PILNE

Kulturalny weekend w Krakowie - tutaj nie można się nudzić!

12 kwietnia 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Targi Wielkanocne na Rynku Głównym, koncerty, przestawienia teatralne, ciekawe wydarzenia sportowe - choć wiosna na chwilę od nas odeszła to imprezowy kalendarz nie zwalnia tempa. W ten weekend w Krakowie każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Oto nasz subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń. 

Targi Wielkanocne 

Od 11 do 22 kwietnia na Rynku Głównym trwają Targi Wielkanocne. Wydarzenie to już na stałe wpisało się do kalendarza krakowskich atrakcji, które co roku przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa. Tradycyjnie targi zgromadzą na Rynku Głównym kilkudziesięciu wystawców: rzemieślników, garmażerów i wielu innych. Udział zapowiedziało ok. 80 kupców, reprezentujących nie tylko nasz region, ale również inne miasta Polski. W tegorocznej edycji prezentować się będą ponadto wystawcy z zagranicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. 

Bieg "Pamiętaj z nami" 

W sobotę, 13 kwietnia już po raz siódmy odbędzie się bieg "Pamiętaj z nami", którego celem jest upowszechnianie wiedzy o historii Krakowa podczas II wojny światowej. W tym roku biegacze wyruszą z ul. Lipowej 4, gdzie znajduje się oddział MHK - Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Znak do u da olimpijczyk, wicemistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata Grzegorz Sudoł. Tradycyjnie w trakcie wydarzenia muzealnicy będą kwestować wraz z Polską Akcją Humanitarną na ofiary wojny w Jemenie. Będzie też można oddawać krew w mobilnej stacji krwiodawstwa, usytuowanej na placu Bohaterów Getta. 

Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce 

Od 11 do 14 kwietnia w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Rakowickiej 27 odbędą się zawody półfinałowe Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. Organizatorem imprezy jest Akademicki Związek Sportowy. Akademickie Mistrzostwa Polski są kontynuacją organizowanych od 1961 roku Mistrzostw Polski Szkół Wyższych i Mistrzostw Polski Typów Uczelni. Co roku swój udział w systemie AMP zaznacza ponad 200 szkół wyższych i ponad 40 tys. studentów z całej Polski. Organizacja Półfinałów Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet jest doskonałą okazją do promocji tej dyscypliny wśród mieszkańców Krakowa. 

Premiera w "Słowackim" 

Najnowsza premiera Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie zabierze publiczność w scenerię uzdrowiska, gdzie rekonwalescencji towarzyszą największe operetkowe szlagiery typu "Brunetki, blondynki". Spektakl "Turnus mija, a ja niczyja..." to pełna humoru i muzyki opowieść o perypetiach wizytatorów w sanatorium im. Józefa Dietla. Reżyser Cezary Tomaszewski zapowiada spojrzenie z różnych perspektyw na fenomen sanatoryjnej obyczajowości. Nie bez małopolskich wątków, związanych z osobą patrona wspomnianego uzdrowiska. W obsadzie: Pola Błasik, Lidia Bogaczówna, Agnieszka Kościelniak, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Karol Kubasiewicz, Daniel Malchar, Antoni Milancej i Rafał Szumera. Kiedy? Piątek 12 kwietnia, sobota 13 kwietnia, niedziela 14 kwietnia - godz. 19.00.

Koncerty w operze 

Opera Krakowska tuż przed Wielkim Tygodniem przypomina arcydzieło mszy żałobnej. Słynne "Requiem" Verdiego zabrzmi w opracowaniu stworzonym we współpracy Opery z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej i Chórem Kameralnym Capella Cracoviensis. "Requiem" to utwór napisany w hołdzie Alessandro Manzoniemu, wybitnemu pisarzowi i patriocie włoskiemu, dzieło będące osobistą i przejmującą wypowiedzią muzyczną Verdiego, z szeregiem głęboko chrześcijańskich symboli, które idą w parze z operowymi rozwiązaniami. W najbliższy weekend zostanie zaprezentowane w dwóch małopolskich lokacjach:

  • w Kościele św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu - sobota 13 kwietnia, godz. 16.00
  • w gmachu Opery Krakowskiej - niedziela 14 kwietnia, godz. 18.30

Aleja Gwiazd Tenisa - uroczyste otwarcie 

W niedzielę 14 kwietnia w Krakowie odbędzie się uroczyste otwarcie pierwszej w Polsce Alei Gwiazd Tenisa. O godz. 15.00 na promenadzie przy kortach tenisowych Klubu Sportowego Nadwiślan tablice z brązu z odciskami dłoni odsłonią: Agnieszka Radwańska, Wojciech Fibak, Marta Grzybowska oraz Mariusz Fyrstenberg. W wydarzeniu weźmie udział wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz, odpowiedzialny za rozwój sportu i turystyki w regionie. W ramach projektu, przy bulwarach wiślanych powstanie Aleja Gwiazd Tenisa, w której znajdą się tablice z odciskami dłoni Wojciecha Fibaka, Agnieszki Radwańskiej, Magdaleny Grzybowskiej oraz Mariusza Fyrstenberga. Pośmiertnie uhonorowani zostaną również Jadwiga Jędrzejowska i Ignacy Tłoczyński. Aleję Gwiazd będzie otwierać tematyczna ławeczka z wykonaną z brązu rakietą tenisową.

Kabaretowa PAKA

Zaczynamy od PAKI! Ten najsłynniejszy w Polsce przegląd kabaretowy odbędzie się w Krakowie już po raz 35., tym razem w Nowohuckim Centrum Kultury. Co nas czeka w tej edycji? Jak zwykle konkurs, gdzie zaprezentują się najciekawsze młode grupy kabaretowe. Nowe talenty możecie obejrzeć w piątek po godz. 18 i w sobotę po godz. 17. Piątkowy wieczór po godz. 21 to czas Pakowskich Improwizacji! Na scenie pojawią się niezastąpieni Ad Hoc, a gościem specjalnym będzie m.in. Joanna Kołaczkowska. W sobotę najpierw czekają nas pojedynki kabaretowe o godz. 20, a o 21:30 początek wieczoru stand-upu. Wystąpią m.in. Ewa Błachnio i Tomasz Jachimek. W niedzielę o godz. 20:30 Gala Finałowa, podczas której oprócz laureatów konkursu wystąpią m.in. kabarety Koń Polski i Czesuaf. Szczegółowy program na stronie PAKI



Fot. Pixabay 

Żródło: krakow.pl, malopolska.pl, materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.