PILNE

Krakowska Mogiła Mogił może ruszyć w świat!

07 sierpnia 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-iciek

Orzełek Legionowy, pomnik powstańców śląskich, wileńska Ostra Brama, a może coś bardziej związanego z Krakowem? Po raz pierwszy w historii możemy wybrać motywy, które znajdą się na stronach wizowych nowego polskiego paszportu.

Kampania “Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018” została ogłoszona przez ministerstwo spraw wewnętrznych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszy raz w historii będziemy decydować, który motyw graficzny znajdzie się w książeczce paszportowej. Każdy będzie mógł zagłosować na najważniejszą - jego zdaniem - postać, wydarzenie, miejsce lub symbol związany z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

- Chcemy przenieść pamięć o bohaterach i wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości na karty polskiego paszportu – zaznacza Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Jak wziąć udział w projektowaniu POLSKIEGO PASZPORTU 2018? Do współpracy przy projekcie POLSKIEGO PASZPORTU 2018 MSWiA zaprosiło historyków, grafików i przedstawicieli służb, którzy na co dzień mają do czynienia z weryfikacją autentyczności dokumentów.

Historycy zaproponowali blisko 100 motywów, z tych propozycji zespół ekspertów wybrał 26. 13 z nich na pewno trafi do paszportu (ich lista poniżej), a na kolejnych 13 będzie można głosować. Wśród motywów do wyboru są m.in. gen. Józef Haller, prezydent Gabriel Narutowicz, Order Odrodzenia Polski czy Orzełek Legionowy. Spośród 13 motywów, sześć z największą liczbą głosów znajdzie się w nowym dokumencie. Książeczka paszportowa posiada 19 stron do zaprojektowania.

Ostra Brama na czele

Najwięcej kontrowersji wzbudziło zamieszczenie wśród motywów do wyboru zdjęcia Ostrej Bramy w Wilnie. Spotkało się to ze zdecydowanym sprzeciwem Wilna. Litewski minister spraw zagranicznych powiedział, że takie zamiary "są nie do przyjęcia" i wezwał do siebie zastępcę ambasadora RP Grzegorza Poznańskiego. Wizerunek Ostrej Bramy prowadzi obecnie w głosowaniu internetowym. Na ten motyw oddano już 57610 głosów.

Głosuj na Kopiec!

My zachęcamy naszych czytelników do oddania głosu na krakowski Kopiec Czynu Niepodległościowego, zwanego Mogiłą Mogił lub po prostu Kopcem Piłsudskiego. Na razie ten położony w Lesie Wolskim obiekt nie cieszy się wielkim zainteresowaniem internautów. Swój głos oddało na niego 2179 osób. Możemy zmienić ten wynik.

- Cieszymy się, że krakowski kopiec został w ten sposób wyróżniony. Będziemy zachęcać mieszkańców miasta do oddania na niego swojego głosu - mówi Jan Machowski z biura prasowego UMK.

Jedna osoba może głosować raz dziennie wybierając jednocześnie 6 motywów. Głosowanie na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl trwa do 10 września. Podczas głosowania wybieramy motyw i oddajemy na niego głos klikając na biało-czerwone serce umieszczone poniżej obrazka i opisu.

Na krakowski Kopiec zamierza głosować wojewoda Piotr Ćwik. - Wybieram też Józefa Hallera, który urodził się w majątku Jurczyce pod Krakowem, w gminie Skawina – tym bardziej, że rok 2017 został przez Senat ogłoszony Rokiem Generała Józefa Hallera. Skłaniam się też ku wskazaniu Eugeniusza Kwiatkowskiego, budowniczego Gdyni, który przecież urodził się i zmarł w Krakowie – mówi wojewoda Piotr Ćwik.

Ponad milion paszportów rocznie

W 2016 roku zostało wydanych ponad 1 mln 334 tys. paszportów. Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju – niekoniecznie w województwie, w którym jesteśmy zameldowani.

W 2016 roku w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim złożono 125 411 wniosków (dla porównania – w 2015 roku: 112 606 wniosków). W czerwcu 2017 roku wydano tu 15 250 paszportów; natomiast w lipcu 2017 roku – 14 300 paszportów.

POLSKI PASZPORT 2018 będzie nie tylko upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale będzie też dokumentem zaawansowanym technologicznie i trudnym do podrobienia. Nie będzie obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu.

13 nowych motywów

Oprócz 6 motywów wybranych w głosowaniu przez Polaków, w nowym paszporcie znajdzie się 13 motywów wybranych przez Zespół do spraw ustalenia wzoru dokumentu paszportowego z motywem „Niepodległa”. Są to: 1. Bitwa Warszawska 2. Cmentarz Orląt Lwowskich 3. Godło II RP 4. Grób Nieznanego Żołnierza 5. Ignacy Paderewski 6. Józef Piłsudski 7. Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza 8. Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich 9. Order Virtuti Militari 10. Powstania Śląskie 11. Roman Dmowski 12. Wincenty Witos 13. Wojciech Korfanty

Jak powstał Kopiec Piłsudskiego?

W 1934 r. Związek Legionistów Polskich wysunął pomysł usypania kopca-pomnika walki narodu o niepodległość. W Warszawie powstał Komitet Budowy Kopca na czele którego stanął płk Walery Sławek. Kopiec rozpoczęto sypać 6 sierpnia 1934 r. w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa I kompanii kadrowej Legionów. Sypanie zakończono 9 lipca 1937 r. W kopcu złożono ziemię z wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, na których walczyli Polacy. Po II wojnie światowej władze starały się, aby kopiec wymazać z pejzażu miasta i ze świadomości krakowian. W 1953 r. przy użyciu czołgu usunięto ze szczytu kopca granitową płytę z wyrytym na niej krzyżem legionowym. Zniszczono wówczas cały stok kopca. Nad kopcem czuwa Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego powstały w czerwcu 1980 r. W 1981 r. ruszyła akcja odnowy kopca. U jego podnóża spoczęła ziemia z pobojowisk II wojny światowej. Kopiec zaczęto nazywać Mogiłą Mogił. W wyniku ulewnych deszczy w latach 1996 i 1997 65 proc. zboczy kopca uległo procesowi podmycia i zniszczenia. Remont kopca trwał 5 lat. (źródło Wikipedia).

Fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Sypanie kopca

Delegacje z ziemią na kopiec

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.