PILNE

Kto dostanie pieniądze na ocieplenie domu? Jest uchwała w tej sprawie

13 marca 2018 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Podczas jutrzejszej sesji Rady Miasta ma zostać zaprezentowany projekt uchwały w sprawie zapowiadanego od dawna programu dopłat do termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

O tym, że Kraków będzie dopłacał mieszkańcom do ocieplenia domów i wymiany okien urzędnicy informowali już w październiku ubiegłego roku. W końcu udało im się przelać obietnice na papier i jest szansa, że jeszcze w tym miesiącu uchwała w sprawie dopłat zostanie przyjęta przez Radę Miasta. Podczas jutrzejszej sesji ma się odbyć pierwsze czytanie projektu.

Tylko dla palących węglem

Początkowo miasto zapowiadało, że na dopłaty do termomodernizacji budynku będą mogli liczyć mieszkańcy, którzy już stosują proekologiczne ogrzewanie lub wkrótce będą, bo uzyskali dotację na wymianę ogrzewania. Teraz okazuje się jednak, że ci pierwsi wypadli z programu.

Jak wynika z treści uchwały, o pieniądze będą mogli starać się wyłącznie krakowianie, którzy nadal palą węglem, ale uzyskali już dotację na wymianę pieca w ramach programu ograniczenia niskiej emisji PONE lub złożyli do urzędu miasta wniosek i został on pozytywnie rozpatrzony.

- Program termomodernizacji stanowi uzupełnienie prowadzonych dotychczas działań związanych z poprawą jakości powietrza, będąc również dodatkową motywacją dla osób, które nie wymieniły jeszcze kotłowni lub pieców na paliwo stałe na rozwiązanie proekologiczne - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Pieniędzy nie dostaną również osoby, których domy zostały oddane do użytku później niż 1 stycznia 2009 roku.

Na ściany, dachy i okna

Dotację będzie można uzyskać na docieplenie ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów, stropów nad ostatnią kondygnacją lub ostatnią ogrzewaną kondygnacją, docieplenie podłóg na gruncie lub stropów nad nieogrzewaną piwnicą; wymianę okien, drzwi zewnętrznych, bram garażowych; wymianę lub montaż parapetów zewnętrznych; czy demontaż starego ocieplenia budynku.

Wysokość dotacji na ocieplenie ścian, podłóg, czy dachów nie będzie mogła przekroczyć 150 zł/m2, a na wymianę okien lub drzwi dostaniemy 400 zł/m2. Całe dofinansowanie będzie mogło wynieść maksymalnie 25 tys. zł.

Program sfinansują z pożyczki

O przyznaniu dotacji będzie decydować kolejność zgłoszeń. Ci, którzy nie załapią się na dofinansowanie w tym roku, będą mogli otrzymać pieniądze w ramach przyszłorocznego budżetu.

Na program dopłat do termomodernizacji Kraków planuje pozyskać pożyczkę w wysokości 20 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Fot. pixabay.com

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.