Krawiec, kierownik szkoły i gruziński poeta będą patronować krakowskim skwerom i ulicom.
Radni podjęli dziś decyzję o nadaniu nazw trzem krakowskim skwerom i jednej ulicy. I tak imię Franciszka Szeleźnika, nauczyciela i kierownika szkoły podstawowej w Piaskach Wielkich w latach 1935-53 otrzyma skwer położony przy skrzyżowaniu ulic: Rżąckiej, Niebieskiej, Cechowej i Podedworze, czyli na terenie Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Z wnioskiem o nazwanie skweru imieniem Szeleźnika wystąpił Zarząd Zieleni Miejskiej.
W Dzielnicy V Krowodrza powstanie natomiast skwer im. Studenckiego Komitetu Solidarności. Z takim wnioskiem wystąpiło Stowarzyszenie Maj77. Skwer im. SKS powstanie przy skrzyżowaniu al. 3-go Maja i ul. Oleandry.
Bogdan Klich, senator RP zaproponował z kolei aby ulica łącząca ul. Powstańców Wielkopolskich z ul. Stanisława Klimeckiego (Dzielnica XIII Podgórze) nosiła imię Józefa Turbasy, krakowskiego krawca, który podczas okupacji niemieckiej należał do Armii Krajowej. w 1946 roku założył Artystyczną Pracownię Krawiecką J. Turbasa, działającą do dziś przy ulicy św. Gertrudy. Ubierali się u niego m.in. Kazimierz Kord, Lucjan Kydryński, Aleksander Kwaśniewski, Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Krzysztof Penderecki, Maciej Słomczyński, Lech Wałęsa i Antoni Wit. Frak wykonany przezeń dla Andrzeja Wajdy na uroczystość przyjęcia w poczet członków Akademii Francuskiej znajduje się w zbiorach Muzeum Collegium Maius.
Swoje miejsce na mapie Krakowa otrzyma również najsłynniejszy gruziński poeta i wieszcz, żyjący na przełomie XII i XIII wieku - Szota Rustaweli. Z wnioskiem o nazwanie jego imieniem skweru położonego w Dzielnicy VIII Dębniki u zbiegu ulic Skwerowej, Kazimierza Pułaskiego i Michała Bałuckiego wystąpiło Niezależne Zrzeszenie studentów 1980.
Fot. Józef Turbasai Kazimierz Czubin - fot. R. Korzeniowski