PILNE

Krakowianki w telefonie

12 maja 2017 Kultura
Autor:  Małgorzata Bożek

fot. Fundacja Przestrzeń Kobiet

fot. Fundacja Przestrzeń Kobiet

 Pisarki, nauczycielki, lekarki i działaczki społeczne – przez lata tworzyły historię Krakowa. Mieszkały tuż za rogiem lub w kamienicy mijanej każdego dnia. Ich ślady trudno byłoby odnaleźć w przestrzeni miasta, gdyby nie…. telefon.

A konkretnie – umieszczona w nim aplikacja mobilna Krakowskiego Szlaku Kobiet.

- Pomysł był taki, żeby wykorzystać w niej całą wiedzę, którą udało nam się zebrać od początku projektu noszącego nazwę Krakowski Szlak Kobiet, czyli od 2008 roku – mówi Ewa Furgał z Fundacji Przestrzeń Kobiet.

Aplikację wyposażono w mapę, kalendarz, biogramy 100 bohaterek oraz cztery trasy spacerowe: Śladami emancypantek, Śladami sióstr Virginii Woolf i Śladami Żydówek oraz Cmentarz Rakowicki. Można więc wybrać spacer tematyczny, podążyć tropem konkretnej postaci lub po prostu sprawdzić, co znajduje się w danej okolicy. Kalendarz przypomina najważniejsze daty z życia prezentowanych postaci oraz istotne wydarzenia związane z historią kobiet w Krakowie.

 - Chodząc po Krakowie, trudno zdobyć informacje o tym, gdzie żyły, mieszkały, pracowały. Z samych budynków czy z samej przestrzeni miejskiej Krakowa nie da się takiej wiedzy uzyskać, tablic pamiątkowych jest niewiele, nazw ulic również. W naszym zamierzeniu aplikacja w pewien sposób poszerza sposób patrzenia na miasto – podkreśla Ewa Furgał.

W mobilnej wersji, prócz tak znanych postaci jak Olga Boznańska, Kazimiera Bujwidowa czy Dagny Przybyszewska, znaleźć można też zupełnie nowe bohaterki. Są wśród nich np. pierwsze trzy kobiety, które wykonywały w Krakowie zawód architektki. To Irena Bertig, Rela Schmeidler i Diana Reiter. Nowymi postaciami są także Róża Berger, zamordowana w czasie pogromu w 1945 roku, Miriam Akavia, pisarka pochodząca z Krakowa, zmarła w styczniu 2015 roku, czy Janina Katz, również pisarka, która wyemigrowała z Krakowa w 1968 roku i mieszkała w Danii do śmierci w 2013 roku.

Ważną cechą zarówno wersji elektronicznej, jak i książkowej jest przywracanie historii kobiet, które nie były postaciami publicznymi, ale przyczyniły się do rozwoju miasta. Pojawiają się więc również opowieści o lekarkach, nauczycielkach czy badaczkach społecznych. Aplikacja jest uzupełniona także o postaci, które wcześniej były tylko wzmiankowane, np. kobiety pochowane na Nowym Cmentarzu Żydowskim.

Aplikacja Krakowskiego Szlaku Kobiet ma być regularnie rozbudowywana. Zespół (Katarzyna Janota, Katarzyna Kubat, Maciej Kubat) wykonał ją bezpłatnie i na razie jest dostępna tylko w wersji na telefony z systemem Android, ale są szanse powstanie również w wariancie na IOS (dla urządzeń mobilnych Apple). Jak podkreśla przedstawicielka Przestrzeni Kobiet, wiąże się to już z pozyskaniem środków finansowych, podobnie jak w przypadku wersji angielskojęzycznej programu, która również jest planowana.

Opracowywanie historii kobiet to godziny spędzone w archiwach, bibliotekach oraz na spotkaniach z bliskimi lub współpracownikami bohaterek. W Krakowie wiele jest jeszcze nieodkrytych miejsc i szlaków wymagających opracowania. Przykładem może być wymieniona przez Ewę Furgał Nowa Huta, w której również żyło wiele zasłużonych dla tego miejsca kobiet, ale wciąż jeszcze brakuje o nich informacji. Dzięki badaniom fundacji istnieje coraz większa szansa na ich odkrycie.

Zdjęcia: Fundacja Przestrzeń Kobiet 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.