PILNE

Lecznicza moc fizjoterapii. W jaki sposób ćwiczenia mogą pomóc kobietom w ciąży?

18 wrzesnia 2019 Zdrowie

W czasie ciąży kobiecy organizm jest poddawany dynamicznym zmianom hormonalnym. Wraz z rosnącym brzuchem zmienia się sposób chodzenia przyszłej mamy, ciężar jej ciała rozkłada się nieco inaczej, a często zgłaszanym przez pacjentki problemem są powracające bóle pleców. Zobacz, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.


Fizjoterapia kobiet w ciąży - dlaczego jest tak ważna?

Kobiety w ciąży często zgłaszają swoim lekarzom prowadzącym, że doskwiera im silny ból dolnej części pleców, promieniujący na boki, ale także ból szyi, okolicy kości krzyżowej czy środkowej części pośladków. Jako że maść czy lek jest rozwiązaniem doraźnym, wielu lekarzy zaleca przyszłym mamom wizytę u fizjoterapeuty. Pomaga on w pokonaniu dolegliwości bólowych - w całkowicie bezpieczny dla mamy i dziecka sposób. Ból pleców w okresie ciąży wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych, zwiększenia wagi ciała oraz przeniesienia środka ciężkości do przodu. Kobiety, które cierpiały na bóle kręgosłupa jeszcze przed zajściem w ciążę, mogą uskarżać się na dokuczliwe i nasilające się objawy w momencie, gdy spodziewają się dziecka. W takich sytuacjach świetnie sprawdza się właśnie fizjoterapeuta -Szczecin, Kraków, Warszawa i każde duże miasto dysponują bogatą bazą specjalistów w tej dziedzinie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę 'fizjoterapia Szczecin', 'fizjoterapeuta Szczecin', 'fizjoterapeuta Kraków' lub 'fizjoterapia Kraków', żeby szybko znaleźć pomoc.


Jakie problemy mogą dodatkowo dotykać kobiety w ciąży?

Wiele przyszłych mam boryka się zdolegliwościami nietrzymania moczu. Problemem, który często słyszy specjalista (m.in. rehabilitant Szczecin), bywa też rozejście się mięśnia prostego brzucha. Aby ograniczyć ryzyko występowania tego typu kłopotów, warto udać się do fizjoterapeuty zajmującego się przygotowaniem kobiet w ciąży do porodu. Ćwiczenia muszą być bezpieczne dla mamy i dziecka, o czym wie każdy dobry fizjoterapeuta. 

Ćwiczenia dla ciężarnych - dobór odpowiednich technik

Wykonywanie ćwiczeń pod okiem specjalisty może zmniejszyć późniejsze komplikacje związane z obrażeniami krocza. Ćwiczenia są dobierane zawsze pod kątem aktualnych potrzeb kobiety, a także tego, jaki tryb życia prowadziła jeszcze przed ciążą. Bardzo aktywne mamy mogą zmodyfikować dotychczasowy trening, natomiast kobiety mało aktywne - wzmocnić i przygotować ciało do wysiłku związanego z porodem. Aktywność fizyczna kobiety wpływa pozytywnie na rozwój płodu, dlatego generalnie jest zalecana przez lekarzy ginekologów. Istotny jest także dobór technik do pracy z kobietą, z czego zdaje sobie sprawę każdy. Szczecin to kolejne miasto, w którym kobieta w ciąży może bez problemu umówić się do dobrego specjalisty. Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.