Kryzys wokół Muzeum PRL został zażegnany. Ministerstwo Kultury przekaże dotacje, którą wstrzymało w kwietniu tego roku.Będzie też współfinansować placówkę w przyszłym roku. Natomiast w następnych latach nowohuckie muzeum przejdzie pod skrzydła Krakowa.
Wczoraj wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig rozmawiał z wiceministrem Jarosławem Selinem w sprawie finansowania Muzeum PRL. Podczas spotkania ustalono, że ministerstwo – zgodnie z podpisaną w 2013 umową – przekaże dotację na scenariusz i projekt ekspozycji stałej Muzeum PRL. Minister Sellin zadeklarował także, że resort kultury przekaże miastu środki na współprowadzenie Muzeum PRL także w 2018 roku, co nie było określone wcześniejszą umową. Od 2019 roku podmiotem prowadzącym tę placówkę będzie już wyłącznie miasto Kraków.
Przypomnijmy, że październiku 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję remontu budynku muzeum PRL w Nowej Hucie. Nie doszło jednak do podpisania umowy na opracowanie projektów, bo w kwietniu minister kultury zdecydował, że nie będzie finansował m.in budowy stałej wystawy. Powołał się na fakt, że prace budowlano-montażowe mające doprowadzić do powstania muzeum nie zostały dotąd rozpoczęte i nie ma gwarancji, że będą wykonane do końca okresu obowiązywania umowy, którą minister zawarł z Miastem Kraków.
Ponieważ wokół sprawy zapadła cisza, z końcem lipca nowohucki radny Tomasz Urynowicz skierował do prezydenta Jacka Majchrowskiego pismo, w którym pytał czy są jeszcze prowadzone negocjacje z ministerstwem i czy miasto opracowało alternatywne rozwiązania finansowania inwestycji. Okazało się, że prezydent zaproponował Piotrowi Glińskiemu spotkanie w sprawie przyszłości Muzeum PRL-u podczas wizyty w Krakowie., ale minister z tej propozycji nie skorzystał. W sierpniu do resortu kultury wysłana została więc kolejna propozycja nawiązania współpracy. Doprowadziła ona do spotkania, na którym ustalono zasady dalszego finansowania krakowskiej placówki.
Muzeum PRL realizuje od czterech lat projekty wystawiennicze i edukacyjne,a w przyszłości – w połączeniu z trasą Podziemna Nowa Huta może dać najstarszej części Nowej Huty ożywczy impuls: przyciągnąć turystów, stworzyć nowe miejsca pracy, wpłynąć na poprawę jakości życia na terenie dzielnicy.