PILNE

Krakowskie pszczoły już pracują. Pszczelarze rozdają miód

21 sierpnia 2017 Apetyt na Kraków
Autor:  ANKO

Z czym wam się kojarzy miejski miód, krakowskie pszczoły i „Pasieka Kraków”? Wyślijcie swoje propozycje, a w zamian możecie otrzymać słoiczek pierwszego miodu z Krakowa.

Organizatorzy zabawy czekają na hasła do 30 sierpnia do godziny 15. Można je przesyłać za pośrednictwem FB podając swój adres e-mail.

Najlepsze propozycje zostaną nagrodzone miodem podczas XXIV Krakowskiego Miodobrania, które odbędzie się w dniach 1-3 września na placu Wolnica. jest o co walczyć, bo jak zapewnia Zakład Pszczelnictwa Państwowego Instytutu Ogrodnictwa w Puławach miejski miód jest zdrowy, a przy tym czystszy od miodu z pasiek wiejskich, gdzie rolnicy nadmiernie używają sztucznych środków ochrony roślin.

Projekt „Pasieka Kraków” to pięć minipasiek na dachach budynków miejskich. Ule pojawiły się na dachach Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca przy ul. Kordylewskiego, Zarządu Budynków Komunalnych przy ul. Czerwieńskiego, Nowohuckiego Centrum Kultury przy al. Jana Pawła II, Domu Erazma przy ul. 28 Lipca oraz Centrum Obsługi Mieszkańców przy ul. Wielickiej. W sumie krakowską pasiekę zamieszkuje pięć pszczelich rodzin.

Projekt „Pasieka Kraków” jest elementem szerszej kampanii prowadzonej przez miasto we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich. Chodzi o to, by pokazać mieszkańcom, że w mieście można i trzeba żyć ekologicznie, a zagrożony gatunek owadów, jakim są pszczoły, także pośród miejskiej zieleni może znaleźć przyjazny dom.

Miejskie pasieki z powodzeniem funkcjonują w wielu europejskich miastach, np. w Londynie czy Kopenhadze. Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na utworzenie zespołu miejskich pasiek. Badania prowadzone w USA wykazały, że przeżywalność pszczół w mieście wynosi ponad 60 proc. (średnia poza miastem 40–50 proc.).

Fot. Pasieka Kraków

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.