PILNE

Krakowscy licealiści będą grać w karty na lekcjach

28 maja 2018 Miasto
Autor:  ANKO

Od września tego roku w XLII LO przy ul. Studenckiej w Krakowie powstanie klasa matematyczno-brydżowa. Wnioski o przyjęcie można składać do 11 czerwca.

Klasa będzie kontynuacją brydżowych klas sportowych działających od 2009 roku w Gimnazjum nr 2, na bazie którego po reformie powstało XLII LO.

- Przez te dziewięć lat uczniowie i absolwenci gimnazjum ponad 50 razy stawali na podium w Mistrzostwach Polski oraz trzykrotnie otrzymywali powołania do reprezentacji Polski Młodzików - podkreśla radna Małgorzata Jantos, która była jedną z inicjatorek powstania klas brydżowych w Gimnazjum nr 2.

Jednym z większych sukcesów krakowskich gimnazjalistów-brydżystów było zdobycie w 2015 złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Europy w Tromso przez Macieja Kędzierskiego i Mateusza Słuszniaka. W ubiegłym roku Przemysław Pasiński i Bartosz Żbik powtórzyli sukces starszych kolegów zdobywając złoto w Samorin. Z kolei w tym roku Konrad Ciborowski, będzie walczył o medale na Mistrzostwach Europy w Opatii i Mistrzostwach Świata w Suzhou w Chinach.

Jak zaznaczają inicjatorzy powstania klasy brydżowej, uprawianie brydża sportowego rozwija logiczne myślenie, analizę i syntezę, wnioskowanie, ocenę ryzyka, obliczanie szans. Brydż uczy planowania, taktyki i współdziałania. Gra w parze wymaga empatii, zrozumienia potrzeb partnera i toku jego rozumowania. Rozwija umiejętności negocjacyjne i uczy rozwiązywać sytuacje konfliktowe. Wspólne występy przy stole, uczą zaufania oraz szacunku dla partnera. - Poza tym, albo może przede wszystkim, brydż to wspaniała zabawa; rozrywka intelektualna, która daje mnóstwo satysfakcji i możliwości poznania nowych ludzi - dodaje Małgorzata Jantos.

W nowej klasie matematyczno-brydżowej, która będzie działać pod patronatem Polskiego Związku Brydża Sportowego, uczniowie będą realizować rozszerzony program nauki matematyki, fizyki oraz języka angielskiego. Dodatkowo mają mieć zajęcia z logiki, statystyki oraz rachunku prawdopodobieństwa i oczywiście brydża (2 godziny tygodniowo). Przedmiotami punktowanymi podczas rekrutacji do klasy brydżowej będą: j. polski, matematyka, fizyka i j. angielski. Podania można składać do 11 czerwca.

Fot. pixabay.com

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.