PILNE

Mądre książki wybrane i nagrodzone. Co warto czytać?

21 kwietnia 2017 Kultura
Autor:  ANKO

Znamy wyniki tegorocznej edycji konkursu “Mądra Książka”. Statuetkę Euklidesa zdobyli Amerykanin, Kanadyjczyk oraz Brytyjczyk.

Nagrodę główną konkursu "Mądra Książka 2016" zdobyło dzieło Leonarda Mlodinowa "Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata".

Z kolei najlepszą popularnonaukową książką dla dzieci została wydana przez wydawnictwo Entliczek - "Atomowa przygoda profesora Astrokota", autorstwa Dominica Wallimana i Bena Newmana.

Przyznano również nagrody dodatkowe:

Najlepsza książka w głosowaniu społeczności akademickiej UJ

"Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" Aleksandry i Daniela Mizielińskich, wydawnictwo Dwie Siostry.

Nagroda internautów w głosowaniu na stronie Gazety Wyborczej Kraków - "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy" Andrzeja i Marty Goworskich, PWN

Nagroda redaktorów portalu "Mądre Książki" - Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów, autorstwa Temple Grandin, Richarda Panka, wydawnictwo CC Press, tłumaczenie Krzysztof Mazurek.

Książki, które dotarły do wielkiego finału zostały wyłonione przez grono naukowców, popularyzatorów nauki, a także redaktorów portalu "Mądre Książki". O nagrodę Euklidesa walczyło dziesięć książek w kategorii "dla dorosłych" i pięć w kategorii "dla dzieci”. Organizatorami plebiscytu są Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa.

“Krótka historia rozumu” amerykańskiego fizyka Leonarda Mlodinowa opowiada nie tyle o tym, jak rozwijał się sam ludzki rozum, ile o osobach, które tym rozumem potrafiły się niebanalnie posługiwać, a także o okolicznościach, w jakich to robiły. Mlodinow jednoczy w niej wszystkie nauki, koncentrując się na kluczowych pytaniach dotyczących świata, materii, kosmosu, istnienia i przyszłości.


Po świecie fizyki i rozumu - choć w nieco inny sposób niż Mlodinow, zabierają nas wydawcy "Atomowej przygody profesora Astrokota". To, stworzone przez Kanadyjczyka Dominica Wallimana i Brytyjczyka Bena Newmana, arcydzieło tekstu i ilustracji, jury obwołało najlepszą popularnonaukową książką dla dzieci 2016 roku. Czego tam nie można znaleźć?! Skąd się biorą kolory?, jak pływa (i wypływa) łódź podwodna?, co powoduje, że Księżyc wisi na niebie? O co chodzi z prądem elektrycznym? z czego zbudowany jest wszechświat i co to takiego nanotechnologia?


W podobnej do "Astrokota" konwencji opracowane zostały "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich - świetnego duetu ilustratorów, znanych między innymi z serii "Mamoko". Tym razem Mizielińscy zabierają nas w niezwykłą i kolorową podróż dookoła świata. Taka wyprawa spodobała się pracownikom Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy nagrodzili "Mapy" swoim Euklidesem.

Fot. uj.edu.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.