Kraków zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019 w ścisłym finale pokonując Lizbonę. - Wykorzystamy to, by pochwalić się naszymi tradycyjnymi przepisami (np. maczanką krakowską), a także niepowtarzalną atmosferą i gościnnością królującą w krakowskich restauracjach - zapowiada prezydent Jacek Majchrowski.
Europejska Akademia Gastronomiczna po raz pierwszy przyznała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019. Wygrał Kraków, a to oznacza, że w przyszłym roku nasze miasto zorganizuje kilka ważnych wydarzeń, które będą okazją do goszczenia w Krakowie specjalistów i pasjonatów dobrej kuchni i gwiazd światowej gastronomii.
Już teraz Kraków może pochwalić się osiągnięciami w tej dziedzinie. Miasto od lat promuje dobrą gastronomię. Akcja Rekomendacja Krakowskich Restauracji miała już 11 edycji. Od lat krakowianie i turyści zapraszani są na festiwal pierogów. Nowością kulinarną sa natomiast Krakowskie Zapusty, gdzie podtrzymywana jest krakowska tradycja smażenie chrustu oraz Święto Obwarzanka.
- Teraz chcemy stworzyć nowe projekty i oprócz pierogów czy obwarzanka promować przepisy związane z kuchnią dworu królewskiego, Krakowa mieszczańskiego czy akademickiego – mówi Jacek Majchrowski.
W przyszłym roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej zostanie zorganizowanych wiele wydarzeń m.in. Kongres Gastronomiczny dla specjalistów i pasjonatów dobrej kuchni z całego świata, spotkania krakowskich szefów kuchni i gwiazd światowej gastronomii prowadzących restauracje wyróżnione m.in. gwiazdkami przewodnika Michelin. Warto przypomnieć, że krakowskie restauracje jako jedyne poza warszawskimi mają wyróżnienia przewodnika Michelin - obecnie na tej liście jest 26 lokali.
Ciekawym, innowacyjnym formatem będzie „wirtualne gotowanie”. Polegać ono będzie na równoczesnym przygotowaniu dań w różnych restauracjach, co będzie można śledzić za pomocą internetu, a tematem przewodnim będzie kuchnia Krakowa i Polski.