Małgorzata Wassermann przedstawiła szczegóły programu dotyczącego przeciwdziałaniu zagrożeniom związanym z aktywnością w sieci. Następnie kandydatka na prezydenta rozdawała krakowianom gadżet, który służy do... zasłaniania kamerek w laptopach.
- Z Internetu, smartfonów, tabletów korzystają coraz młodsze, ale też coraz starsze osoby. Należy przeciwdziałać zagrożeniom, jakie niesie za sobą częste przebywanie w świecie wirtualnym. Kradzież danych, kradzież tożsamości, padanie ofiarami hakerów, sekt, przestępców i oszustów to problem codzienności wszystkich krakowian -powiedziała Małgorzata Wassermann. – Miasto powinno wspierać działania edukacyjne w tym zakresie. Już 5-cio czy 6-cio latkowie korzystają z urządzeń podpiętych do sieci. Bardzo ważna jest świadomość zagrożeń i sposobów, jak się przed nimi zabezpieczać. Co więcej, np. w mediach społecznościowych nie powinniśmy publikować wszystkiego, do wszystkich – dodaje dr inż. Paweł Skrzyński z Katedry Informatyki Stosowanej AGH
Wassermann zapowiedziała, że gdy zostanie prezydentem, zorganizuje przy wydziale edukacji Urzędu Miasta Krakowa zespół roboczy ds. przeciwdziałania zagrożeniom w Internecie. Program będzie skierowany do uczniów szkół, którzy mieliby dostęp do specjalistów w ramach programu #młodzibezpieczni. Materiały edukacyjne młodzież mogłaby zanieść do swoich rodziców i dziadków, którzy są aktywni w sieci, aby w każdej rodzinie można było się nauczyć podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.
Po konferencji prasowej kandydatka na prezydenta Krakowa rozdała krakowianom gadżet, który służy do zasłaniania kamerek w laptopach. Pomysł nawiązuje bezpośrednio do programu #młodzibezpieczni - podejrzenie kogoś przez kamerę w urządzeniu podpiętym do sieci jest stosunkowo łatwe. Hakerzy wykorzystują dziurę w oprogramowaniu lub systemie operacyjnym ofiary. Atakujący może robić zdjęcia i podglądać ofiarę online, a następnie zapisać to jako film.
Fot. materiały prasowe