Wakacje w pełni! W końcu powracają do nas ulubione kulturalne wydarzenia - Nowohucki Bulwar(t) Sztuki czy Letnie Tanie Kinobranie pod Baranami. To również weekend Festiwalu Kultury Żydowskiej i słynnego koncertu Szalom na Szerokiej. A do tego masa ciekawych przedstawień teatralnych! Jest z czego wybierać!
Jeszcze do niedzieli potrwa Festiwal Kultury Żydowskiej! Jak zwykle obowiązkowym punktem programu powinien być sobotni koncert Szalom na Szerokiej, gdzie od godz. 18 wystąpi cała plejada świetnych artystów. Ale muzycznie nasycicie się również w piątek od godz. 18 w Synagodze Tempel, gdzie zagra Michael Winograd - jeden z najlepszych na świecie klarnecistów grających muzykę klezmerską. Ale FKŻ to nie tylko muzyka - to także pasjonujące dyskusje w paśmie literackim, ciekawe warsztaty (chociażby szydełkowania) czy wystawy.
Jak lato w Krakowie, to Summer Jazz Festival! To już wydarzenie z dużą tradycją, bo odbędzie się po raz 24. A inauguracja imprezy w tym roku naprawdę zrobi wrażenie - w Auditorium Maximum UJ w piątek o godz. 20 usłyszymy Nigel'a Kennedy'ego, który zagra utwory Jimmy'ego Hendrixa w 50-lecie śmierci tego klasyka rocka. W dodatku gościem artysty podczas koncertu będzie jeden z czołowych światowych gitarzystów jazz-rockowych, Mike Stern, który grał m.in. w zespołach Milesa Davisa czy Jaco Pastoriusa. Miłośnicy jazzu - to wydarzenie nie do przegapienia!
Wraca też Letnie Tanie Kinobranie, czyli wakacyjny festiwal filmowy w Kinie pod Baranami. Od tego weekendu do końca wakacji na ich ekranie będziecie mogli jak zwykle obejrzeć mieszankę najciekawszych premier ostatniego sezonu i filmowych klasyków. W pierwszym tygodniu będą to "filmy, które Cię odprężą", a wśród nich m.in. słynna "Deszczowa piosenka", polski komediodramat "Córka trenera", francuska komedia "Za jakie grzechy dobry Boże" czy orientalny "Smak curry". Dodajmy też, że seanse są w wyjątkowo promocyjnych cenach, tak że - korzystajcie!
Na seanse filmowe pod chmurką zaprasza też przez całe lato Dworek Białoprądnicki. W niemal każdą sobotę wakacji o godz. 20:30 pokazywane będą filmy wybrane przez internautów w głosowaniu. Już w ten weekend będzie to "Cudowny chłopak" z Julią Roberts, Owenem Wilsonem i Jacobem Tremblay'em w rolach głównych. Opowieść o 10-letnim chłopcu ze zdeformowaną twarzą, który walczy z przeciwnościami losu i udowadnia, że liczy się nie tylko zewnętrzne piękno. Warto dodać, że Projekt "Kino pod białoprądnicką chmurką" realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.
Teatr Variete znów pokaże na swoich deskach "Chicago", czyli jeden z najsłynniejszych musicali na świecie! Przypomnijmy jednak fabułę: gospodyni domowa Roxie Hart wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu - Velmy Kelly. Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn. Krakowska wersja w reżyserii Wojciecha Kościelniaka to naprawdę perła, zobaczcie sami w piątek i sobotę o godz. 19, albo w niedzielę o godz. 17:30.
Na Dużej Scenie Teatru im. Słowackiego prawdziwa gratka dla melomanów. "Tankred" to jedna z rzadziej wystawianych oper Rossiniego. Jej krakowska inscenizacja będzie częścią programu Royal Opera Festival, nowej na mapie muzycznej imprezy, w tym roku organizowanej również w Szczawnicy. "Tankred" jest dziełem, które przyniosło Rossiniemu światową sławę. Libretto opery oparte zostało na tragedii Woltera pod tym samym tytułem. Reżyser nowej adaptacji - Jochen Schönleber, specjalnie dla krakowskiego spektaklu wybrał, z dwóch możliwych, pesymistyczne zakończenie. To ukłon w stronę tradycji - dramaturgicznego pierwowzoru Woltera, w którym romantyczne uczucia wypacza potęga władzy, niszcząc piękne relacje międzyludzkie. Choć opera została osadzona w konkretnym czasie historycznym, widzowie obejrzą ją nowoczesnym wydaniu, m.in. z współczesnymi kostiumami. Kiedy? Niedziela 30 czerwca, godz. 19.00.
Na Scenę MOS Teatru im. Słowackiego wraca "Bóg mordu" - święcąca triumfy na scenach całego świata i zekranizowana z sukcesem przez Romana Polańskiego czarna komedia Yasminy Rezy. Puntem wyjścia jest spotkanie dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów. Niewinna z początku rozmowa stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty, tragikomiczny konflikt, który prowadzi do nieoczekiwanego finału. Twórcą krakowskiej adaptacji jest Marek Gierszał, a w obsadzie występują: Marta Waldera, Rafał Dziwisz, Marta Konarska i Marcin Sianko. Kiedy? Sobota 29 czerwca/ Niedziela 30 czerwca, godz. 18.00.
Fot. Pixabay
Źródło: materiały prasowe, krakow.pl. UMWM