PILNE

Kto dostarczy małe autobusy do Krakowa?

W Sanoku już wieszczą zwycięstwo Ursusa i Autosanu

10 lutego 2016 Komunikacja
Autor:  RT

Kto dostarczy małe autobusy do Krakowa? W Sanoku już wieszczą zwycięstwo Ursusa i Autosanu.

Prawie miesiąc temu krakowskie MPK otworzyło oferty w przetargu na dostawę 15 autobusów midi o długości około 9 metrów. Zgłosiło się dwóch producentów: Solaris oraz Ursus, który zaoferował autobusy marki Autosan. Wedle doniesień serwisu esanok.pl, do Krakowa przyjadą właśnie te pojazdy. Tymczasem przedstawiciel przewoźnika zapewnił dziennikarza news.krakow.pl, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Pierwszą ofertę złożyła firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa koło Poznania. Firma wyceniła dostawy autobusów na kwotę 12,8 mln zł netto. Drugą ofertę przysłało konsorcjum firm z Ursusem na czele. Zaproponowana kwota to 11,3 mln zł netto. Co ciekawe, Ursus zaoferował dostarczenie do Krakowa autobusów marki Autosan Sancity 9LE, które są już znane krakowskim pasażerom.

Autosan sam nie mógł wystartować w przetargu, gdyż nie spełniał warunków postawionych przez MPK i do niedawna groziła mu upadłość. Kilka dni temu ogłoszono informację o przejęciu fabryki przez Polską Grupę Zbrojeniową. Z kolei Ursusowi udział w przetargu opłaca się ze względu na zdobyte referencje.

Obecnie obie propozycje są weryfikowane i sprawdzane, czy są poprawne i spełniają wymagania, które przedstawiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Warto pamiętać, że kryterium wyboru najlepszej oferty to nie tylko cena, która stanowi 80 proc., ale także kryteria techniczne, których udział w ocenie oferty wynosi 20 proc.

Tymczasem portal informacyjny esanok.pl już wieszczy zwycięstwo Ursusa i Autosanu. W artykule pt. „AUTOSAN: Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwiedzili zakład. >>Syndyk wybierze ofertę najkorzystniejszą finansowo<<„ czytamy, że „na etapie finalizacji” jest umowa na budowę autobusów dla Krakowa. Montaż miałby rozpocząć się już w tym miesiącu.

Zapytaliśmy o te doniesienia rzecznika MPK Kraków. - Oferty na dostawę 15 autobusów typu midi są w trakcie oceny. Prawdą jest, że oferta konsorcjum z firmą Ursus na czele jest tańsza, ale to nie jest równoznaczne z wyborem tej oferty. Proszę bowiem pamiętać, że cena nie jest jedynym kryterium wyboru. Wynik postępowania zostanie ogłoszony po zakończeniu wszystkich czynności proceduralnych. Jednocześnie zwracam uwagę, że MPK SA nie ma wpływu na informacje publikowane przez firmę Autosan - poinformował nas Marek Gancarczyk.

Czy więc radość w Sanoku, w którym znajduje się fabryka Autosanu, nie jest zbyt wczesna? Warto pamiętać, że firma Solaris wygrywała już przetargi, w których zaproponowała nieco droższe niż konkurencja autobusy. Tak było m.in. z pojazdami dla Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Z kolei borykający się od kilku lat z problemami finansowymi Autosan liczy na kolejne zamówienia. W odbudowie pozycji ma mu pomóc nowy właściciel - Polska Grupa Zbrojeniowa, a także współpraca z prężnie działającym Urusuem (firma ta oferuje także autobusy pod swoją marką oraz pod marką AMZ Kutno).

Jak będzie tym razem? Na decyzję MPK Kraków musimy jeszcze poczekać.


RT

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.