10 października 2017 Anna Kolet-Iciek

Magdalena Sroka odwołana za list, którego nie napisała

Kultura

Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i była wiceprezydent Krakowa została odwołana ze stanowiska przez ministra kultury Piotra Glińskiego.

Powodem zwolnienia miał być list, który zdaniem ministra, Sroka napisała i wysłała do Prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Producentów Filmowych - senatora Christophera Dodda , i którym „naraziła na szwank wizerunek Polski i polskich instytucji kultury na arenie międzynarodowej”.

W liście, napisanym fatalną angielszczyzną, można przeczytać m.in.:“absurdalna cenzura wprowadzana przez ksenofobicznych nacjonalistów ukrytych w cieniu figury Chrystusa, króla Polski, wymazujących Lecha Wałęsę z podręczników i nazywających go zdradą”.

Tyle tylko, że - jak zaznaczają członkowie Rady PISF i sama zainteresowana - list został napisany przez kogoś innego. - Rada uznała zarówno treść, jak i formę (język) tego listu za skandaliczne i poprosiła Magdalenę Srokę o wyjaśnienia. Pani dyrektor poinformowała Radę, że list tej treści został napisany przez pracownika PISF z użyciem faksymile jej podpisu. Dyrektor Magdalena Sroka zapewniła, że treści listu nie znała, a zapoznawszy się z listem wyciągnęła konsekwencje w stosunku do odpowiedzialnego pracownika, który został zwolniony z pracy w trybie natychmiastowym. Rada dała wiarę wyjaśnieniom Magdaleny Sroki i uznała je za wystarczające, biorąc pod uwagę, że na szczęście po wyjaśnieniach szkoda wizerunkowa wynikająca z wysłania takiego listu okazała się znikoma - napisali członkowie Rady w swoim stanowisku dotyczącym odwołania Sroki.

Zaznaczyli też, że ich zdaniem nie zaszły przesłanki do jej zwolnienia. Minister Gliński jest jednak innego zdania i odwołał Magdalenę Srokę. W wydanym wczoraj oświadczeniu napisał: “Przyczyną odwołania dyrektor PISF z pełnionej funkcji jest naruszenie podstawowych obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszenie przepisów prawa w związku z listem dyrektor PISF do Christophera J. Dodda. W oficjalnym piśmie wydanym przez PISF , dyrektor Magdalena Sroka naraziła na szwank wizerunek Polski i polskich instytucji kultury na arenie międzynarodowej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (...) nie może godzić się z aktami działalności dyrektora PISF, które pozostają w jawnej sprzeczności z ustawowymi zadaniami realizowanymi przez Instytut w zakresie promocji i tworzenia warunków do rozwoju polskiej twórczości filmowej".

Magdalena Sroka na stanowisku dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zastąpiła Agnieszkę Odorowicz w 2015 roku, jej pięcioletnia kadencja miała się skończyć w 2020 roku.

Od 2010 do 2015 roku Sroka była wiceprezydentem Krakowa ds. kultury i promocji miasta, szefową Krakowskiego Biura Festiwalowego (w latach 2008-2010), a w 2014 roku forsowała pomysł organizacji zimowych igrzysk olimpijskich 2022 w Krakowie będąc przewodniczącą Komitetu Konkursowego. Wówczas nie udało jej się przekonać krakowian do tej imprezy, a pomysł, by Kraków był gospodarzem olimpiady został odrzucony przez mieszkańców w referendum.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.