park technologiczny na własnym dachu. Kliknij, patrz jak rośnie, smacznego!

Kitowcy. Aplikacja do szybkiego zgłaszania problemów miejskich takich jak dziury, smog, zwalone drzewa. Jeden system łączący służby: Straż Miejska, Policja, ZIKiT. Zacznijmy od małych rzeczy. Chcemy żyć w mieście, które odpowiada na potrzeby obywateli. Nasza aplikacja ma pomóc w komunikacji zwykłych mieszkańców z odpowiednimi jednostkami w mieście.

e1337. Ochrona przed tragiczną śmiercią na drodze - system akustycznego i wizualnego ostrzegania pieszych na przejściu o zbliżającym się z dużą prędkością pojeździe.

Jedźże, Kraków! Aplikacja dla rowerzystów – ciekawe miejsca, wyzwania, info o spalaniu etc. Jedźże tą ścieżką! Łatwiej wymówić czy zrobić? Łap za rower, reprezentuj dzielnicę i odkrywaj Kraków dzięki wskazówkom, wyzwaniom i wciągającej opowieści.

Krakorówni! “Kraków - tu chcę żyć, samodzielnie mieszkać, pracować i aktywnie spędzać czas. Jestem osobą z niepełnosprawnością intelektualną.” Czy Kraków jest na to gotowy? W 2030 roku będzie!

Pionierzy wspaniałych pomysłów. Informacja dla imigrantów. Imigranci stykają się z problemem odnalezienia się w mieście. Stworzymy rozwiązanie, które poprowadzi ich po najważniejszych problemach, które ich napotykają po przeprowadzce do Krakowa.

KRKbot. Zastąpi punkty informacyjne, infolinie, urywające się telefony i urzędowe kolejki. Jak wypełnić wniosek? Gdzie najbliższe przedszkole? Gdzie wyrobię dowód? Dowiedz się z KRKbot! 

Fot. wikipedia

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.