PILNE

Krakowskie motywy w nowym polskim paszporcie

11 wrzesnia 2017 Miasto
Autor:  ANKO

Kopiec Piłsudskiego wygrał internetowe głosowanie na motyw graficzny, który pojawi się w nowym polskim paszporcie. Na krakowską Mogiłę Mogił zagłosowano ponad 87 tys. razy.

Wiemy już, jakie motywy graficzne znajdą się w nowym paszporcie, który rząd chce przygotować z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Sześć motywów, które trafią na strony wizowe wybrali Polacy w drodze głosowania internetowego, które trwało od 28 lipca do 10 września.

W tym czasie oddano ponad 763 tys. głosów. Najwięcej, bo 87 357, otrzymał Kopiec Piłsudskiego, czyli tzw. Mogiła Mogił usypana w Lesie Wolskim z ziemi pochodzącej z ponad 3600 miejsc związanych z walką Polaków o wolność i niepodległość. O 124 głosy mniej otrzymał Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent RP, a blisko 80 tys. Orzełek Legionowy. Eugeniusz Kwiatkowski, który urodził się i zmarł w Krakowie, otrzymał ponad 72 tys. głosów, a “Polonia”, obraz Jacka Malczewskiego, który pochowany jest w Krypcie Zasłużonych na krakowskiej Skałce zdobył ponad 70 tys. głosów.

W sumie w nowym paszporcie znajdzie się 19 motywów - 6 wybranych przez internautów oraz 13 zaproponowanych przez MSWiA. Wśród tych ostatnich, najwięcej emocji wzbudził wizerunek Cmentarza Orląt Lwowskich. Od razu zaprotestowały władze Ukrainy. Ostatecznie minister Mariusz Błaszczak zrezygnował z jego zamieszczania w polskim paszporcie i zastąpił go portretem Antosia Petrykiewicza, czyli jednego z najmłodszych obrońców Lwowa, a także najmłodszego kawalera Orderu Virtuti Militari.

Z kolei wśród motywów przedstawionych do głosowania do zwycięskiej szóstki, zajmując czwarte miejsce, weszła równie kontrowersyjna dla naszych wschodnich sąsiadów wileńska Ostra Brama. - Po konsultacji z gronem ekspertów zdecydowałem, że w miejsce tego symbolu znajdzie się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej „Matka i Serce Syna” – poinformował dziś minister Mariusz Błaszczak.

W nowym polskim paszporcie znajdą się następujące motywy graficzne:

Bitwa Warszawska

Antoś Petrykiewicz

Godło II RP

Grób Nieznanego Żołnierza

Ignacy Paderewski

Józef Piłsudski

Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza

Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich

Order Virtuti Militari

Powstania Śląskie

Roman Dmowski

Wincenty Witos

Wojciech Korfanty

Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił

Gabriel Narutowicz

Orzełek Legionowy

Inskrypcja „Matka i Serce Syna”

Eugeniusz Kwiatkowski

Obraz Jacka Malczewskiego „Polonia”


Nowy paszport z szeregiem zabezpieczeń

W Polsce wzór graficzny paszportu jest zmieniany średnio co 10 lat. Wynika to z troski o zapewnienie temu dokumentowi wysokiego poziomu ochrony i jego odpowiedniego zabezpieczenia. Obecny wzór paszportu funkcjonuje od 2006 r.

W nowym wzorze książeczki paszportowej zostanie wprowadzona sztywna strona personalizacyjna. W obrębie fotografii będzie umieszczony transparentny znak holograficzny i kombinacja elementów matowych i błyszczących. Na powierzchni strony personalizowanej wystąpi także tłoczenie. W katalogu zabezpieczeń paszportu nowego wzoru znajdą się także m.in. element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV, pole MIN (Multiple Laser Image) z elementami transparentnymi oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu. 

Fot. Sypanie Kopca Piłsudskiego, MHK

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.