PILNE

Kulturalny weekend w mieście - mamy dla Was kilka propozycji

15 lutego 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Festiwal teatralny Materia Prima, Akademia Małego Odkrywcy, darmowe wycieczki z przewodnikami czy wyjątkowe koncerty - w ten weekend w Krakowie na pewno nie będzie można się nudzić. Sprawdźcie co wybraliśmy dla Was z bogatej oferty miasta. 

W piątek startuje jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych tej zimy, czyli Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy organizowany przez Teatr Groteska! To festiwal, w którym sztuka dramatu łączy się z cyrkiem i tańcem, przeplata z multimediami i przeobraża w teatr lalek, masek i cieni. Zobaczymy spektakle znane na całym świecie, najważniejsze premiery ostatniego roku. Wystąpią przed nami artyści z Grecji, Holandii czy Francji. W piątek  o godz. 20:30 na scenie Centrum Kongresowego ICE obejrzymy szwajcarskie widowisko "Donka - list do Czechowa", a w sobotę w MOS-ie o godz. 18 fińska grupa cyrkowa WHS pokaże swoje "Odejście". Festiwal potrwa do 23 lutego.

To już ostatni weekend z festiwalem Opera Rara. Co organizatorzy przygotowali na koniec wydarzenia? W sobotni wieczór polecamy recital mistrzowski Adriany Kucerovej. Słynna słowacka sopranistka wykona m.in. prawie u nas nieznane pieśni wybitnych kompozytorów słowackich - Mikuláša Schneidera-Trnavský'ego i Eugena Suchoňa. Koncert w Collegium Novum UJ o godz. 19. Z kolei ostatnim koncertem festiwalu będzie recital mistrzowski Patricii Petibon w niedzielę o godz. 19 w Sukiennicach. Artystka zestawi ze sobą tradycyjne pieśni peruwiańskie z XVIII-wiecznymi hiszpańskimi zarzuelami, barokową operę francuską z operą angielską, a te z kolei z muzyką ludową tych krajów. Po szczegóły odsyłamy na stronę festiwalu. 

Utwory Czesława Niemena w nowym wykonaniu - tak właśnie można opisać sobotni wieczór w Centrum Kongresowym ICE, gdzie odbędzie się koncert Niemen Inaczej. Na scenie pojawi się cała plejada świetnych polskich wokalistów z córką nieżyjącego artysty, Natalią Niemen na czele. A poza nią jeszcze m.in. Sławek Uniatowski , Stanisław Soyka , Kuba Badach i Janusz Radek . We współczesnych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego usłyszymy m.in. takie szlagiery jak: "Pod papugami", "Jednego serca", "Wspomnienie", "Bema pamięci żałobny rapsod" czy "Sen o Warszawie". Wszyscy artyści na koniec wspólnie wykonają utwór "Dziwny jest ten świat" - co to będzie za zwieńczenie tego niezwykłego koncertu! Początek wydarzenia o godz. 19. 

W najbliższą sobotę czeka nas również inne wyjątkowe wydarzenie muzyczne. Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie wraz z orkiestrą Opery Krakowskiej, pod batutą Tomasza Tokarczyka, wykonają niezapomniane arie światowych arcydzieł. Podczas gali operowo-operetkowej pod nazwą STUDENCI MAJĄ GŁOS usłyszymy słuchaczy wyższej uczelni, wykonujących najsłynniejsze arie i sceny z takich dzieł, jak: "Zemsta nietoperza", "Tosca", "Madama Butterfly", "Księżniczka czardasza", "Lakmé", "Carmen" i wiele innych. To twardy orzech do zgryzienia, bowiem arie z tych arcydzieł wykonywali i wciąż wykonują najsłynniejsi śpiewacy na scenach i estradach całego świata. Teraz zmierzą się z nimi studenci krakowskiej Akademii Muzycznej. Gala rozpocznie się w sobotę 16 lutego o 18.30 w Operze Krakowskiej. Bilety w cenie 25 zł, 10 zł (ulgowe) oraz 5 zł - wejściówki dla studentów i uczniów za okazaniem legitymacji - do nabycia w kasie Opery Krakowskiej (ul. Lubicz 48). Liczba miejsc ograniczona.

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na pięć bezpłatnych wycieczek. Najbliższe dwie już w tę sobotę:

  • Tajemnice Nowej Huty
  • spotkanie w sobotę, 16 lutego, o godz. 10.00 w Muzeum PRL na os. Centrum E 1
  • Założone 70 lat temu obok Krakowa socjalistyczne, osobne miasto, a od lat dzielnica Krakowa wciąż jest dla wielu krakowian pełne tajemnic. Niektóre z nich poznamy zwiedzając Muzeum PRL.
  • Kraków for expats, expats for Kraków
  • spotkanie w sobotę, 16 lutego, o godz. 10.00 przed pomnikiem Józefa Dietla na placu Wszystkich Świętych (wycieczka w języku angielskim)
  • Spacer zaadresowany do cudzoziemców, którzy na stałe lub czasowo osiedlili się w Krakowie. Organizatorzy pokażą Kraków jako miasto otwarte, zawsze atrakcyjne dla cudzoziemców, z którym potrafili związać się na dłużej i w którym pozostawili trwałe ślady.

W niedzielę, 17 lutego, o godz. 11.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza dzieci w wieku 6-9 lat do Pałacu Krzysztofory na warsztaty "Sztuka wideo, czyli jak ożywić obraz" w ramach Muzeomanii z cyklu Akademia Małego Odkrywcy. W trakcie spotkania najmłodsi odkryją tajniki sztuki wideo i stworzą własną filmową opowieść. Na zajęcia obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@mhk.plProgram Akademia Małego Odkrywcy dedykowany jest wszystkim głodnym wiedzy i wrażeń małym odkrywcom oraz ich rodzicom, którzy w aktywny i twórczy sposób pragną poznać wybrane techniki artystyczne. Podczas kolejnych spotkań uczestnicy będą mieli okazję, by zgłębić podstawy warsztatu artystów, a także spróbować swoich sił w stworzeniu własnego dzieła sztuki. W doskonaleniu tych umiejętności i rozwijaniu twórczych pasji pomogą uczestnikom zaproszeni artyści. Spotkania warsztatowe dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat odbywają się w niedziele o godz. 11.00 w Pałacu Krzysztofory.


Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.