PILNE

Książkowe propozycje na jesień [KONKURS]

05 listopada 2019 Kultura
Autor:  Małgorzata Skiba

Początek listopada to czas refleksji. Często wieczory spędzamy pod kocem z kubkiem gorącej herbaty czy mleka w ręce. W te jesienno-zimowe wieczory chętniej sięgamy również po literaturę. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Was kolejny czytelniczy konkurs. Tym razem mamy do rozdania cztery nowe książki wydawnictwa HarperCollins. Książki są przeróżnej tematyki. Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi opisami i opiniami na ich temat. Więcej informacji można znaleźć bezpośrednio na stronie wydawnictwa pod adresem:https://www.harpercollins.com/.

1. David Koepp,Cold Storage. Przechowalnia śmierci.

David Koepp to słynny scenarzysta i reżyser. Napisał scenariusze do przeszło 20 filmów fabularnych. Najbardziej znany jest z prac nad filmami takimi jak:Jurassic Park,Spider-Man,Azyl czyŻycie Carlita. Debiut literacki Davida Koeppa zachwyca trzymającą w napięciu fabułą oraz zmyślnym połączeniem gatunków, i już się stał bestsellerem w wielu krajach.
Książka opowiada o agencie Pentagonu do spraw bezpieczeństwa narodowego i bioterroryzmu, który został wysłany celem zbadania podejrzenia biochemicznego ataku. W trakcie badań odkrył jednak coś gorszego - organizm ze zdolnościami do mutacji, którego siła rażenia może całkowicie zniszczyć życie na Ziemi. Główny bohater, Roberto Diaz, zdecydował się na ukrycie próbki niebezpiecznego organizmu w podziemnej chłodni, zbudowanej pod mało używanym magazynem wojskowym. Po pewnym czasie organizmowi udaje się wydostać z kryjówki, a pierwszymi zagrożonymi są niczego nieświadomi strażnicy dawnego obiektu wojskowego: Naomi Williams - samotna matka i Travis Meacham - były skazaniec. Jedyną osobą, która może im pomóc to emerytowany już Diaz. Cała trójka stanie zatem przed ryzykownym wyzwaniem, a ich jedyną bronią są łut szczęścia, odwaga oraz... czarne poczucie humoru.
Bycie jednocześnie przerażającym i zabawnym to sztuka, którą niewielu pisarzy opanowało, ale Koepp to potrafi, co widać w jego niezwykłym debiucie powieściowym, który przywołuje w pamięci piękną hybrydę Michaela Crichtona i Carla Hiaasena. Cold Storage to krystaliczne thrillerowe cudo i świetna rozrywka.-Blake Crouch, autor bestsellera New York Timesa Dark Matter.

2. Jo Boaler,Umysł bez granic.

Jo Boaler to profesor Uniwersytetu Stanforda i uznana pedagog matematyki. Wykładała również z ramienia Fundacji Marie Curie na Uniwersytecie Sussex, a także uczyła matematyki w londyńskich szkołach ogólnokształcących i była pracownikiem naukowym King's College w Londynie. Jej doktorat uhonorowano brytyjską nagrodą krajową za badania w zakresie edukacji. Jest również członkiem Royal Society of Arts (w Wielkiej Brytanii) i byłym prezesem Międzynarodowej Organizacji Kobiet i Nauczania Matematyki (IOWM).
W książce Jo Boaler przedstawia sześć zasad, które pozwalą odblokować potencjał uczenia się, który w nas tkwi. Panuje powszechne przekonanie, że od chwili, gdy jako dzieci rozpoczynamy naukę, nasze zdeterminowane przez genetykę mózgi przyswajają pewne rzeczy lepiej, a inne gorzej lub wcale. Zazwyczaj to akceptujemy i przwyczajamy się do myśli, że np. nie jesteśmy "typem artystycznym". Są to jednak szkodliwe założenia, które istotnie wpływają na nasz rozwój, gdyż kształtują one postrzeganie własnej osoby i skłaniają do ograniczania wyborów, ostatecznie definiując naszą przyszłość. We wspomnianej książce wszystkie te mity zostają obalone i autorka przedstawia jak odblokować nasz nieograniczony potencjał uczenia się. Przeprowadzone badania udowadniają, że każdy w dowolnym wieku może zdobyć nowe umiejętności, a samo uczenie się i pogłębianie wiedzy zasadniczo wpływa na naszą tożsamość.  

3. Kassandra Montag,Świat po powodzi.

Kassandra Montag jest absolwentką angielskiej literatury, a jej obsypane nagrodami poezja oraz nowele zostały opublikowane w magazynach i antologiach, w tym Midwestern Gothic, Nebraska Poetry, Prairie Schooner i Mystery Weekly Magazine. Świat po powodzi to jej debiutancka powieść.
Ksiązka w swojej treści zawiera wizję świata po zmianach klimatycznych. Po wielu latach powolnego podnoszenia się wód oceanicznych nadszedł wielki potop. Jedyne co się zachowało, to archipelag kolonii, utworzony ze szczytów górskich i otoczony bezkresną przestrzenią otwartej wody. Na niewielkiej łodzi mieszka Myra z córką. Silna i niezależna kobieta schodzi na ląd tylko po to aby wymienić się zapasami oraz informacjami. Myra żyje wyłącznie dla córki, dla której gotowa jest nawet zabić, szczególnie, że druga córka zaginęła. Gdy dowiaduje się, że druga córka żyje i jest przetrzymywana przez brutalny gang na dalekiej północy, wyrusza w niebezpieczną podróż aby uratować swoje dziecko. Treść książki porusza, gdyż porywająca akcja miesza się z czułością, zadumą, rozpaczą matki i rosnącą nadzieją. 

4. Shane O'Mara,Idź na spacer.

Shane O'Mara jest profesorem eksperymentalnego badania mózgu w Trinity College w Dublinie, głównym badaczem i obecnie dyrektorem Trinity College Institute of Neuroscience. Tytuł licencjata i magistra uzyskał na NUI Galway i DPhil na Uniwersytecie Oksfordzkim. Był pierwszym wybranym członkiem Stowarzyszenia na rzecz Nauk Psychologicznych (FAPS) z siedzibą w Irlandii oraz członkiem Royal Irish Academy (MRIA), a także pierwszym laureatem Wellcome Trust Senior Investigator Award w Irlandii. Opublikował ponad 110 recenzowanych artykułów z dziedziny swoich zainteresowań badawczych, w tym o systemach mózgowych wspierających uczenie się, o pamięci, poznaniu i podejmowaniu decyzji, o systemach mózgowych dotkniętych stresem, lękiem, depresją i motywacją oraz o zastosowaniu nauki o mózgu w biznesie.
Książka neurobiologa Shane'a O'Mary to próba odpowiedzi na kilka pytań. Które organy pozwalają nam zachować równowagę i koordynować ruchy?  Jak działa nasz wewnętrzny GPS? Książka jest też pochwałą chodzenia, które ma decydujący wpływ na naszą sylwetkę i mięśnie, opóźnia proces starzenia, wspomaga kreatywność i zmniejsza poziom stresu. Spacerowanie jest także ważnąż czynnością towarzyską, która wzmacnia ludzkie więzi. W książce podkreślono, że siedzący tryb życia stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia - zarówno fizycznego, jak i psychicznego.  Aby poczuć się lepiej wystarczy wyjść na spacer do parku czy po prostu zacząć chodzić na piechotę do pracy. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.