PILNE

Kraków znów będzie... zielony!

13 marca 2019 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Co mają wspólnego TAURON Arena Kraków, Kładka Bernatka i Wiadukt na ulicy Lipskiej z Koloseum w Rzymie, Bazyliką Sacré-Coeur w Paryżu czy Pomnikiem Chrystusa w Rio de Janeiro? Słowem kluczem jest kolor zielony: Kraków znalazł się w szerokim gronie miast, które 17 marca wezmą udział w projekcie Global Greening z okazji Dnia Świętego Patryka i podświetlą swoje znane obiekty na narodowy kolor Irlandii.

- 17 marca każdy może poczuć się Irlandczykiem. W całej Polsce odbędzie się ponad 120 wydarzeń świętujących irlandzko-polską przyjaźń, a w 21 polskich miastach na zielono podświetlone zostaną znane obiekty. Dzień św. Patryka to także idealna okazja, aby spróbować wyjątkowej żywności i napojów produkowanych w Irlandii w zrównoważony sposób. Od irlandzkiej whiskey klasy premium czy nowego na rynku irlandzkiego ginu, do wyśmienitej irlandzkiej wołowiny, jagnięciny czy łososia - tych smaków Irlandii możecie zaznać w Polsce - mówi Ambasador Irlandii Emer O'Connell. 

Powiązania gospodarze 

W ramach uroczystości Dnia św. Patryka, dziś od godz. 10.00, w Krakowskim Parku Technologicznym odbędzie się IV Irlandzko-Polskie Forum Innowacji. Wydarzenie otworzy Minister Kevin Moran, który podkreśli znaczenie silnych i zacieśniających się powiązań gospodarczych pomiędzy Irlandią i Polską w ramach Unii Europejskiej. Na Forum zaprezentowane zostaną ekosystemy tworzenia innowacji w obu państwach, odbędą się dyskusje na temat technologii, współpracy oraz najlepszych praktyk w stale rozwijających się irlandzko-polskich relacjach biznesowych. W Krakowie  obecnych jest kilka irlandzkich firm technologicznych, w tym m.in. Smarttech247 zajmująca się cyberbezpieczeństwem i Corvil, tworząca i wdrażająca systemy informatyczne dla instytucji finansowych. W Forum weźmie udział ok. 80 osób reprezentujących lokalną społeczność biznesową zainteresowaną współpracą pomiędzy Polską i Irlandią. Szacunkowa wartość wymiany handlowej między Irlandią a Polską wyniosła w 2018 r. około 3,75 miliarda euro. Wzrasta ona o około 10-15% rocznie. Tygodniowo odbywa się ponad 50 lotów łączących Irlandię z 11 polskimi miastami. Polska społeczność, stanowiąca około 3% populacji Irlandii, jest cenioną i mile widzianą częścią irlandzkiego społeczeństwa, a polski jest najpowszechniej używanym językiem obcym w Irlandii. - Irlandzkie firmy są bardzo aktywne w Polsce. Ponad 50 firm posiada tu biura lub oddziały zajmujące się obszarami od rozwoju oprogramowania i zarządzania projektami, po produkcję i dystrybucję sprzętu rolniczego. Powiązania biznesowe między naszymi krajami zbudowane są na silnych międzyludzkich relacjach i bliskiej przyjaźni - wyjaśnia  Emer O'Connell. 

Kalendarz wydarzeń odbywających się w całej Polsce z okazji Dnia Świętego Patryka znajduje się na stronie Ambasady Irlandii oraz fanpage'u na Facebooku. Używając hashtaga: #swPatryk można śledzić najświeższe informacje o Festiwalu na Twitterze.



Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.